«Російська весна» прийшла до прифронтового Торецька Донецької області (до декомунізації – Дзержинськ. – Прим. авт.) ще взимку 2014 року. Навчені російськими агітаторами городяни і абсолютно сторонні особи, що представлялися жителями сусідніх населених пунктів, віщали зі сцени на центральній площі міста про «переваги відділення Донбасу від України», «злісних бандерівців» і «незаконну київську владу»... І, хоча снаряди ще мовчали, між миром і війною була проведена цілком відчутна межа.
Початок
Навесні 2014-го ЗМІ вперше заговорили про жителів Донецької і Луганської областей, що нібито «покликали війну». Сприяли виникненню небезпечної тенденції кілька факторів: російський агітпроп намалював цілком переконливу картинку з «мільйонними чергами» на так званий «референдум» 11 травня, а низка українських ЗМІ, на жаль, допомогла поширенню фейків, не спромігшись перевірити цю інформацію особисто, як і розібратися в тому, чому в наших містах безперешкодно орудують громадяни чужої країни, закликаючи до порушення територіальної цілісності України.
Містоутворювальні підприємства Торецька належать до вуглевидобувної галузі. Організатори «російської весни» в місті у своїх планах робили ставку саме на гірників, – та й, загалом, на співробітників держпідприємств. Мітингам «за відділення Донбасу» потрібна була масовка, і авторка цієї публікації на власні очі бачила, що її створювали за рахунок «бюджетників», зігнаних на центральну площу за допомогою профспілок.
Ще у квітні 2014 року під час одного з мітингів місцеві маргінали «урочисто» винесли на головну площу російський триколор. У мережі є сотні сюжетів, де показується нібито дружна радість натовпу, що цілував російський прапор. У Торецьку в натовпі тоді промайнуло: «А-а-а-х ...», після чого нечисленна група людей дійсно стала аплодувати, але основна частина присутніх була збентежена.
«До чого тут Росія? Хіба нам там на заробітках коли-небудь було добре? Вони ж нас за людей не вважають», – сказала, розмірковуючи вголос, розгублена жінка, що стояла поруч.
Так почалася «російська весна» в Торецьку.
«Референдум»: хто, за що і як голосував
Багато хто з городян так і не зрозуміли до самого дня голосування, до чого, власне, їх закликають. До редакції, де я тоді працювала, приходили жителі Торецька, щоб розпитати про те, що відбувається, як на це реагувати, і що буде далі. Чіткої відповіді у нас не було.
Чинити опір цьому процесові містяни самостійно не могли, а бездіяльність правоохоронців остаточно вбила надію, яка і без того помирала. Тим часом дехто намагався продемонструвати ставлення до «самостійності» Донбасу: одну з «виборчих дільниць» напередодні голосування закидали яйцями. В «штабі ДНР» подію одразу ж назвали «терактом».
З-поміж 46 виборчих дільниць на «референдумі» 11 травня 2014 року було відкрито лише 14. Крім того, місцевий виконком відмовився надати так званому «штабу ДНР» списки виборців, і дані тих, хто голосував, переписували вручну.
Пригадуються репортажі про черги на «виборчі дільниці» в той день. Складалося враження, що тільки лінивий не прийшов голосувати. Насправді черги створювалися на короткий час – на кожній з ділянок протягом приблизно півгодини була штовханина, а далі панували тиша та спокій.
Для порівняння: на 46 ділянках виборчий процес у Торецьку зазвичай тривав з 8:00 до 20:00, при цьому натовп не рідшав, і комісії ледь давали собі раду з роботою. На «референдумі» вже близько 15:00 всі 14 дільниць спорожніли. Це з урахуванням тиску, який чинився на працівників підприємств, з урахуванням російської пропаганди і практично цілодобової агітації.
На одній із дільниць я застала таку картину: «члени комісії» гарячково заповнювали від імені якихось своїх знайомих «бюлетені», тут же, які, мов гарячі пиріжки, вилітали з принтерів. «Члени комісій» мусили створити якомога довші списки, бо, за словами однієї з «голів комісій», цей фактор мав важливу роль під час подальшої оплати «послуг» тих, хто погодився допомагати «відділенню Донбасу».
Крім того, голосували і так: деякі люди приносили акуратні стопки чиїхось паспортів, дані з яких переносилися в списки виборців, а бюлетені «члени комісій» заповнювали на своїх місцях, не криючись. Голосувати також приходили неповнолітні, навіть підлітки, які ще не отримали паспорт.
«Ну навіть якщо і не виповнилося дитині 16 років, але в її душі народилося прагнення – проголосувати – як ми можемо не дозволити?», – заявила одна з «голів».
«Ми намагалися вірити в диво». Спогади жителів Торецька
Жителі міста у четверту річницю «референдуму» згадують про те, як вони пережили той час (імена змінено з метою безпеки. – Прим. авт.). Незважаючи на те, що зібрано різні думки, об’єднує їх одна: всі хочуть, щоб у місто, яке ось уже чотири роки стоїть на лінії розмежування, повернувся мир.
Дарина, викладачка:
«Ми намагалися вірити в диво. Думали, Київ прийме якесь вольове рішення і нарешті вимете цю мерзоту з Донбасу. Але нічого не сталося, і, як на мене, стало тільки гірше. Тепер мені важко у щось вірити».
Анна, швачка:
«Я люблю своє місто. І мені страшно від того, що відбувається, від того, які ми стали полохливі та чужі один одному. Але ж до війни ми навіть не замислювалися над тим, хто яких поглядів дотримується, і, по-моєму, цілком непогано жили».
Сергій, шахтар:
«Я прекрасно все пам’ятаю: як нас звали на блокпости, як вимагали затопити шахти і взяти в руки зброю, як лякали тим, що «бандерівці» прийдуть і вб’ють наших старих, жінок і дітей. Тепер нас легко звинувачувати, а де ці розумники раніше були? Мирній людині дуже складно пояснити, як це – коли світ навколо тебе змінюється, і ти вже не можеш зрозуміти, що відбувається…».
Євген, будівельник:
«Дивлюся на те, що зараз в Україні відбувається, який розлад і хаос, як страшно поводяться з переселенцями, якими зрадниками вважають жителів Донбасу... і така злість бере. Ненавиджу цю владу. Але розумію, що «ДНР» – не вихід. Ці сякі-такі, але хоч свої, а ті – за Росію, якій ми не потрібні. Ви зрозумійте, ми просто хочемо миру, хочемо перестати чути ці вибухи».
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г