«…Спочатку сидів у підвалі колишньої будівлі СБУ. Це називається спецізолятором МДБ. То звичайна катівня. Стіни заляпані кров’ю, навколо – койки. До туалету нас виводили двічі на день – зранку і ввечері. А били в кабінетах, під час допитів…», – так згадують про свій полон Артем Ахмеров і Владислав Овчаренко, звільнені 27 грудня 2017 року.
Кожне їхнє слово, як і пояснення всіх жертв війни, має цінність для документатора воєнних злочинів, слідчого. Але як даються такі показання самим постраждалим?
Загальні обставини бойових дій і безпосередні факти вчинення воєнних злочинів проти конкретних осіб створюють кризову загрозливу ситуацію для цивільного населення у зоні конфлікту. Особливо гостро це відчувається для постраждалих від обстрілів, тортур чи незаконного затримання. Потерпілі з серйозними психологічними травмами можуть переживати панічні атаки, страждати від нічних кошмарів, скаржитися на флешбеки.
Якщо дивитися на подібну реакцію організму людини з точки зору психології, то варто зауважити про явище посттравматичного синдрому (ПТСР). Психотерапевтична консультація описує методики роботи з ним задля зменшення наслідків ПТСР для постраждалих та навіть нетравматичного спілкування з боку рідних і уповноважених осіб. У будь-якому разі, загальний контекст ситуації з постраждалими від збройного конфлікту вимагає одночасної дії з двох сторін: держава має створити належні умови для надання кваліфікованої психологічної допомоги постраждалим; потерпілий має знати, що у разі необхідності йому є куди звернутися за допомогою. Головне – пам’ятати, що кожен постраждалий має сам усвідомити та прийти до висновку, що йому потрібна допомога спеціаліста. Дуже важко допомогти тій людини, яка цього не хоче.
Тепер повернімося до свідчень. Окрім загального стану постраждалих і потенційних ризиків для їхнього самопочуття, кожен потерпілий є цінним для Служби безпеки України, Генеральної прокуратури України, Національної поліції, Міністерства оборони України як джерело інформації. Жоден державний орган України не має доступу до непідконтрольних території Донецької та Луганської області, де бойовики самопроголошених «ЛНР» та «ДНР» продовжують вчиняти злочини. У цій ситуації тільки люди, які стають очевидцями подій, проходять через місця несвободи та незаконні затримання, стають основним постачальником та верифікатором даних. Подробиці вчиненого порушення, впізнання винних, дати, місця, інші постраждалі – саме ці відомості можна отримати тільки через очевидців.
Фактично, свідчення залишаються основним джерелом доказів для кримінальних проваджень і для міжнародних судових інстанцій в умовах збройного конфлікту на сході України. Але в цей же час кожна розмова, кожний спогад, кожне інтерв’ю змушує постраждалого знову і знову подумки повертатися до травматичних подій, збільшуючи ризик вторинної віктимізації. Мається на увазі стан, що не є прямим наслідком злочинної дії, а спричинений реакцією на потерпілого з боку інститутів та окремих осіб.
Рекомендація Комітету Міністрів Ради Європи державам-членам щодо допомоги потерпілим від злочинів від 14 червня 2006 р. наголошує на тому, що держави мають визначати та підтримувати заходи, покликані спонукати усіх працівників та всі організації, які вступають у контакт із потерпілими, до того, щоб вони виявляли повагу до потерпілих, визнавали їх статус та виявляли розуміння негативних наслідків, які для них мав злочин. При цьому зауважується, що розслідування кожного злочину – це відповідальна та взаємна робота з потерпілим, яка мінімізує ризик для постраждалої особи, поважає його права та приватне життя. Україна має взяти до уваги ці положення, щоб виробити умовну «культуру поведінки з жертвами війни»:
З іншого боку, кожний постраждалий від подій на сході України має для себе усвідомити, наскільки він важливий для відтворення фактів та наслідків збройного конфлікту, притягнення винних до відповідальності. Потерпіла сторона, як і Україна в особі її державних органів, за мотив своєї поведінки використовують моральну та матеріальну сатисфакцію. І для держави, і для постраждалих залишаються важливими такі питання, на які кожен намагається знайти свою відповідь:
Все ж таки важливо боротися за справедливість і правосуддя. Кожен потерпілий має з розумінням ставитися до фіксування його пояснень, але поки воно не шкодить загальному стану постраждалого, не переходить межі прав людини.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г