Багато хто знає про сумнозвісні підвали в окупованих Луганську і Донецьку. Підвалами називали нелегальні в'язниці для ворогів "республіки" та "російської весни". "Знаменитими", безумовно, вважаються підвали в захоплених сепаратистами управлінні СБУ в Луганській області та Луганській ОДА. За весь час свого ув'язнення в підвалі Луганської ОДА я побачив не менше двох сотень людей. Втім, я був лише єдиним жителем Станиці, хто побував в тих підвалах.
Полон
Першого серпня 2014 року, приблизно о 10:00, в будинок моєї мами увірвалися озброєні люди у військовій формі з георгіївськими стрічками на грудях. На викрики матері "Кто вы и что вам нужно?", один з них пред'явив посвідчення коменданта Станиці від "Луганської Народної Республіки". Бойовики збили мене з ніг і стягнули за спиною руки пластиковими наручниками – так сильно, що ті врізалися в зап'ястя до крові. Опісля, "гості" стали перевертати все в домі. Що вони шукали було незрозуміло, але вони забрали ноутбук, системний блок комп'ютера (вони просто вперлись ногою в системний блок і вирвали з’єднання з монітором), телефон, книги. "Народні" поживилися і блоком сигарет, а також пляшкою алкоголю з кімнати мами, яка була презентом для майстра, який мав зробити колонку. Комендант витягнув мене у двір і поставив на коліна. Я почув як клацнув пістолет. Комендант викрикнув:
– Как ты выходишь на связь?!
Мама спробувала чинити супротив, але від сильного удару в груди буквально відлетіла в кущі малини. Я кричав, щоб вони не чіпали її. Це переросло в паніку, а бойовики усвідомили безсенсовність такого «допиту» і потягли мене за двір. Там стояли дві автівки на яких прибули "народні" ("Жигулі" брудного білого кольору і біла "Волга" з мигалкою). Також зупинилося і дорожче авто, звідки з пафосом "президента світу" з'явився недобитий в 90-х «авторитет» Коля Хусточкін, який раптово став комендантом прикордонної застави. Коля не чекав кульмінації – він сів у своє авто і поїхав, а мене повели до "Волги", в багажник якої і завантажили все награбоване.
Найбільше у той день мені запам'яталися сусіди. Вони повиходили зі своїх домівок і милувалися тим, що відбувається. Вони сяяли від радості і насолоджувалися побаченим. З їхніх обличь не сходили посмішки...
В цей самий день, приблизно о 18:00, я вже лежав непритомний в холодильнику підвалу Луганської ОДА, а наші сусіди здійснили рейд до мами. П’яні і дикі, вони побили їй усі вікна в будинку порожніми пляшками від пива, а один з них шукав її у дворі з ножем, яким ріжуть свиней:
– Где ты, тварь бандеровская?!
Мама сховалась у кущах малини і мовчки спостерігала за тим, як її шукають ті, з ким вона все життя прожила так близько.
"Інша" Станиця
У попередніх частинах я детально пояснював сучасну історію Станиці та фактори, які, на мою думку, могли вплинути на особливий світогляд жителів. Зрештою, я усвідомив, що все описане жодною мірою не пояснює сутність цих людей і, схоже, я просто почав не з того кінця.
У відкритих джерелах Станиця Луганська називається першою козацькою станицею в Луганській області, яка знаходилась на березі річки Сіверський Донець. Археологи знайшли поблизу селища залишки майстерень по обробці каменю, які датуються VI—IV тисячоліттям до нашої ери, а також поселення бронзової епохи I тисячоліття до н.е. Також були знайдені могильники VIII—X ст. до н. е.
Вважається, що в другій половині XVII століття, серед лісів поблизу річки Лугань, донські козаки заснували містечко Луганське, площею 27 гектарів. Поселення було захищено ровом і валом, дотичним до річки Сіверський Донець. Також козаки побудували курган з сторожовою вежею на ньому. Втім, татари майже повністю спалили все місто у 1684 році. Пізніше його було відновлено вже як Станиця Луганська. Таким чином, офіційною датою заснування вважається 1688 рік, тоді як поселенці почали активно заселяти Станицю лише з 30 – 40 років XVIII століття.
Такий короткий нарис походження Станиці не здатен передати ментальності жителів цього селища, яке тісно пов'язане з сусідньою Росією.
Звичайно, що не всі мешканці Луганщини є такими варварами, але війна, як це часто стається, підійняла на поверхню найгірших її представників. Важко описати словами явище, свідком і безпосереднім учасником якого я став – це радше схоже на голлівудський фільмів про апокаліпсис – люди, які оточували мене все життя, з якими я ходив в одну школу, працював, дорослішав, раптом стали моїми ворогами. Я став їхнім ворогом. Завжди здавалося, що я їх прекрасно знаю і навіть події, що відбувалися в Києві під час Майдану, були так далеко: здавалося, це просто ніяк не торкнеться місцеве населення. У столиці палали шини, а ми, як і раніше, ходили на роботу і про Майдан дізнавалися виключно з вечірнього випуску новин.
Тим не менш, вже навесні, звичне життя почало руйнуватися немов за сценарієм страшного фільму. Люди наче підхопили якийсь вірус, що розповсюджувався не тільки російською пропагандою, але і ними. Жителі Станиці почали переказувати один одному моторошні історії про звірства "Правого сектору", який неодмінно прийде і в Луганськ. Особисто у мене ці історії викликали спочатку сміх, а потім – іронічну посмішку, тим не менш, були і ті, хто охоче вірив у ці байки. Гасла про захист "нашої" землі ширилися зі швидкістю світла, і пересічні люди охоче приєднувалися до загонів місцевої самооборони, на кшталт "Луганської гвардії". Як результат – людей немов підмінили. Все українське почало викликати роздратування і гнів. Багато хто одразу "згадав" те, що Донбас – частина Росії і має повернутися в її лоно як і Крим.
Пройдуть роки, а історики будуть і далі ламати голови над тим, що це було – безумство, яке буквально принесли ззовні, або сплячий вірус, який завжди жив в цих людях і чекав пробудження. Моя історія не претендує на розгадку цього моторошного феномену, а лише розповідає долю однієї родини, яка не підкорилась «народній республіці» і заплатила високу ціну за це.
Цього тижня в Києві у переміщеному з окупованого Донецька арт-центрі "Ізоляція" представили...
«…Спочатку сидів у підвалі колишньої будівлі СБУ. Це називається спецізолятором МДБ. То звичайна...
Починаючи з весни 2014 року цивільне населення Донбасу зіткнулося з токсичним поєднанням...
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г