Мешканці вулиці Зелений Гай у Мар’їнці залишили свої будинки під час інтенсивних бойових дій влітку 2014 року у пошуках порятунку від обстрілів. Тоді здавалося, що це лише тимчасово, а зараз вони змушені жити у чужих містах і селах зі статусом внутрішньо переміщених осіб. Переселенці відзначають, що навряд чи їм вдасться знову повернутися додому або принаймні отримати компенсацію за зруйноване та пограбоване житло.
Dolce vita
До війни невелика, але заможна Мар’їнка мала статус міста районного значення в області і вважалася донецьким передмістям. Вулиця Зелений Гай межує із Петровським районом Донецька, до якого можна дістатися пішки. На вулиці знаходилася школа-інтернат для дітей-сиріт ім. А.С. Макаренка і мешкало 57 родин, переважно співробітників цього навчального закладу. Вулиця була дещо відокремлена від Мар’їнки, тому мешканці жартома її називали «окремою державою».
«У нас була «окрема держава», куди ніхто зайвий не заходив. А якщо заходив, то усі знали що це чужі», - пригадує одна з мешканок Зеленого Гаю Ольга Самсонова.
Донеччани взагалі порівнювали цю територію з «невеличким раєм».
«Моя дочка із Донецька приїжджала і казала: «Мамо, у вас тут райок. Солов’ї співають, все зелене навкруги. Така хороша школа, квартирки, біля кожного під’їзду прибрано. Добре було», - згадує Валентина Солодова.
Із початком бойових дій влітку 2014 року Мар’їнка опинилася між Збройними Силами України та організованими збройними формуваннями «ДНР», тому постійно піддавалася обстрілам. Майже усі жителі Зеленого Гаю влітку того ж року виїхали до родичів і друзів у надії врятуватися. Вони залишали по домівках майно та речі зі сподіванням швидко повернутися додому після закінчення артилерійських обстрілів. Військовим тоді вдалося відновити контроль над більшою частиною міста, а вулиця Зелений Гай стала лінією фронту, небезпечною для життя. Водночас, ще протягом року місцеві могли навідуватися до своїх домівок, забирати майно і навіть збирали на городах врожай восени 2014-го – під звуки снарядів та канонади.
Між двох вогнів
Вже в липні 2015 року ситуація змінилася. Після боїв ЗСУ звільнили місто, а українські військові сконцентрували сили на вулиці. Доступ туди був заборонений навіть її мешканцям, а тих, хто не хотів покидати домівки, військові просто виселяли. Втім, жителям Зеленого Гаю вдалося отримати санкцію на відвідування власних квартир з дозволу представників військово-цивільної адміністрації та армії лише через місяць затяжної бюрократії та колективних поневірянь. Квартири виявилися не лише розбитими або в аварійному стані через влучення снарядів, - ще й пограбованими.
«Коли ми зайшли, то одразу помітили, що усі двері в будинок були відкриті. Всередині усе було погромлено, розграбовано, усі речі – забрані», - каже Ольга.
Вона додає, що востаннє їм з чоловіком вдалося побачити власну квартиру два роки тому – ще у березні 2016 року. Вона припускає, що зараз від їхньої квартири взагалі нічого не залишилось. Водночас, про стан свого будинку та вулиці зараз вона дізнається лише з інтернету, коли військові публікують фото та відео з Мар’їнки.
Правоохоронці відкрили кримінальні провадження за фактом мародерства, проте ці розслідування, за словами переселенців, штучно гальмуються, тому жодних результатів по них наразі немає. Окрім того, «Укртелеком» нарахував заборгованість і пригрозив судом жителям вулиці, у яких не було світла і газу, і які раніше залишили Мар’їнку.
Обіцянки, ігнорування та суд
Проблеми мешканців Зеленого Гаю, які змушені жити у сусідніх населених пунктах майже у злиднях, вже багато разів порушувалася як у ЗМІ, так і представниками влади. Деякі політики зустрічалися із мешканцями, в тому числі Павло Жебрівський, який обіймав посаду голови Донецької обласної військово-цивільної адміністрації. Він наголошував, що необхідно дочекатися закінчення бойових дій, але про конкретні терміни мова не йшла. На наступних зустрічах він, за словами мешканців, виражав дедалі більше невдоволення, а далі з людьми вже зустрічалися його заступники, які іноді навіть грубили, а потім взагалі стали ігнорувати. Загалом, очільник говорив неодноразово про закінчення обстрілів як умову повернення додому жителів Мар’їнки. В 2016 році він підкреслював, що влада не може виплатити компенсацію за житло, тому шо це не передбачено на законодавчому рівні.
Деякі з посадових осіб обіцяли знайти та залучити до вирішення питання спонсорів, які б побудували постраждалим мешканцям котеджі. Знову ж таки – без жодної конкретики. Далі обіцянок справа так і пішла.
В цілому за чотири роки «зеленогаївці» написали десятки заяв і запитів до органів влади щодо відшкодування збитків, однак ствердної відповіді так і не отримали. Представники влади відзначали, що причиною є саме законодавча неврегульованість процедури відшкодування збитків за зруйноване та пошкоджене майно, що знаходиться в приватній власності, з боку Кабінету Міністрів та Верховної Ради. Врешті-решт, троє з мешканців Зеленого Гаю наважилися піти до суду з позовом на Кабмін, Державну казначейську службу та Міністерство оборони з вимогою відшкодувати збитки за житло і виплатити моральну компенсацію. Втім, у двох заявників процес тягнеться вже понад рік безрезультатно.
Гай безвиході та безнадії
Слід нагадати, що зі схожою проблемою стикнулися не тільки мешканці Мар’їнки, а й тисячі жителів по усій лінії фронту – у населених пунктах Піски, Опитне, Водяне, Широкине, Гранітне тощо. Кинуті напризволяще без рідних домівок, люди похилого віку вже втратили надію на будь-яке поліпшення ситуації, але вони ще мріють пожити вдома. Ті, хто молодше, змушені гірко констатувати, що окрім матеріальних цінностей вони втратили частину життя.
«Хочеться вірити, дуже хочеться вірити, сподіватися, але здається, що стає тільки гірше. Доведеться нам все життя так кочувати по квартирах, а хочеться свого», - підсумовує Ольга.
Вона додає, що якби була можливість повернутися додому, вона із родиною ні хвилини б не сумнівалася, однак зараз вже страшно побачити те, що там залишилося.
Мешканці Зеленого Гаю досі спілкуються між собою, вітають зі святами і намагаються підтримувати один одного, хоч і розкидані долею по різних містах. Ніхто із них не очікував, що вони втратять все і багатьом доведеться не жити, а виживати без надії на відновлення справедливості. І поки в країні не буде впроваджено чіткого порядку відшкодування збитків цивільному населенню з боку держави, їхні митарства триватимуть далі.
Розстріляні автівки, зруйноване житло, поранене тіло – з таким «букетом» залишилися жителі...
У Києві експерти розповіли про особливості інтеграції переселенців у містах України. НАВІЩО? За...
Одна із найбільш жахливих атак за час війни на сході України сталася в Маріуполі 24 січня 2015...
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г