Вугледобувні підприємства Донбасу з початку збройної агресії Російської Федерації і окупації частини територій сходу України планомірно знищуються новою «владою». Незважаючи на те, що «офіційні» заяви щодо вуглевидобутку, звучать оптимістично, працівники підприємств повідомляють про величезну заборгованість по заробітній платі, а також про закриття і затоплення шахт.
З метою гарантування безпеки гірників на окупованій території джерела інформації не розголошуються.
У 2018 році термін «екоцид» вперше застосували до української території. Шахта Юнком, яка розташована в околицях окупованого м.Єнакієве (Донецька область), зараз закрита і ізольована. Там спланували підземний ядерний вибух у вересні 1979 року з метою зниження ймовірності викидів метану. Капсула з радіоактивною рідиною була надійно захищена від контакту з водою.
Втім, окупаційна «влада» вирішила припинити відкачку води і пояснила це неможливістю обслуговувати водовідливні насоси, які регулюють рівень води в шахті. Згідно з інформацією Дениса Казанського, «влада» «ДНР» не має 600 млн рублів на обслуговування насосів. Журналіст бачить у цьому бажання максимально експлуатувати доступний ресурс без бажання інвестувати навіть у підтримку належного стану обладнання:
"У "народної республіки" немає зайвих $ 10 млн. Все йде на Курченко, який забрав собі віджаті у України підприємства і тепер вичавлює з них залишки ресурсів в своєму "Внешторгсервисе", - повідомляє Казанський.
Згідно з відомостями співробітників промислових підприємств Єнакієве, на території міста шахти вже не функціонують. Нова «влада» наказала розпочати підготовку до затоплення наших шахт ще в 2016 році. Тоді, гірники зустрічалися з «комісіями» з Петербурга і Москви та намагалися довести росіянам, що донбаські шахти мають іншу специфіку. Вони мають іншу системи водовідливу, ніж ростовські – поверхневий водовідлив категорично їм не підходить, тому що донбаські шахти мають велику глибину, розгалужену мережу пустот під землею, куди треба блокувати потрапляння води.
«У якийсь момент ми нарешті зрозуміли, що російським комісіям це байдуже, у них зовсім інша мета: руйнування промисловості Донбасу. І тепер ми чекаємо зарплати за 2017 рік. А шахт вже немає», - повідомляє працівник шахти з Єнакієво.
У той же час, окупаційна влада констатує, що тільки 20% шахт мають працюючу систему відливу води в Сіверський Донець і Лугань, тоді як інші 80% - ні.
23 травня 2018 року прокуратура Донецької області внесла відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ст. 441 (екоцид) КК України. У відомстві зазначають, що паралізація водовідливу може спричинити екологічну катастрофу, яка полягатиме в радіоактивному, хімічному забрудненні грунтових і поверхневих вод і екосистеми Азовського моря.
Можна говорити про системність підходу окупаційної влади до вуглевидобувної промисловості. 36 шахт припинили своє функціонування через підтоплення або повне затоплення. Згідно звіту ОБСЄ, причиною зупинки водовідведення з шахт стало припинення електропостачання:
"В результаті бойових дій неодноразово відключалися від електропостачання вугледобувні підприємства, що призводило до зупинки водооткачивающих систем, що в ряді випадків призводило до повного затоплення шахт", - згадується у звіті.
Схожу інформацію надає і Донецький інститут інформації в своїй інфографіці:
Крім того, звіт підкреслює комплексність всієї проблеми, оскільки затоплення шахт загрожує ерозією грунту і забрудненням важкими металами і радіацією. Дослідники відзначили підвищення рівня ртуті, радіоактивного стронцію та кадмію майже в 1,3 рази, тоді як в деяких районах поблизу зони бойових дій рівень забруднення був в 17 разів вище норми. У 2017 році, ізраїльські фахівці спробували отримати доступ до шахт для ліквідації радіаційного забруднення, проте місцева «влада» відмовила вченим.
В цілому, всі вищезгадані факти свідчать про те, що звільнення окупованих територій Донбасу місцеві шахти можуть просто не дочекатися: окупаційна влада їх свідомо знищує. Експлуатація шахт окупантами без найменшого бажання підтримувати інфраструктуру регіону лише наближає загрозу екологічного забруднення. Донецькі шахти перетворюються на бомбу сповільненої дії.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г