За чотири з половиною роки життя на окупованих територіях надзвичайно змінилося. Справа тут не тільки в становленні тоталітарного устрою і новому уявленні про права і свободи людини. Час не минув дарма. Сепаратистські ЗМІ не заслуговують особливої довіри, але періодично рясніють сумнівними, але досягненнями «ЛНР». Так, наприклад, досить швидко в окупованому Луганську відновили ринок «Центральний» і бібліотеку Горького, які значно постраждали від обстрілів та були фактично зруйновані.
«Влада ЛНР» також відновила і аквапарк у місті. Сьогодні своїх дітей туди возять жителі підконтрольної території. Це провокує конфлікти між тими, хто має проукраїнську позицію і тепер в'їхати в Луганськ не може, і тими, хто прихильний до «русского мира». Останні опинилися у вигіднішому становищі і тепер курсують з дітлахами в Луганськ кожного уікенду.
На підконтрольній Україні території, «відновленням епохи» можна назвати хіба що райвідділ поліції в Станиці Луганській, на відкриття якого приїжджав міністр Аваков. Це дійсно єдина заселена будівля у місті. Втім, ніхто її не руйнував, вона просто пустувала від початку конфлікту. Вся Станиця як і раніше в руїнах, за винятком тих небагатьох, чиє житло відновила Норвезька рада у справах біженців. Втім, таких одиниці. На жаль, держава абсолютно не долучилася до допомоги цим людям.
Нехай це просте порівняння не вводить вас в оману: блокпости на дорогах, викрадення, тортури, незаконне засудження, слабка і залежна від Росії дотаційна економіка, злочинна влада і т.д. – все це «народні республіки». Однак, я хочу показати, наскільки покинутими можуть відчувати себе жителі Станиці, Широкіне, а також багатьох інших селищ і містечок, куди повернеться Україна. Національні ЗМІ невпинно ззгадують про те, що жителі окупованих територій мають самі прагнути повернутися в Україну, адже в окупації погано, а тут так добре. У той же час, у жителів окупованих територій досить незрозумілі перспективи – іноземний контингент, роки відбудови, стара влада і групи впливу. Що ж Україна зможе запропонувати натомість?
Крім того, чомусь багато хто забуває про те, що за ці роки діти, яким на момент початку конфлікту було лише 16 років, фактично виросли в квазіреспубліках і вже відслужили в армії «ЛНР» і «ДНР». Вони не знають іншого життя, не бачили ніяких дій з боку України заради них, якщо тільки не згадувати про блокпости, ізоляцію і періодичні перестрілки. Миротворча місія ООН може бути ще одним тригером ненависті до України: адже це саме «київська» влада привела сюди іноземних військових. Додайте до цього ще й загальну втому від війни, і ви отримаєте вибухонебезпечний коктейль з настроїв жителів.
При цьому, всі чотири роки місцевим жителям майстерно ллється в свідомість інформація з обох сторін: сепаратистська - про те, що Україна ворог і прийшла їх вбивати, а також українська – розповідає про те, як у них все погано і немає майбутнього, однак ніяких реальних кроків для зміни ситуації так і не було зроблено. Більш того, похвалитися підтримкою держави не можуть і ті, хто в силу своєї активної громадянської позиції не може повернутися на контрольовані проросійськими бойовиками території. Наприклад, рішенням від 25 липня, Верховний суд України остаточно позбавив таких громадян навіть права голосу. Простіше кажучи, відрізаними від держави виявилися не тільки ті, хто залишився проживати в окупації, а й ті, хто з неї добровільно виїхав.
З сумом залишається констатувати, що крім перспектив швидкого звільнення, які активно обговорюються в ЗМІ, в реальності ніяких кроків для цього зроблено так і не було. Залишається лише сподіватися, що після виборів 2019 роки вже наступна влада, все-таки змінить слова на дії та почне розплутувати гордіїв вузол Донбасу. А поки залишаються відкритими питання: яка буде інформаційна політика держави під час реінтеграції, як держава буде брати участь в гуманітарній допомозі, які будуть можливості у людей, які жили на окупованих територіях?
«…Спочатку сидів у підвалі колишньої будівлі СБУ. Це називається спецізолятором МДБ. То звичайна...
У Києві експерти розповіли про особливості інтеграції переселенців у містах України. НАВІЩО? За...
Одна із найбільш жахливих атак за час війни на сході України сталася в Маріуполі 24 січня 2015...
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г