Збройний конфлікт на сході України руйнує не лише долі людей, значних руйнувань зазнає і архітектура. Пам’ятки, які знищені війною, мали свою історію і стратегічне значення.
Залізничний вокзал в Дебальцево
Бої під Іловайськом були відомі мабуть кожному українцеві. Деталі запеклих боїв будуть збиратися ще довго. Кількість людських жертв достеменно невідома. Втім, кожному відомо про зруйновані стіни вокзалу. Будівля була створена ще у ХІХ столітті і стала одною з перших в СРСР, де започаткували компостування квитків. У 2014 році будівля була вщерть знищена внаслідок обстрілів.
Станція Дебальцево виконувала стратегічну функцію, оскільки була вузловою для всієї Донецької області. Тепер з окупацією регіону залізниця не функціонує в повному обсязі і лише виконує функцію транспортування боєприпасів з території РФ. Про це є згадка на сайті «Диалог.UA». Нині вокзал функціонує в обмеженому режимі і пропускає лише кілька потягів електропоїздів шляху Ясинувата-Луганськ-Ясинувата.
У 2018 році будівлю планували реконструювати до 140-річчя з дня відкриття вокзалу. Архітектурна пам’ятка 1878 року пережила період руйнації і очікує на своє відродження. Однак за інформацією
«ради міністрів» самопроголошеної республіки, відремонтовано лише прирейковий склад, насосну станцію і водонапірну башту. Фасад же самої будівлі вокзалу очікує реконструкції.
Міжнародний аеропорт «Донецьк» імені Сергія Прокоф’єва
Раніше типовим стереотипом про Україну була Чорнобильська катастрофа. З 2014 року ситуація дещо змінилася - країну стали асоціювати з війною і кіборгами. А від так і дізналися про Донецький аеропорт. З червня 2014 року аеропорт офіційно не працює і може ніхто і більшість так і не дізналися біографії Сергія Прокоф’єва, в честь якого названо аеропорт. Однак до української сучасної міфології уже точно вписано образ «кіборга». Країна слідкувала за розвитком бойових дій. Українці знали обриси вежі аеропорту, яка впала останньою. Залишилася в пам’яті українців і цифра – 242 дні. Період, коли українські війська утримували бойові позиції на стратегічному об’єкті.
План аеропорту «Донецьк» був затверджений ще 1931 року. У 1933 році його офіційно відкрили. Радянська влада двічі модернізувала аеропорт у 1941 і 1975 роках. Оновлення будівля аеропорту зазнала і в часи незалежної України (1991 і 1998 рр.). Останній редизайн відбувся на хвилі підготовки до Євро-2012. У червні 2014 року аеропорт офіційно перестав працювати. Він перетворився на гори заліза і уламків бетону. А під завалами залишається невідома кількість військових, які полягли у бою.
Телевежа на горі Карачун
Місто Слов’янськ – одне з найстаріших населених пунктів Донецької області. Пам’ятки архітектури, розташовані місті, датовані кінцем ХІХ століття. В умовах збройного конфлікту на сході України реконструкції дедалі менше приділяється уваги. Станом на літо 2014 року у фокусі бойовиків перебував єдиний об’єкт – телевежа на горі Карачун.
Гора має висоту у 180 метрів над рівнем моря і здіймається над містом. Вершина є стратегічним плацдармом для ведення бою та обстрілів з висоти. У липні 2014 року бойовики активно обстрілювали стратегічний об’єкт цієї вершини – телевежу. 1 липня вежа під час активного обстрілу, учасникам НЗФ вдалося вкінець пошкодити троси, які тримали вежу на горі Карачун. За кілька місяців вежу було таки відбудовано, однак її нова версія є на 40 метрів коротшою. Відповідно сигнал здатен поширюватися на менший радіус і покриває 60 кілометрів.
Кургани
В умовах збройного конфлікту пошкоджень зазнають і археологічні пам’ятки. Складнощі перед дослідниками постають через обмежений доступ до окупованих територій представниками самопроголошених республік. Наприклад, кургани, які розташовані вздовж річки Сіверський Донець.
Представник Інституту археології Сергій Теліженко з колегами зафіксували більше 10 пам’яток, які зазнали пошкодження. Пам’ятки датуються ще епохою бронзи, тобто ІІІ тисячоліттям до н.е. Трапляються знахідки скіфо-сарматської доби і Середньовіччя.
Оскільки кургани часто використовуються як вогнева позиція, для побудови бліндажів, культурна спадщина знаходиться під загрозою. До того ж, в кургани прилітає «град» і наявне непоодиноке замінування території завдають неабиякого руйнування пам’яткам. У країнах, де є чи був збройний конфлікт, приміром на Близькому Сході, працює міжнародна місія Blue Shield, офіс якої розміщений у Женеві. Спеціалісти рятують пам’ятки культурної спадщини. В Україні робота місії поки не розпочалась.
Одним з інститутів, який в значній мірі чинив супротив індустріальній деградації майже в кожному...
Боснія і Герцоговина. Досвід цієї країни важливий для Україні, оскільки гаряча фаза конфлікту...
«Плакат – це дешево і сердито, а значить – вельми продуктивно у сфері інформаційної війни. ФСБ...
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г