Віра у справедливість і любов до України вирізняли 16-річного Степана Чубенка. Юний мешканець Краматорська, воротар футбольного клубу «Авангард», загинув за свої проукраїнські погляди у Донецьку. Якою була історія хлопця, як відбувалися пошуки зниклого безвісти сина, які висновки можна робити зараз?
Степан Чубенко чітко знав, який шлях хоче обрати. В 2014 році хлопець усіляко боровся за цілісність України, не приховував свої патріотичні погляди. Коли Краматорськ окупували незаконні збройні формування «ДНР», Степан Чубенко зірвав прапор самопроголошеної республіки. Після активного спротиву незаконній владі хлопець проживав певний час у друга в Києві. Степан повертався додому з жовто-блакитною стрічкою. З незрозумілих причин він вирішив повертатися через Донецьк, хоча безпечніше було повертатися через неокупований Харків. У Донецьку хлопця схопили бойовики і тримали якийсь час у будівлі місцевого СБУ. Причиною стала та сама синьо-жовта стрічка на наплічнику. Батькам не надходило жодної звістки про затримання сина.
Після зникнення батьки вирішили діяти рішуче. Мати зниклого, Сталіна, змусила очільника бойовиків самопроголошеної республіки «ДНР» Олександра Захарченка розшукати сина, а винних притягти до відповідальності. Згодом стало зрозуміло, що це була маніпуляція: справа з місця не зрушила і винних так і не притягли до відповідальності.
Через деякий період, Сталіну Чубенко таки повідомили про місцезнаходження тіла Степана. Його знайшли в селищі Горбачово-Михайлівка. Саме туди бойовики відправили хлопця рити окопи у покарання за проукраїнські погляди. Можливо, що хлопець копав сам собі могилу. Місцеві насторожено ставилися до матері загиблого, але розказали, що знають про розстріл неповнолітнього.
Сталіна Чубенко була присутня під час розкопок місця поховання, чого домоглася під представників «ДНР». Жінка до останнього надіялася, що поховане тіло належить не її сину. Втім, це був Степан. Його розстріляли зі зв’язаними руками за спиною. Труп загорнули в поліетилен і скинули в яму. Згодом мати з’ясувала, що страту скоїли троє чоловіків, які ще й зняли з убитого кросівки.
Підозрюваних у злочині затримали і допитали представники відповідних органів у самопроголошеній «ДНР», коли справа про вбивство набула розголосу. Після кількох місяців перебування трьох чоловіків під вартою, прокуратура «ДНР» сповістила, що «фактичного місцезнаходження осіб не встановлено». Засудження винних схоже на окозамилювання, хоч Сталіні Чубенко і обіцяли притягти кожного до відповідальності, навіть погрожуючи розстрілом за неповнолітнього Степана. За інформацією матері відомо, що вбивці сина, – Юрій Москальов і Максим Сухомлинов, – втекли до Росії, а Вадим Погодін – до Криму. У листопаді 2017 Дзержинський міський суд Донецької області заочно засудив до довічного позбавлення волі трьох винуватців злочину.
«У рамках розслідування кримінального провадження за п. 3, 12 ч. 2 ст. 115 (умисне вбивство викраденої людини, вчинене за попередньою змовою групою осіб) КК України проведено низку судових експертиз та зібрано вичерпні докази провини бойовиків у зухвалому та жорстокому вбивстві юнака», — зазначив прокурор Донецької області Євген Бондаренко.
Мати Степана не припиняє стукати у всі двері в пошуках справедливості. Не менш важливо для жінки збереження пам’яті про насильницьку смерть сина.
Степану Чубенку посмертно присвоїли звання Народного Героя України. На вході до стадіону «Авангард», де тренувався хлопець, відкрили пам’ятну дошку, а футбольні вболівальники-друзі замовили банер «Навіки перший», який розтягають на матчах.
Степан займався благодійністю і допомагав Краматорському дитячому будинку, якому передавав іграшки та солодощі. Степан мріяв всиновити малят.
Нині Степан Чубенко промовляє до українців своїми віршами, які майстерно зібрала мама і сформувала у збірку.
Київ він, або Донецьк –
Україна все це, брате,
І про це ні в коїм разі
Не потрібно забувати.
Коли будеш ти голодний,
Хлібом, брате, поділюся.
Ми не різні, то не так.
Я тобі в цьому клянусь.
Я – звичайний українець,
Який мріє про одне,
Щоб мій син, піднявши очі,
Бачив небо голубе.
Я – звичайний українець,
І я мрію про одне,
Щоб на прапорі воліло
Завжди жовте й голубе.
Одним з інститутів, який в значній мірі чинив супротив індустріальній деградації майже в кожному...
Боснія і Герцоговина. Досвід цієї країни важливий для Україні, оскільки гаряча фаза конфлікту...
«Плакат – це дешево і сердито, а значить – вельми продуктивно у сфері інформаційної війни. ФСБ...
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г