У 2018 році Україна опинилася на 49 місці за індексом рабства у світі з кількістю 286 000 сучасних рабів. Про це йдеться у дослідженні австралійської організації Walk Free Foundation.
Для порівняння, у 2013 році Україна знаходилась на 86 місці з кількістю між 110 000 та 120 000 сучасних рабів, що майже втричі менше ніж у 2018. Важливим фактором, що вплинув на ріст випадків рабства, став збройний конфлікт на сході України, де незаконні збройні формування самопроголошених республік залучали до примусової праці полонених та місцевих мешканців.
У сучасному світі термін «рабство» може вживатися для позначення схожих різновидів примусу людей до виконання певної роботи. Рабство розуміється як насильницьке підпорядкування однієї людини іншій, з перебуванням цієї особи у повній залежності. Якщо ж людина виконує примусову працю, ознаки фізичної чи економічної залежності можуть бути відсутні, втім залишається факт примусу на недобровільних умовах або під загрозою покарання.
Місто Слов’янськ в Донецькій області стало одним із перших окупованих міст, де правове свавілля вплинуло на ріст сумної статистики випадків примусової праці. Незаконні збройні формування самопроголошеної «Донецької народної республіки» контролювали місто з 12 квітня до 4 липня 2014 року. Бойовики проводили незаконні затримання та змушували працювати полонених цивільних осіб і військовополонених під загрозою покарання, зокрема катувань та розстрілів. Примусові роботи відбувались в будівлях Слов'янського відділу поліції та Слов'янського міського відділу Управління Служби безпеки України, які були захоплені та використовувались як місця несвободи.
Дослідники Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» зафіксували низку випадків примусової праці у Слов’янську. Житель міста Костянтинівка, який у квітні 2014 року був свавільно ув’язнений у будівлі Слов’янського СБУ, а пізніше й у Слов'янському міському відділі поліції, розповів про катування та нелюдські умови утримання, а також про залучення до примусової праці. В останні дні ув'язнення чоловіка почали вивозити з місця несвободи та змушували копати окопи, інколи й під обстрілами.
Казали, що нас розстріляють, якщо до вечора не викопаємо. Але ми ні один не викопали, ні другий. Ніхто нас не розстріляв, але страх наганяли сильний.
[…] Ми не могли сховатися під час обстрілу з мінометів. Ні бліндажу, нічого не було. Ми там десь за фундаментом на дачі лежали і все.
Крім нього, на риття окопів вивозили близько 15 інших полонених. Також були присутні конвоїри, які контролювали процес виконання роботи та стежили, щоб в'язні не втекли. Один з полонених, що також утримувався у Слов’янському відділі поліції, був свідком як полонених вивозили копати траншеї в село Семенівка, де відбувалися запеклі артилерійські бої.
Як і багато інших місць несвободи на Донбасі, місця ув’язнення в Слов’янську слугували джерелом безкоштовної робочої сили для бойовиків. Полонених також залучали до прибирання вулиць та приміщень. Колишній в’язень Слов’янського СБУ, якого утримували в нелюдських умовах та без доступу до свіжого повітря, розповів про примусові роботи.
Нас залучали до прибирання території. Це був з одного боку і примус звісно: нам казали де його зібрати і куди винести. З іншого боку, я розумів, що це має позитивно вплинути на мене. Я можу вийти на вулицю і подихати свіжим повітрям.
Практика використання примусової праці мала на меті фактичне використання полонених в якості безправної робочої сили до таких категорій робіт, які не виконувались самими представниками незаконних збройних формувань. З іншої сторони, метою також було моральне приниження полонених і здійснення на них психологічного впливу. На жаль, місто Слов’янськ було лише одним з небагатьох окупованих міст на сході України, що стали передумовою для збільшення випадків рабства в Україні.
Одним з інститутів, який в значній мірі чинив супротив індустріальній деградації майже в кожному...
Боснія і Герцоговина. Досвід цієї країни важливий для Україні, оскільки гаряча фаза конфлікту...
«Плакат – це дешево і сердито, а значить – вельми продуктивно у сфері інформаційної війни. ФСБ...
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г