Нарада
15 квітня 2014 року на апаратній нараді мер Слов’янська Неля Штепа та співробітниця виконавчого комітету Слов’янської міської ради обговорювали ситуацію в місті:
Співробітниця: «Я не розумію, що відбувається…».
Штепа: «Ти не розумієш. Він тут таке влаштує, таке влаштує!».
Співробітниця: «Хто влаштує?».
Штепа: «Путін».
Наради відбувались щовівторка в будівлі Слов'янської міської ради. Втім, цього разу збори відбувались в незвичному місці. Після захоплення будівлі ради бойовиками «ДНР» 12 квітня, Неля Штепа назначила засідання в Центрі культури та дозвілля м. Слов’янськ.
«Ми зібрались на нараду в будинку культури і перше, що вона (Штепа) сказала: «Це не наші хлопці», - розповів автору учасник цієї наради, який попросив залишитися інкогніто з особистих міркувань.
Очільниця міста стверджувала, що не знає звідки взялися бойовики. До органів самоорганізації населення Штепа звернулася з проханням не допомагати сепаратистським формуванням: не ходити до них на блокпости тощо. Відповідно до свідчень учасника події, отриманих під час проведення інтерв’ю, міська голова виглядала стурбованою та розуміла, що ситуація остаточно вийшла з-під контролю.
Точка неповернення
Під час дослідження обставин захоплення Слов’янська весною 2014 року не перестаєш дивуватися поведінці тогочасного керівництва міста. З їх боку це виглядає навіть не як непрофесіоналізм або відверта недалекоглядність, а більше як інфантилізм, повна втрата орієнтирів та нерозуміння тієї ролі, яку їм відвели творці російської весни. Місцеві «еліти» Слов’янська не відразу здогадалися, що їх «развели, как котят». А коли зрозуміли – було запізно щось змінювати.
Штепа різко змінила свою позицію: «не нашими хлопцями» вона назвала озброєних осіб, які захопили стратегічні об’єкти міста. Тих, кого декілька днів тому вона просила не провокувати після захоплення міськвідділу міліції бо вони такі ж мешканці Слов’янська та Донбасу. Тих, чиї вимоги є «адекватними», які вона визнає та розуміє. Можливо й тих, з ким вона разом захищала вдавану нею стабільність, коли комунальна техніка блокувала проїзд на центральну площу активістів Автомайдану, які завітали в місто розповісти свою версію подій у Києві.
Знахабніли загони «самооборони», відверте потурання мітингам із закликами про збройне втручання до президента сусідньої держави та навіть трохи дивне «звернення» до пасажирів потягу «Москва-Кисловодськ», можливо, почали складатися для Штепи в жорстку реальність, де немає місця її власним інтересам.
Через два дні після наради, 17 квітня, бойовики «ДНР» затримали Штепу: її утримували в кабінеті будівлі міської ради до 5 липня, дня визволення міста українською армією. За іронією долі, Штепа під час свого ув’язнення підписала рішення сесії міської Ради від 28 квітня щодо створення так званої «Слов’янської народної дружини». 30 квітня рішенням депутатів міської ради її звільнили з посади міської голови «за власним бажанням».
Після деокупації Слов’янська Штепу заарештовано прокуратурою Харківської області. Наразі триває судова справа щодо її обвинувачення в посяганні на територіальну цілісність і недоторканність України, що призвела до загибелі людей або інших тяжких наслідків. Варто зазначити, що Штепа виправдовувала свою політику намірами звільнити заручників, яких утримували сепаратистські формування. Втім, складно заперечити той факт, що місцева влада доклала багато зусиль, щоб сталося те, що сталося.
Епілог
Бездіяльність та невтручання органів влади в події, що набирали обертів, призвели до втрати контролю над ситуацією та створили сприятливі умови для нападу. Фактично, місто вже було готове до збройного втручання ззовні. На початку квітня 2014 року фактичний контроль над містом перейшов до боєздатних та організованих загонів «самооборони», які отримали доступ до озброєння, контролювали стратегічні сполучення та мали потужну пропагандистську підтримку.
Подальші події, що відбулись та продовжують відбуваються на сході України, призводять до невтішних висновків про роль та місце місцевої «еліти» в подіях весни 2014 року. Про те, що її слабкості, вади і політична незрілість були професійно використані ляльководами з Кремля та нанесли шкоду власній державі, справжні масштаби якої ще доведеться оцінити в майбутньому.
За чотири з половиною роки життя на окупованих територіях надзвичайно змінилося. Справа тут не...
Цього тижня в Києві у переміщеному з окупованого Донецька арт-центрі "Ізоляція" представили...
«…Спочатку сидів у підвалі колишньої будівлі СБУ. Це називається спецізолятором МДБ. То звичайна...
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г