Навесні 2014 Слов’янськ став першим містом, яке охопило полум’я збройного конфлікту на Донбасі. Під шаленим інформаційним натиском сусіди, колеги, друзі та родичі ставали по різні сторони барикад – багато хто з них став запеклими ворогами. Важко уявити як переживали інформаційну (а згодом і збройну) лихоманку діти, що перебували у місті під час подій.
Події весни 2014 року тодішні підлітки згадують як початок бойових дій і артилерійських обстрілів; дехто згадує про ідеологічне і політичне протистояння, яке з’явилося серед школярів:
«Серед однолітків, це те, що вони ділилися на дві частини, зрозуміло і ... постійно виводили один одного на конфлікти, тобто ось моя позиція, ось я правий, а ти не правий … два табори було майдан і антимайдан. Такий ось дитячий», - розповідає Євген (ім’я змінене), який на той час навчався у одній із шкіл Слов’янська.
Серед активних підлітків, що навчалися у закладах професійно-технічної освіти були ті, хто брали участь у акціях протесту: як проросійських так і проукраїнських.
Під час активних бойових дій та постійних обстрілів навчальні заклади міста працювали нерегулярно. Подеколи барикади споруджували зовсім близько до навчальних закладів. За словами очевидців, часом відстань від блокпостів сягала 120-200 метрів, тому ні про яке навчання не могло бути й мови. Багато навчальних установ потрапили під обстріл. За даними ЗМІ зазнали руйнувань 13, 4, 16, 9 школи, школа-інтернат, а також гуртожиток місцевого університету. Також від обстрілів постраждали дитяча лікарня, дитячі садочки, приміщення дитячого будинку «Вітрила надії» християнської релігійної спільноти «Добра звістка». Снаряди влучили і в дитячий будинок №2 «Тополёк». Крім того, відомі випадки використання представниками незаконних збройних формувань приміщень шкіл у якості «штабів».
Вихованців дитячих будинків евакуйовували на підконтрольну уряду України територію. Були також спроби організованого вивезення дітей з міста як на підконтрольні території так і в анексований Крим. За словами мешканців міста, найчастіше діти виїжджали зі Слов’янська у безпечніші регіони разом із батьками. Проте, огородити наймолодших мешканців міста від жахів війни не завжди вдавалось.
Департамент охорони здоров’я Слов’янської міської ради повідомляє про 2-х загиблих і ще 3-х поранених неповнолітніх за час воєнних дій в місті. У відкритих джерелах можна знайти інформацію про 3-х дітей, що загинули в Слов’янську: 6-ти, 12-ти та 5-ти років.
Ті, хто знаходився у місті під час обстрілів, запам’ятали жахи війни: потрапляння снарядів у будинки, загибель людей, обмежений доступ до життєво важливих ресурсів, переслідування через політичні погляди.
«В дванадцять років, звичайно, це було важко. […] Важко було мені, важко було моїм батькам, так само, як і іншим людям в цьому місті. Це була душогубка. І коли ти знаєш, що сьогодні у тебе в місті вб’ють чотири людини… І просто нерозуміння того, коли починаються обстріли чи «прийде» до тебе додому чи ні», - розповідає про свої відчуття Євген.
Відомо й про тих неповнолітніх, що долучилися до збройного протистояння. У ході моніторингового дослідження Східноукраїнський центр громадських ініціатив задокументував щонайменше 15 індивідуальних випадків участі неповнолітніх у збройних формуваннях у ході збройного протистояння в місті. Також задокументовано ще 8 згадок про групи неповнолітніх, що були залучені до збройних формувань. Це діти віком до 18 років, яких комбатанти наражали на підвищену небезпеку, залучаючи до незаконної діяльності. Проте за це жоден із представників збройних формувань не був притягнутий до відповідальності.
Після звільнення Слов’янська від сил «ДНР» атмосфера у місті все ще залишається напруженою.
«У Слов'янську досі є цей конфлікт. І я не знаю, як взагалі чи реально його прибрати. Зараз у нас «фіфті-фіфті». У нас є люди, які хейтять Україну, є, які люблять. Я не знаю, як можна врегулювати цей конфлікт. Звичайно, коли з кимось вже доводиться спілкуватися, ми намагаємося шукати точки дотику, щоб не конфліктувати, а якось знайти конструктив. Але це дуже важко.» - розповідає Поліна (ім’я змінене), місцева активістка.
Молоді люди вважають, що значну роль у досягненні порозуміння саме серед дітей та підлітків грають освітні заходи та реалізація спільних проектів для міста. До таких заходів доєднуються підлітки та молодь з різними політичними поглядами, поєднані бажанням змінювати місто на краще.
«У нас почався проект «Парк», це дуже сильно об'єднало молодь. Ми хотіли створити куточок у парку, в якому ми б могли розважатися, якісь активності вести», - розповідає активістка, одна з організаторок молодіжних акцій.
У ситуації конфлікту діти та молодь стають однією із найвразливіших категорій населення, але водночас вони є силою і ресурсом для досягнення в подальшому примирення та порозуміння. Робота з дітьми та підлітками щодо подолання наслідків конфлікту, а також створення сприятливих умов для розвитку молоді у місцевих спільнотах є потужними інструментами становлення миру в громадах.
Цього тижня в Києві у переміщеному з окупованого Донецька арт-центрі "Ізоляція" представили...
«…Спочатку сидів у підвалі колишньої будівлі СБУ. Це називається спецізолятором МДБ. То звичайна...
«Російська весна» прийшла до прифронтового Торецька Донецької області (до декомунізації –...
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г