За час російсько-української війни відбулося чимало обмінів полоненими. У медіа щодо цього можна почути різноманітні заклики: звільняти всіх наших громадян, не залежно від їхнього ставлення до окупаційного режиму. Можна зустріти і повне засудження будь-яких перемовин з ворогом та торгівлі людськими життями. Протиставлення різних точок зору у публічному просторі ще раз підкреслює величезну кількість дилем, з якими пов’язані обміни бранцями. Попри заяви про «всіх на всіх» Україна часто забирає з полону значно менше людей, ніж віддає. Попри суспільний опір, а іноді навіть протести світової спільноти, Україна віддає важливих свідків і злочинців. А отримує натомість часом не постраждалих і закатованих, а поплічників терористів. Чому ж так відбувається?
Почнемо з того, що далеко не завжди з агресором вдається домовитися про рівнозначність обмінів. У 2017-му році за 73 українців планували віддати бойовикам 300 осіб. Зрештою, передали 233 – деякі просто відмовились повертатись на окуповані території. 29 грудня 2019 року українська сторона передала 127 осіб, а взамін отримала 76. До того ж, той обмін влада назвала як «усіх на усіх», що також створило критичну дискусію у публічному просторі.
Російська сторона раз за разом вдається до провокацій в які дивним чином потрапляє українська сторона. Останній, наприклад, передавали двох жінок, яких насправді не утримували та які відмовлялись виїжджати з окупованої території. Яким чином такі люди потрапляють у списки на обмін? Це є наслідком чиєїсь недбалості чи це медійна спецоперація? Прикро від того, що на їхньому місці могли бути справжні постраждалі від свавілля та насильства у незаконних в’язницях ОРДЛО. Росія може й цілеспрямовано виставляти таких осіб «на торг», щоб згодом наголосити міжнародним партнерами на їхній відмові повертатися до України.
Варто й пам’ятати про те, що агресор часто нав’язує власний порядок обміну та до останнього відмовляється йти на поступки. Кожен такий обмін має бути маленькою поразкою для українців, які віддають значно більше, аніж отримують. Звільнений журналіст «Радіо Свобода» Станіслав Асєєв у січні передав президенту список з 81 людини для наступного обміну. Напередодні 16 квітня 2020 року він же і відзначив, що більшість бранців горезвісної «Ізоляції» у Донецьку – де цивільних та патріотів України піддавали особливо жорстоким тортурам – пропустять вже третю нагоду вийти на свободу. Ба більше, з 200 запитуваних українською стороною російська погодилась віддати лише 20.
«Вага» кожного полоненого також часто використовується задля політичних маніпуляцій. Найгучнішим, певно, був випадок зі звільненням Володимира Цемаха – бойовика «ДНР» та ключового свідка у справі про збиття малайзійського Boeing. Його свідчення могли стати ще одним доказом про участь РФ у війні на Сході України і причетність агресора до збиття літака. Проте Володимир Зеленський вирішив піти на поступки ворогу, щоб розблокувати зустріч з Владіміром Путіним у Нормандському форматі.
Отримуємо ми теж часом сумнівних персонажів. Під час обміну 29 грудня 2019 року звільнені українці накинулись на Євгена Бражнікова та Олексія Кускова. Втрутилась навіть озброєна охорона. Як виявилось, Бражніков і Кусков брали участь у катуваннях та жорстоко били інших полонених. На заяви про співпрацю Бражнікова і Кускова з бойовиками СБУ надало вкрай небагатослівну відповідь – з Бражніковим вони, наче, працюють, а про Кускова не згадували взагалі. Яким чином такі люди потрапляють у списки на обмін? СБУ могла навмисно сприяти звільненню злочинців задля отримання інформації для слідства, але як пояснити те, що Бражніков втік з «Феофанії» лише після однієї ночі у лікарні? Чи не став Бражніков ресурсом для наступного «торгу»? Чи збираються його взагалі затримувати? Власне, наявність таких сумнівних осіб серед звільнених також стає підгрунтям для подальшої дестабілізації – виникнення недовіри до самих обмінів та дискредитації української влади. З частішою появою таких персонажів, українці дедалі частіше будуть думати: «А чи не виявиться, що серед звільнених – злочинці?»
Існує також прихована небезпека у частому проведенні обмінів. Завжди маємо розуміти, що таким чином спокушаємо агресора викрадати і утримувати ще більшу кількість місцевих жителів. На відміну від досить складної процедури взяття в полон українських військових, бойовикам досить просто затримати будь-якого місцевого. Утримування й «полювання» на цивільних в ОРДЛО не припиняється й досі – обмінний фонд же треба поповнювати, чи не так? Хто зна, який прайс українській стороні виставляють ватажки самопроголошених «республік» - десять цивільних за одного з української сторони, двадцять? Слова Президента України про важливість життя кожного громадянина важливі. Проте цинічні російські перемовники легко можуть їх використати і задля шантажу української сторони у майбутньому.
У протистоянні з Росією важливо не забувати про цінність життя кожного громадянина, який перебуває у нелюдських умовах в ОРДЛО. Про те, що кожного чекають друзі, рідні і близькі. Про те, що українці мають завжди дбати про своїх – де б вони не були. Водночас, не можна раз за разом потрапляти у пастки агресора або забувати про комунікацію з українцями щодо обмінюваних осіб. Зрештою, нам жити в одній державі.
Обкладинка статті: фото РБК-Україна
Одним з інститутів, який в значній мірі чинив супротив індустріальній деградації майже в кожному...
Боснія і Герцоговина. Досвід цієї країни важливий для Україні, оскільки гаряча фаза конфлікту...
«Плакат – це дешево і сердито, а значить – вельми продуктивно у сфері інформаційної війни. ФСБ...
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г