Одна із найбільш жахливих атак за час війни на сході України сталася в Маріуполі 24 січня 2015 року. Хоча обстріли того ранку велися з території, контрольованої сепаратистами, Україна не мала гарного вигляду в цьому інциденті. Наслідки атаки показують, що українські закони захищають людей від звичайної війни. На жаль, нині жителі Східної України мають справу із зовсім іншим видом війни.
Згаданий мікрорайон розташований на сході Маріуполя, приблизно за 15 км від лінії розмежування. Східний відділений від центру величезним металургійним заводом «Азовсталь», що побудований в якості житла для його працівників. Місцева жителька Світлана Ковальова (ім'я змінено) постраждала внаслідок атаки 24 січня, пригадує, що наприкінці літа 2014 року віддалені звуки обстрілу почали переслідувати мешканців Східного. Вони з болем усвідомлювали, що війна може невдовзі дістатися їх. Ще однією ранньою ознакою війни для Світлани було те, коли місцева влада почала готувати бомбосховища. Сьогодні можна побачити стрілки, які вказують на найближчі сховища, нанесені на стінах по всьому Маріуполю. Але Світлана, котра робила покупки, коли розривалися гранати, каже:
«Це трохи інша війна. Ці притулки були побудовані для війни, в якій літаки переносили свої бомби здалеку. Після звуку сирен люди мали час добігти до сховища». Інфраструктура у Східному, як і в будь-якому місці на сході України, ніколи не мала на меті захищати людей від ворога, розташованого просто за рогом, гранати якого могли б уразити без попередження.
Але інфраструктура не була єдиним, в чому Україна виявилася непідготовленою до «гібридної війни». Представники Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» провели інтерв'ю з дюжиною потерпілих від обстрілу Маріуполя, і кожен з них зазнав значних труднощів в отриманні компенсації за втрату майна або за медичні рахунки. Деякі з тих, хто порадився з адвокатом, втратили бажання навіть почати пошуки компенсації від держави.
Втрата часу
Багато в чому історії скидаються одна на одну. Люди були поранені внаслідок обстрілів або їхнє майно було пошкоджене. Підтримка з боку держави виявилася недоступною, і люди замість цього мусили покладатися на сім'ю та друзів. Ногу Світлани поранила шрапнель, але час очікування в лікарнях Маріуполя в цей день був настільки довгим, що вона вирішила за краще їхати автобусом до Бердянська, де отримала медичну допомогу. Організував і оплатив цю поїздку випадковий перехожий. Пізніше сім'я Світлани забрала її додому. Щоб вона повністю відновилася від травм, знадобилося сім місяців.
У більшості випадків постраждалі та ті, хто залишився за вибитими шибками, просто не мали часу, необхідного для отримання підтримки від держави. Тим же, хто все ж взяв це за себе, довелося клопотатися місяцями, а інколи отримувати жорсткі відмови від державних структур, та вдалося домогтися хіба кишенькових грошей. Набагато безпечніше було звернутися по допомогу до місцевих підприємств, таких як металургійний комбінат «Азовсталь», або до міжнародних гуманітарних організацій.
Ірина (ім'я змінено) була у своїй ванній кімнаті, коли вдарили снаряди. Вона залишилася неушкодженою. Проте її машина, припаркована у дворі, була повністю зруйнована. Коли вона консультувалася з адвокатом, щоб дізнатись, чи варто подати заяву на компенсацію, він сказав, що вона лише витратить свій час. Адвокат пояснив Інні, що не існує встановленого механізму того, як держава могла б швидко і без бюрократії відшкодувати збитки постраждалим. Закон «Про боротьбу з тероризмом» передбачає право громадян на компенсацію шкоди, завданої терористичними атаками (так було класифіковано всі атаки сепаратистських сил). Багато хто вирішив, що судова тяганина обійдеться дорожче, ніж компенсація, на яку вони можуть сподіватися. Подавати позов було б набагато простіше, якщо б у злочині був обвинувачений. Саме поняття тероризму свідчить про те, що атака здійснювалася групою, яка діє таємно в межах держави. Але снаряди, що влучали у Східний, випущені з територій, що контролюються сепаратистськими силами. Українська влада навряд чи зможе вчасно притягнути винних до відповідальності. Як і інфраструктуру, закони якої було розроблено для іншого виду війни.
Чи адаптувалася Україна до «гібридної війни»?
Із набуттям чинності закону про реінтеграцію в січні 2018 року Україна офіційно оголосила території, контрольовані сепаратистськими комбатантами, як окуповані іноземною державою, Російською Федерацією. Це також означає, що українська влада заперечує юридичну відповідальність за руйнування, завдані цим територіям. Це – серйозна зміна правової логіки: донедавна закон про боротьбу з тероризмом надавав принаймні теоретичну можливість отримати компенсацію за збитки, завдані потерпілим. Якщо атака станеться сьогодні, їхнє становище стане ще більш невтішним: держава може просто відмовитися від будь-якої юридичної відповідальності за шкоду, заподіяну громадянам України під час бойових дій. Тому в майбутньому буде важче отримати компенсацію.
«Реінтеграційний закон» вимагає суверенітету над територією, яку зараз займають сепаратистські сили, але заперечує відповідальність за те, що відбувається на ній. Це зручне рішення для України – не адаптувати свої юридичні процедури до того роду війни, яка триває на Донбасі. Люди, які залишаються в зоні конфлікту, тепер стали ще більш вразливими.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г