Її затримали за пости у Твіттері. З початку російської агресії на Донбасі макіївчанка Олена Завальна вела блог, в якому розповідала про життя в окупації, розміщувала фотографії російської техніки, що пересувалася містом. За своє блогерство Олена провела 817 днів в полоні. Пропонуємо вашій увазі її спогади.
Частина 1. 2017: Як мене затримали..
Скільки пройшло з того дня. Але він стоїть перед очима, ніби все це було вчора. Інші події, інші життєві картинки якось зникають із пам’яті. А цей день – ні.
.... то був шок. Шок, який я досить довго не усвідомлювала. Що саме сталося в цей день? Чому так сталося? Чи було передчуття?
Скажу відверто: було. Напередодні птах постукав у вікно. Погана прикмета – хтось піде з дому. Хто? Я сама. Крім мене – нікому.
Чого не виїхала Донбасу ще в 2014, коли все це починалося? Що тримало? Тут моє коріння. Те, що складає сенс мого життя. Те, що я так люблю. Ці будинки, вулички, знайомі обличчя. Мій сад, робота, родичі, улюблена собака Тара. Від цього того треба відірватись, невідомо куди бігти, щось шукати. А я хочу бути вдома.
У 2016-му, коли з окупованої Макіївки поїхав мій син, я залишилась сама. “Тут життя вже не буде”. - Кинув на прощання.
...............................................
Стежити за мною почали взимку. Згодом, вже в полоні, дізнаюся, що 22 лютого на стіл керівництва «мдб днр» лягла «доповідна» від опера з проханням дозволити «встановити за мною стеження». Причина - моя сторінка у Твіттері містить «ознаки злочину».
Першого «наглядача» я зустріла на мосту. Стою, фотографую. Раптом відчуваю на собі погляд. Миттєво повертаю голову – бачу високого самотнього чоловіка. Той, зорієнтувавшись, синхронно нахиляється та удає, що зав’язує черевики. Скільки дивилася, стільки він їх зав'язував. Якби продовжував далі йти, а не нахилився дуже швидко, я б його і не помітила.
Далі була одна й та ж сама машина біля мого будинку. Щодня. Протягом тривалого часу. На тому місці, де ніхто ніколи не паркувався.
Ввечері перед арештом довго гавкала та кидалась на паркан моя німецька вівчарка. Наче там хтось ходив чужий. Дратував її.
... 3 жовтня 2017.
Був гарний ранок. Такий теплий, лагідний, безвітряний, сонячний. Прекрасний день бабиного літа.
7:00. Запізнююся на роботу. Зачиняю двері в хату. На той момент я ще не знала, що то була остання ніч в батьківській оселі. Хаті, яку будували мої батьки, куди мене привезли ще з пологового будинку. Хаті, в якій я провела все своє життя.
Йшла швидко. Зазвичай рано вранці на моєму шляху порожньо - ані людей, ані транспорту. Невеличкі приватні будинки з’являються десь наприкінці дороги.
…Той чоловік з’явився неочікувано. з’явився і пішов навперейми. Одразу впало в око, що одягнений він нетипово для того часу. В ті воєнні роки чоловіки в нашому містечку одягалися переважно в хакі. А на цьому – охайний, ніби тільки з-під праски, костюм-двійка.
Пришвидшую крок, намагаюся відірватися. На дорозі тільки він та я. Переслідувач не відстає, хапає мене за лікоть, вільною рукою дістає “ксіву”:
- МДБ ДНР. Ходіть зі мною!
Веде до припаркованої неподалік автівки. Там очікують двоє його «колег». Такі ж нетипово чепурні, як і мій переслідувач. В одному з них впізнаю чоловіка, що взимку стежив за мною на мосту.
Я вже зрозуміла, що сталося. Але зберігала спокій. Маємо те, що маємо.
- Ну що, Юля Іванова, дописалася? (Юля Іванова – мій нік у твіттері).
- Бігти будете?
- А тікають?
- Один спробував нещодавно. Довелося по ногах стріляти.
Три здоровезних чолов’яги. Куди я від них втечу у свої 55?..
-Ні. не буду.
- Отож. Сідаймо до машини.
Я на задньому сидінні. Посередині. По обидва боки – деенерівські “бійці невидимого фронту”.
Мовчки під’їжджаємо до мого будинку. Примітно, що вони чудово знають, куди їхати.
Назустріч вибігає моя вівчарка Тара та здіймає великий ґвалт.
- Закрийте собаку. Треба увійти. Єдиний ваш неправильний рух і стріляємо.
Йду закривати. Довго не можу підперти двері. Раптом один з цієї трійці не витримує, легким рухом хапає лавку та підпирає нею двері сараю.
Йдемо до хати. Відчуваю апатію: я тут вже не хазяйка – ходять, де хочуть.
- Пароль до Твіттеру? – Чую питання.
Мовчу.
- Пароль. Ми все одно дізнаємося. Максимум через два дні. Та для вас це буде трохи боляче.
Хлопці беруть мій комп’ютер, вчотирьох йдемо до машини.
Вже в Донецьку у мене задзвонив мобільний.
- Начальниця дзвонить. Мені відповісти, чи вже «всьо»?
- Ні, поговоріть. Скажіть, що погано себе почуваєте. Попросіть безплатний вихідний на сьогодні.
Роблю, як мені сказали.
- Ненатурально прозвучало. Голосно. Ви ж хвора. – З докором сказав один з них.
Він спокійно бере у мене телефон. Витягає звідти сімку:
- Тепер вже точно «всьо».
Напередодні перед затриманням зв’язала собі блакитну шапку з відворотом. Наказали взяти з собою: «стане в пригоді». Дійсно, стала. Мені наказали опустити відворот на очі, коли машина під’їжджала до будівлі «мдб». Якби не шапка – одягли б на голову чорний пакет.
Заходимо. На першому поверсі мене реєструють як затриману. Великі сходи. Йдемо довго. Я бачу тільки черевики.
Нарешті прийшли. Дозволяють зняти шапку. Ми в кабінеті. Великому та красивому. Раніше, ще до окупації, тут, в будівлі на Шевченка 26, була обласна податкова. Тепер — центральний офіс «мдб днр».
Не погребували. Все ж на халяву. Меблі гарні, ремонт, великі вікна, центр міста. Не збентежило навіть, що вулиця носить ім’я великого українського поета.
Допит йшов весь день. Я ще не розумію, що ввечері вже не повернусь додому.
Кажу, що собака голодна, треба її годувати, бо вечір.
На мене дивиться якось не так. Мовчать.
Я вперше на допиті. Не знаю як себе поводити. Не знаю, що додому вже ні...
Морально тяжко.
Стало страшно, коли опер сказав:
- Ви дуже любили фотографувати. Особливо базу Гіві в Макіївці. Зараз нічого не будемо робити, відкривати справу, робити допит. Просто посадимо до машини та відвеземо вас до тієї бази. Віддамо у руки воєнних. Уявляєте, що вони з вами зроблять?
Сказавши це, довго мовчить і дивиться не мигаючи в очі - реакцію перевіряє.
Я на мить уявила. Дуже страшно. Зрозуміла, що це все. Більше не повернуся. На житті треба ставити хрест.
Я не знаю, який в мене був погляд. Але опер замовк і більше до цього питання не повертався.
Допит триває. Опер погрожує ногу прострелити, щоб з місця не вставала.
Пропонує стрибнути з вікна, якщо є бажання.
Життя людини нічого не варте.
Особливо тут - у місцях несвободи...
(Далі буде)
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г