Чому на 9-й рік війни держава все ще, не знає, як поводитися з рідними зниклих безвісти? Чому матері, сестри та дружини загиблих героїв, замість належної підтримки, змушені терпіти знущання з боку посадовців? Вже 9-й рік поспіль Вікторія Солодухіна, співзасновниця ГО «Об’єднання рідних зниклих безвісти «Надія», марно намагається знайти відповіді на ці питання. Чи вдасться змінити ситуацію? Про це – у її колонці.
Проблема розшуку та повернення до родин зниклих безвісти – складне, багатошарове питання. Аби розібратися в ньому, розкладемо це питання на ті самі шари.
Та спочатку вирішимо для себе ГОЛОВНЕ. Ми живемо в демократичній країні, де права людини в їх міжнародному розумінні визнані за одну із найвищих цінностей. Відповідно до цих базових принципів кожна родина має право знати правду про долю своїх близьких, що зникли безвісти. Хочу підкреслити – САМЕ ПРАВДУ. Ви згодні із цим? Якщо так, - тоді йдемо далі.
Отже, наші шари:
Перший, найчуттєвіший. Більшість зниклих безвісти загинула. Це повинні розуміти ті, хто чекає.
Другий. Меншість зниклих безвісти живі. Це повинні розуміти ті, хто шукає.
Третій. Висновки судово-медичної експертизи не завжди незалежні та й не досить експертні. А звідси – четвертий шар:
Четвертий. Найголовніший, найстрашніший, найскладніший. Ті, кого ховали та чиї імена встановили за висновками експертів (а це більш ніж 1,5 тисячі загиблих захисників України) чи вони саме ті? Чи під табличкою «Іван» знаходиться саме Іван, а не Петро?
А тепер подивимось на кожну, з означених проблем.
Проблема 1. Близькі зниклого безвісти, попри все мають надію, та сподіваються що він повернеться додому живим. Якщо нема прямих відомостей про його загибель, або якщо ті відомості викликають сумнів – родина чекає та вірить. Й це, мабуть, єдине, що може повернути зниклого додому.
Пройшло вісім років. Кожна, навіть найоптимістичніше налаштована, матір розуміє, якщо її дитина жива – то це диво. Вона молиться за це. Але водночас, розуміє, що можливо її сина нема серед живих. Тоді необхідно знайти тіло, та з гідністю поховати. Але саме його! Вона хоче бути впевненою, що от тут буде похована саме її дитина. І вона має на це право! Згодні?
Проблема 2. Ми глибоко впевнені, що частина зниклих безвісти хлопців живі. Понад усе ми хочемо, щоб їх таких було якомога більше. Але ж ВОНИ Є! Вони в страшних умовах тюрми та катівні. Вони чекають на визволення.
Прикладом може бути історія Івана Тиренка, який потрапив в полон у травні 2016 року. Його мати отримала сповіщення про те, що син загинув, виконуючи бойове завдання. Їй навіть запропонували приїхати за тілом сина до Дніпра. Не встигла...
Перебуваючи в полоні, аби подати мамі звістку про себе, Іван використав свою алергію на знеболюючі, прийняв аспірин та потрапив до лікарні з анафілактичним шоком. Коли лікар запитав про алергію, той попросив уточнити у мами, і продиктував її номер.
Коли мамі Івана зателефонували та спитали чи є в її сина алергія на ліки та на які саме, то вона спершу обурилась, бо прийняла дзвінок за чийсь жорстокий жарт. «Мого сина вбито!» - відповіла жінка. Та дуже швидко отямилась, встигла розпитати доктора до того, як він кинув трубку.
- Якби знав, що ти укроп, не став би тебе рятувати.
Доктори, як і йогурти, бувають різні!
Історія Івана закінчилася добре. У грудні 2018 він, замість того, щоб бути офіційно похованим, «пішов на обмін» та повернувся додому.
...
За офіційними даними, на військових кладовищах поховано 250 тимчасово невстановлених захисників України. А тепер слідкуйте за руками: говорячи про кількість зниклих безвісти, вже колишня уповноважена з прав людини Людмила Денісова, озвучила ту ж саму цифру. Тобто, якщо вірити офіційній інформації, кількість зниклих дорівнює кількості невстановлених і все, що потрібно зробити, це розкопати могили, «перебрати» тіла та встановити особи загиблих. Все. Дешево та сердито. А якщо і залишився хтось живий, то, мабуть, про це ніхто й ніколи не дізнається. Між тим, ми (ГО «Об’єднання рідних зниклих безвісти «Надія». – Ред.) знаємо щонайменше про 450 зниклих безвісти військових.
...
В жовтні 2021 року ми, «Об’єднання рідних зниклих безвісти НАДІЯ» проводили акцію «Україна, ми Є!» під Офісом Президента України. Тоді присутній на акції Голова Комісії з питань зниклих безвісти за особливих обставин Володимир Максимченко розповів журналістам, що у 2021 році Комісія розшукала та повернула додому п’ятьох захисників України. Як ви думаєте, як їй, цій Комісії, це вдалося? Було визволення? Та ні! Було розкопування могил.
Ні, не ексгумація. Те, що відбувається, та як воно відбувається – то не ексгумація, то розкопування. А як інакше назвати, коли розколупують могилу бійця, на очах його рідних, трощать труну, витягають тіло. Додайте до цієї картинки трупний «аромат», яким повною мірою можуть насолодитися тільки рідні. Адже захисні маски мають тільки присутні на «ексгумації» експерти.
Розкопування, це коли несподівано знайдені в розтрощеній труні речі викидають прямо на землю, навіть не застеливши її брезентом або будь-чим.
Розкопування, це коли тим, хто приїхав підтримати мати, що присутня на ексгумації, не дають дозволу робити фото. Коли мати, хапаючись за серце, ослизаючи на купі свіжовикопаної землі, все ж таки намагається сфотографувати те, що відбувається.
Розкопування – це коли «оперативна зйомка», що велась представниками СБУ під час «ексгумації», раптом зникає, і до справи її не додають. Це коли тіло волочуть по землі, а не на носилках. Коли його не прикривають прапором, на знак пошани перед полеглим.
Коли роблять саме так, то це не ексгумація, то – розколупування могил.
…
А тепер найстрашніше. В Україні більш ніж 1,5 тисячі захисників встановлені за результатами судово-медичної експертизи. Щонайменше 150 родин не вірять результатам тієї самої експертизи. Чому? Що спонукало їх до цього?
У 2014 рік Україна вступила країною, що ніколи не воювала, не мала досвіду участі у військовому конфлікті. Країна, яка не мала незалежних силових відомств. Нашу армію, поліцію та СБУ значною мірою контролювала держава-агресор.
Саме з цих причин весною та влітку 2014 року ми зазнавали страшних втрат, які, до того ж приховувались від загалу. А потім Іловайськ. Страшні втрати, які вже неможливо було приховати. Тож спершу набрехати, що загиблих «ціла сотня», а потім вже «скоріш закрити питання». Так швидко, щоб не встигли на накручену статистику звернути увагу.
Родинам, що були у шоковому стані, швиденько видавались понівечені тіла. Кому чиє? А це важливо?
- Беріть - це ваше! Не схоже?! А ви вимоглива! То, беріть оце!
- Ваш син блондин, а у цього чорне волосся на грудях?
- Ви шукаєте татуювання на правій руці? Так он, візьміть без правої руки!
Цинічно? Страшно? Ми такі!
- Не схожий на вашого? Беріть, поховайте. Може й вашого хто поховає! –
- Поховайте, отримайте гроші. І на ті гроші шукайте свого сина.
Чи ви б повірили таким «спеціалістам»? А якби ваш син зателефонував вам у вересні, ви б прийняли тіло хлопця, який загинув в серпні? Чи повірили б експертизі, яка ніби то підтверджує цей факт?
Що робити?! Ви службовець, і ви невпевнені в тому, що ті тимчасово невстановлені – саме ті, за кого ви самі їх видаєте.
Що тоді? Якщо сумніви виникнуть у тих, хто вже поховав своїх близьких? То це ж може бути заразним! Що тоді? Нові ексгумації? Ви уявляєте, як прийти до мами, що вісім років тому поховала сина героя, і розповісти, що ви не впевнені в тому, хто саме там похований. А побратими героя вже встановили двометрову гранітну стелу на могилі… Що сказати їм? Та чи не легше «зламати через коліно» тих наполегливих мам, які вимагають доказів, і риються в них, в пошуку незбіжностей. І знаходять їх, хай їм грець! А потім з цими розбіжностями біжать до міжнародних організацій! Ганьблять Україну! Ну, чиста «рука Москви», запроданці кляті! Даром, що їх сини захищали Україну! Що з ними робити?
А що робити з вами, майже шановне панство? Псевдоволонтери, псевдоволонтери та чиновники, що примушували рідних швиденько забирати знайдені тіла.
Як примусити вас, чесно розібратись в такому складному та багатошаровому питанні, як зниклі безвісти?
Так, це складно. Але кожний, найскладніший шлях, починається з першого кроку. Тож зробімо його. І нехай цей крок буде кроком до довіри. Довіри між державою та родинами зниклих безвісти.
Довіра. Без неї будь-які зміни неможливі.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г