Якщо в 90-х ви жили на Західних Балканах, отже, вже постраждали. А Боснія і Герцеговина ще довгі роки слугуватиме нагадуванням про те, що грань між розміреним спокійним життям і кровопролиттям дуже вузька. Тим не менше жителі ретельно зберігають свою історію і всіляко намагаються закарбувати пам’ять про наслідки війни. Місцеві активісти-миротворці розробили схему, як примирити людей, котрі ще не так давно стріляли одне в одного. За цим досвідом, завдяки Kurve Wustrow та Коаліції “Справедливість заради миру на Донбасі”, я і поїхала у рамках своєї діяльності в ГО “Молода Просвіта Прикарпаття”.
Під час Боснійської війни було зруйновано велику кількість пам'яток історичної та культурної спадщини столиці Сараєво, які прикрашали місто багато століть. Нині на будинках у центрі міста досі видно тріщини від куль. Просто на центральному продуктовому ринку Маркале меморіал, присвячений двом вибухам під час облоги, які прогриміли у цьому місці. До речі, тоді там теж був ринок. Саме після цієї трагедії вже через кілька годин НАТО вирішило атакувати армію боснійських сербів. На пам’ятній дошці зазначені всі імена жертв, які тоді загинули. А це майже сотня.
В українській групі розгорілася дискусія: наскільки виправдано, що воєнний меморіал розміщений серед торгових рядів ринку, поміж овочів і фруктів?.. Зрештою дійшли висновку, з яким я теж згідна, що це таки правильне рішення, оскільки щодня, йдучи на ринок по продукти, місцеві жителі, а також туристи, мимоволі згадують про трагедію, думками вшановують жертв. Якби пам’ять про загиблих зберігалася у музеї або ж лише десь на паперових носіях, можливо, це не породжувало б таку ж саму рефлексію. Крім того, гадаю, це чудовий приклад примирення воєнного минулого і мирного теперішнього.
На роздуми мене наштовхнула також розповідь про суперечки довкола пам'ятника дітям в Сараєво, загиблим під час війни. Думки місцевих ділилися: треба вписувати імена дітей з двох воюючих сторін чи лише маленьких боснійців? На жаль, я так і не почула, на якому рішенні зійшлися. Але це показало мені приклад, що таке примирення у реальному житті. Чи можуть бути безневинні діти і пам'ять про них приводом для дискусій? Адже біль втрат не має національності.
Також під час поїздки до мене прийшло розуміння, що саме через історії простих людей треба розповідати про війну. По-перше, це проймає до глибини душі. По-друге, війна зрештою закінчиться і швидко стане предметом маніпуляцій. Адже відомо: історію пишуть переможці...
Особливо мені запам’яталася зустріч у столиці Сербії Белграді, де досвідом примирення ворогуючих сторін поділилися засновники миротворчої організації «Центр ненасильницької дії» Ненад Вукосавлевіч і Неджад Горозовіч. Вони протягом 20 років розробляють шляхи порозуміння між противниками в югославських війнах і за цей період досягли значних результатів. Під час їхніх тренінгів ветерани і цивільні, які беруть участь і які ще донедавна воювали одне проти одного, зрештою намагаються зрозуміти позицію протилежної сторони. Боснійці, наприклад, дуже чітко розділяють сербів, які були комбатантами, і звичайних сербів, які не брали до рук зброю.
«Запам’ятайте: коли в країні конфлікт, міжнародна спільнота не допоможе, – застерігав українську групу Ненад Вукосавлевіч. – Примирення – це завдання тих, хто хоче вижити і продовжувати жити. І ще: ви маєте бути готовими, що зрештою війна закінчиться, однак більшість винних так і не буде покарана».
«Центр ненасильницької дії» збирає разом людей, які були ворогами. Під час тренінгів кожна зі сторін намагається увійти в становище одне одного. Учасники розповідають про себе, наприклад, пояснюють, чому пішли воювати. І здебільшого обидві сторони кажуть однаково: взяли до рук зброю, аби захистити щось – дім, сім’ю, місто, країну... При цьому вони називають одне одного агресорами.
Часто пояснення людей, яких ми вважаємо зрадниками і ворогами, щодо їхніх побоювань здаються нам смішними і безглуздими. Однак для тих осіб ці страхи реальні, тому до їхніх відчуттів і переконань треба підходити серйозно.
Кожен тренінг у Центрі починається так само – учасники звертаються одне до одного: «Давай я тобі поясню, чому почалася війна». Спершу вони борються самі з собою, аби почати нарешті слухати іншу сторону. Коли ж усе-таки намагаються чути не просто доводи опонента, натомість зрозуміти його почуття і емоції, то одразу починають бачити перш за все людину, її істинні наміри і страхи за майбутнє.
На мою думку, намагатися зрозуміти людину з протилежними поглядами – величезний крок у процесі примирення, який варто врахувати вже зараз. Звісно, коли ще точиться війна в країні, важко говорити про діалог і розуміння. Наразі більш актуально боротися з високим рівнем радикалізації, аби в майбутньому було легше вибудовувати мир. Однак війна в Україні рано чи пізно закінчиться. Важливо бути готовими до цього моменту і розуміти, як діяти далі.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г