Це можна порівняти з довжелезним марафоном, в якому не видно фінішу. Спроби мирних жителів, поранених під час військового конфлікту, отримати статус інваліда війни можуть тягнутися роками. Чому так відбувається та чи є вихід з цієї ситуації? Про це – колонка правозахисниці, консультантки Гельсинського фонду з прав людинив Польщі Наталії Аляб’євої.
В той день, 15 липня 2015 року, в селище Зайцеве Донецької області тривали запеклі бої. Пані Валентина Липських та її чоловік Петро (імена змінені на прохання постраждалої. – Ред.) вловили ледь чутний гул мінометів. В їх дім влучили уламки мін.
Дісталося не тільки будинку, але і його господарям: і пані Валентина і її чоловік отримали поранення. Відтоді вони вимушені були жити з уламками у тілі та пристосовуватися до повноцінного життя. Але це дуже важко.
Подружжя Липських дізналася від знайомих, що можна отримати статус інваліда війни. Рішення про надання статусу приймає Міжвідомча комісія при Міністерстві ветеранів. На її засіданнях розглядають заяви від поранених під час бойових дій. Для комісії слід зібрати необхідні документи, які допоможуть їй встановити зв’язок між інвалідністю з пораненням під час збройного конфлікту.
Для Липських марафон зі збору паперів затягнувся на три роки. За цей час чоловік помер, не дочекавшись пільг.
Процедура збору вкрай складна. Потрібні довідки від сімейного лікаря, медико-соціальні експертної комісії, органів поліції, прокуратури, СБУ, центру надання адміністративних послуг.
“Від кожного державного органу документи потрібно чекати місяцями, а іноді й роками”, - каже пані Валентина.
Жінка скаржиться, що потрібно їздити по інших містах її рідної Донецької області, нагадувати про себе, щоби скоріше отримати відповідь.
– Мені дуже важко збирати самій всі ці документи. Я живу одна, мені складно переміщатися одній поза домом, - тяжко зітхнула пані Валентина.
Один з документів, необхідних для подання в комісію - це витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань. Він є обов’язковим – без цього паперу звернення навіть не розглядатимуть. Свій витяг наша героїня намагалася отримати кілька місяців. Все розпочалося зі звернення у відділ поліції Бахмута (найближче до місця прописки). Бахмутські правоохоронці перенаправили до м. Лиману, з Лиману - до Маріуполя. З Маріуполя знову до Бахмута. А там жінці нарешті відповіли, що вона, разом зі слідчими, має побувати на місці події. Наважитись на таку подорож Валентина не змогла – завадили вік та здоров’я.
Для подання в комісію потрібні ще медичні документи. Але і тут проблема. В офіційних паперах її рани фігурують як «побутова травма». «Війна у нас не оголошена (Означені події відбувалися до 24 лютого. – Ред.), тому ми не можемо написати що це поранення», - пояснив лікар. А отже, в документах вкажуть, що причиною інвалідності була «побутова травма, або травма отримана внаслідок загального захворювання».
– Така складна бюрократична процедура, – підсумовує жінка. Вона докладає значні зусилля, аби її голос звучав спокійно.
Чому так складно збирати документи та що потрібно змінити в національному законодавстві пояснює директор з міжнародних програм Гельсінського фонду з прав людини (Польща) Ленур Керімов:
«Звичайній людині важко розібратися у процедурах збору документів. Немає чіткого алгоритму, зрозумілого для людей. Постраждалі звертаються в різні органи влади, чекають від них відповідей по декілька місяців. У багатьох немає документів з тимчасово окупованих територій України. Це теж ускладнює весь процес».
Експерт вважає, що ідеальним для спрощення процедури збору необхідних паперів було б запровадження електронного обігу документів. В онлайн реаліях сьогодення це цілком реально. Для цього потрібно внести зміни на законодавчому рівні.
Відповідні рекомендації щодо впровадження електронного документообігу вже подані профільним міністерствам. Сподіваємось, що чиновники дослухаються пропозиції, процедура буде спрощена і пані Валентина нарешті отримає довгоочікуваний статус, а разом з ним – належні пільги від держави.
________________________________________
[i] Всі імена і власні назви в тексті змінені на прохання постраждалої
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г