У п'ятницю, 4 березня, члени Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» взяли участь у круглому столі «Зміцнення довіри до правосуддя у справах про корупційні злочини, воєнні злочини і злочини проти людяності через залучення міжнародних суддів, обвинувачів і слідчих».
Учасники круглого столу обговорили низку питань, пов'язаних з імплементацією в Україні практики так званих гібридних судів (судів за участю міжнародних фахівців) задля зміцнення довіри до вітчизняного правосуддя. Це питання набуло особливої важливості внаслідок критично низького рівня довіри населення до судової системи в Україні (5-8%). Крім того, проблема прозорого розслідування найгучніших кримінальних злочинів (корупції, воєнних злочинів, злочинів проти людяності) в Україні досі залишається невирішеною.
Своїм досвідом у питанні підвищення довіри до національного правосуддя поділилися провідні міжнародні експерти світового рівня з унікальним досвідом щодо підвищення рівня довіри до судової системи. Зокрема, це Карлос Кастресана – перший комісар Міжнародної комісії з боротьби з безкарністю в Гватемалі (МКББГ) з 2007 по 2010 рр., який також працював суддею і обвинувачем в Іспанії, зокрема у спеціальному відділі з протидії корупції і торгівлі наркотиками, а тепер очолює кримінальний відділ юридичної фірми Ejaso в Мадриді; Ізабель Рейг – заступник начальника кримінального відділу юридичної фірми Ejaso, працювала над розвитком спеціалізованих прокуратур щодо порушення прав людини в Мексиці і Бахрейні; Ерік Вітті – старший менеджер проекту Правової Ініціативи Відкритого Суспільства стосовно національних судів з найтяжчих злочинів, який раніше був радником із міжнародних відносин президента Міжнародного кримінального суду та політичним радником головного прокурора Спеціального суду у Сьєрра-Леоне; Крістіан Де Вос – адвокаційний менеджер Правової Ініціативи Відкритого Суспільства, який досліджував досвід різних країн щодо розгляду справ про міжнародні злочини.
У заході також взяли участь українські експерти з питань протидії корупції, судівництва і прав людини, представники громадянського суспільства, народні депутати України, представники Адміністрації Президента України, Міністерства юстиції України, прокуратури, Національного антикорупційного бюро України, Служби безпеки України, дипломатичних представництв іноземних держав та міжнародних організацій.
Учасники дискусії були одноголосні щодо важливості співпраці з міжнародними судами. В цьому контексті особливим акцентом стало створення спеціального порядку рекрутингу суддів і персоналу для гібридних судів. Йшлося про те, аби добирати для співпраці винятково мотивовані іноземні кадри. Крім того, учасники наголосили на обов'язковій комплементарності та субсидіарності майбутніх гібридних судів в Україні.
На думку учасників дискусії, взаємодія вітчизняних та міжнародних фахівців має ґрунтуватися на розумінні українського контексту. Першочергово треба вирішити відносно прості, а не масштабні справи щодо важких злочинів, які дадуть змогу забезпечити ефект демонстрації. Саме це стане відправною точкою для підвищення довіри суспільства до судової системи.
У результаті продуктивної співпраці із міжнародними фахівцями, за зразком зарубіжної практики, вітчизняна судова система повинна змінитися і зміцнитися, створити підвалини для підвищення довіри населення.
Круглий стіл відбувся за ініціативи Міжнародного фонду «Відродження», Реанімаційного пакету реформ, Платформи «Правозахисний порядок денний» та Правової Ініціативи Відкритого Суспільства.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г