Великобританія, Німеччина, США, Фінляндія, Норвегія – дипломати цих країн уже встигли ознайомитися зі звітом «Ті, що пережили пекло». На черзі – Франція, Японія, Канада та ще з десяток демократичних країн, чиї посольства відвідають представники Коаліції. Ідея презентації звіту серед дипломатів зародилася у січні цього року. Через місяць широка дипломатична аудиторія вже почала дізнаватися про порушення прав людини на Донбасі.
«Ми визначили перелік посольств, які можуть вплинути на позитивний перебіг Мінських домовленостей щодо трьох обставин. Перша – це звільнення всіх незаконно утримуваних в’язнів. Друга – необхідність ретельного розслідування порушення прав та свобод людини на Донбасі під контролем міжнародної спільноти, і тільки після того – впровадження амністії для тих, хто не скоював тяжких злочинів. Третя – неможливість проведення виборів на непідконтрольних українській владі територіях Донбасу, де не забезпечені основні права та свободи людини, оскільки це призведе тільки до легалізації того безчинства, яке панує там зараз», – розповіла Олександра Романцова, координатор проектів «Центру громадянських свобод».
В ході презентацій відбувається знайомство посольств із Коаліцією. Правозахисники розповідають про те, як було створено звіт «Ті, що пережили пекло» про нелегальні місця несвободи на території так званих ДНР/ЛНР. На презентації також обов’язково є людина, яка на власному досвіді пережила ув’язнення.
«Наше завдання полягає в тому, щоб у демократичних європейських держав з’явилося розуміння, що є така величезна проблема – незаконне утримання людей у непридатних для цього місцях на сході України. І що ця проблема безпосередньо пов’язана із можливістю вирішення конфлікту, тож має бути першою вимогою і для Мінських переговорів, і для Нормандської четвірки», – додає Олександра Романцова.
За словами правозахисниці, зустрічі у 12-х посольствах уже відбулися (зокрема у посольствах Британії, США, Австралії, Норвегії, країн Прибалтики, Швейцарії, Німеччини). Із чотирма готуються зустрічі на цьому тижні. У планах Коаліції – відвідати ще 15 посольств, зокрема, Франції, Австрії, Фінляндії, Японії та Канади.
У посольствах на презентацію звіту реагують по-різному. Деякі дипломати вперше чують подібну інформацію і тільки знайомляться з Коаліцією, інші уже бували на презентаціях, які правозахисники раніше готували для посольств. Окремі представники посольств демонструють ґрунтовну обізнаність із деталями, інші ж навпаки – зацікавлено конспектують інформацію, про яку в Україні вже багато писали у ЗМІ.
«Усі висловлюють абсолютно щиру зацікавленість і розділяють занепокоєння щодо цієї ситуації. Це – найголовніше. Ми отримуємо пропозиції щодо подальшого поширення цього звіту. Це стимулює нас продовжувати працювати і засвідчує, що ми рухаємося у правильному напрямку», – розповідає Олександр Павліченко, експерт Харківської правозахисної групи.
Під час презентацій у посольствах Коаліція знаходить союзників. Зокрема, за словами Олександра Павліченка, в Австралійському посольстві виникло питання, чи займаються правозахисники збором матеріалів у справі збитого боїнга MH-17. «Це те, що безпосередньо непокоїть австралійців, які вважають себе потерпілою стороною у цій справі», – додає експерт Харківської правозахисної групи.
За словами правозахисника, у посольствах також лунають пропозиції щодо долучення до роботи та підтримки Коаліції ініціатив або організацій. «Це так само важливо, хоча цей аспект не є нашою метою або якимось виключним аспектом при відвідуванні цих посольств», – додає правозахисник.
Олександр Грищенко, який близько 6 місяців провів у незаконних місцях несвободи так званої «ЛНР», також бере участь у презентації звіту «Ті, що пережили пекло». За його словами, посольства залишають схвальні відгуки про роботу Коаліції. «Дипломати вважають, що це – необхідна робота, оскільки надзвичайно важливо інформувати громадськість і в Україні, і за кордоном відносно того, що відбувалося і продовжує відбуватися на окупованих територіях», – резюмує колишній полонений.
Представники Коаліції також дізнаються у дипломатів, як краще інформувати про порушення прав людини на Донбасі суспільство, впливових політиків чи громадських діячів тієї чи іншої держави. Такі рекомендації правозахисники застосовують для міжнародної адвокації.
Зустрічі з посольствами допомагають просувати звіт Коаліції «Ті, що пережили пекло» на рівні міждержавного спілкування. Правозахисники сподіваються, що інформація, озвучена в посольствах, переходить далі – у МЗС, і ця проблематика порушується перед урядами різних держав.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г