У четвер, 6 вересня, у Борисполі відбулася презентація збірки правозахисних звітів «Жити всупереч: проблеми цивільного населення під час війни на Донбасі».
Книгу презентували автори збірки Денис Денисенко і Катерина Котлярова, а також упорядник видання – Сімон Шлеґель.
Захід, що відбувався у приміщенні міської бібліотеки, відвідали усі небайдужі до теми правопорушень: представники влади, громадського суспільства, поліції, переселенці та читачі бібліотеки.
Також участь взяла Людмила Пасенко – заступниця міського голови з питань діяльності виконавчих органів.
«Жити Всупереч» є унікальною роботою, оскільки вона звертає увагу не на статистику злочинів, а на особисті історії людей, які пережили війну, та їхній зв’язок з правовою стороною конфлікту», - прокоментувала посадовиця.
Денис Денисенко, голова ГО «Правозахисний центр громадських досліджень», розповів про трагічні події у Маріуполі 24 січня 2015 року. Тоді внаслідок обстрілів міста загинуло 30 цивільних осіб, 107 осіб було поранено. Усі вони залишилися наодинці зі своєю трагедією – держава фактично не допомагала постраждалим.
«Найскладнішим у цій ситуації є відсутність чіткої державної політики відшкодування збитків жертвам у наслідку збройного конфлікту. Люди залишилися без можливості отримати елементарні пільги та соціальні гарантії», - пояснив Денис Денисенко.
Окрім того, він розповів і про інші розділи збірки:
«Жити Всупереч» звертає увагу і на інші важливі проблеми цивільних осіб як доступ постраждалих до медичної допомоги, поранення цивільного населення під час обстрілів Трьохізбенки і Бахмута та наслідки розміщення воєнних об’єктів у густонаселених районах Краматорська».
Катерина Котлярова, дослідниця ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» і учасниця бойових дій, розповіла про терор організованого збройного формування «Група швидкого реагування «Бетмен», яке очолював Олександр Бєднов. Ця група існувала до 2015 року та фактично була ліквідована після смерті її очільника. За словами Катерини, ГШР «Бетмен» наводила жах на жителів Луганська через жорстокість поводження з полоненими та абсолютною непередбачуваністю поведінки:
«Все базувалося на потребі у рабській силі. Людей затримували за дрібниці: хтось перейшов дорогу перед авто «Бетмена», а декількох хлопців взяли начебто за коригування вогню по позиціях «ЛНР». Насправді, сусідка поскаржилася бойовикам на гучну музику сусідів. Крім того, людей тримали у підвалах в жахливих умовах, де їх катували не тільки з метою отримання інформації, а й заради задоволення».
Втім, насильство не могло тривати вічно. Самовпевнена поведінка «бетменців» призвела до конфлікту з російськими окупаційними військами.
«Дійшло до того, що учасники ГШР «Бетмен» почали затримувати і катувати російських військових. Це, власне, і стало причиною ліквідації Бєднова», - пояснила Катерина Котлярова.
Сімон Шлеґель, який є менеджером проектів у Східноукраїнському центрі громадських ініціатив, висловив надію, що «Жити Всупереч» стане справжнім «агентом змін»:
«Ми намагалися комбінувати особисті історії постраждалих та аналіз законодавства, щоби привернути увагу до проблем цивільних осіб та пришвидшити процес притягнення винних до відповідальності».
Презентація та видання звіту «Жити всупереч: проблеми цивільного населення під час війни на Донбасі» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) за підтримки Федерального уряду Німеччини.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г