5 жовтня в Одеській обласній науковій бібліотеці ім. М. Грушевського відбулася презентація збірки звітів «Жити всупереч». Спікерами заходу були Сімон Шлеґель, редактор-упорядник видання зі Швейцарії, та Євген Шляхтін, член «Української асоціації полонених».
Видання є спільним напрацюванням шести правозахисних організацій, які входять у Коаліцію «Справедливість заради миру на Донбасі». Автори «Жити всупереч» проаналізували обстріли Бахмута та Маріуполя, розміщення військової техніки у житлових кварталах у Трьохізбєнці та надання медичної допомоги постраждалим на підконтрольній території. Автори опитали і респондентів, які були у полоні в «ГШР Бетмен» та проаналізували функціонування незаконної мережі місць несвободи.
Сімон Шлеґель розпочав презентацію з опису діяльності Коаліції та про основі виклики, які з’явилися у процесі написання книги.
«Якщо ти починаєш говорити про злочини війни, завжди є небезпека демонізувати цивільних осіб. Ми старались бути об’єктивними, тому старалися опитати респондентів як з української сторони, так і жителів непідконтрольних територій», - пояснив Сімон Шлеґель.
Сімон Шлеґель також розповів, що головною проблемою з постраждалими є відсутність адекватної допомоги з боку української держави. Дуже часто цивільні потребують правової, а також матеріальної допомоги. Втім, у респондентів немає довіри до державних інституцій:
«Вони знали, що допомагає завод Ілліча чи приватні фонди і саме тоді люди повірили, що приватні структури працюють краще, ніж державні», - зазначив Сімон Шлеґель.
Євген Шляхтін вважає «Жити всупереч» надзвичайно важливою роботою, оскільки вона становиться джерелом усної історії. У книзі можна знайти багато історій цивільних, які постраждали внаслідок військового конфлікту на Сході.
«Ця збірка дуже важлива, оскільки з часом стирається пам’ять про злочини. Вона зможе стати основою для збереження усіх історій та жахіть, які сталися під час війни», - пояснив Євген Шляхтін.
Загалом презентацію відвідало близько 35 осіб. Гості презентації жваво дискутували зі спікерами на тему статусу полонених та важливості документування порушень прав людини.
«На жаль, в списки потрапляють тільки ті, у яких родичі подають заяви про зникнення до СБУ. Виходить така ситуація, що є люди, які там знаходяться, але про це ніхто не знає. Саме тому Коаліція і займається документуванням, щоб знайти ці втрачені ниточки з полоненими та задокументувати інформацію про злочинців», - прокоментував Євген Шляхтін.
«Уявіть, що у сусідньому будинку стається пожежа – хіба ви не допоможете? «Жити всупереч» - це не просто збірка історій, це прояв солідарності з жителями Донбасу. Звичайно, ми очікуємо, що справедливість переможе», - підсумував Сімон Шлеґель.
Презентація та видання «Жити всупереч» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) за підтримки Федерального уряду Німеччини.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г