4 вересня об 11:00 перед Покровським історичним музеєм відбулася презентація видання "Місто, з якого почалася війна" про порушення прав людини, які відбувалися під час захоплення та окупації Слов’янська з 12 квітня 5 липня 2014 року, а також дискусія "Чи готові ми до примирення?" Презентацію відвідали представники міського відділу культури, туризму та ОКС Покровської міської ради, громадські активісти, члени громадської ради та медіа.
Спікерами заходу були:
Видання "Місто, з якого почалася війна" бере за основу свідчення 78 мешканців Слов'янська, які пережили "російську весну" та її наслідки: окупацію міста НЗФ, обстріли, нестачу води та їжі, брак надання медичної допомоги, катування та торгівлю людьми. Важливим було і питання примирення у громаді, адже місцеві жителі тривалий час зазнавали впливу проросійських видань та пропаганди.
"Місцеві та російські медіа часто поширювали дезінформацію та мову ворожнечі, таким чином створюючи образ ворога з української сторони. Це також ставало підгрунтям для виправдання злочинів війни, адже російські журналісти фіксували обстріли, які велися членами незаконних формувань й звинувачували у цьому ЗСУ," - відзначила автор розділу про пропаганду Надія Нестеренко.
"Ми з впевненістю можемо сказати й про вплив релігійного чинника на ситуацію у місті, адже РПЦ стала провідником шовіністичних імперських ідей, які згодом поширювала російська пропаганда. Це також стало передумовою для релігійних переслідувань цивільних мешканців під час окупації," - зазначив Антон Удовенко.
Після презентації видання учасники презентації мали нагоду поспілкуватися з місцевими мешканцями та з'ясувати, яке їхнє бачення щодо проблеми примирення у громаді.
"Я вважаю, що будь-які конфлікти потрібно обговорювати і досягати якихось комфортних для обох сторін компромісів. Практика показує, що це цілком реально," - зазначає психолог Олена, яка працює над медіацією конфліктів, - "Першим кроком для порозуміння буде готовність обох сторін визнати, що у них є базові речі, які їх об'єднують: бажання жити у мирній державі, де поважають права громадянина".
Багато хто з гостей презентації відзначив і важливість економічних свобод, адже саме вони слугують базисом для багатьох маніпуляцій у медіа. "Багато шахтарів переїхали з окупованої території до Покровська. Вони побачили, що в Україні є можливість заробити, побачили, що тут є можливості. Це змінило їхню думку про нашу державу", - відзначив місцевий активіст Борис.
На думку Наталії Каплун, співатора розділу про примирення, важливо фокусуватися саме на правах людини та діалозі як основі для мирного співіснування людей з різною точкою зору. "Ми не мусимо замовчувати наші проблеми, потрібно намагатися будувати мости один з одним, адже того, що нас об'єднує набагато більше, ніж того, що роз'єднує. Гідність та повага до прав людини, до наших свобод - це може ключем до примирення та пошуку компромісів".
Видання «Місто, з якого почалася війна» спільно підготували Східноукраїнський центр громадських ініціатив, БФ «Восток SOS», Правозахисний центр громадських досліджень, ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», які є членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі», за підтримки Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках програми «Громадянська служба миру», яка фінансується Федеральним урядом Німеччини.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г