У середу 24 червня об 11:00 мандрівну інтерактивну виставку «На зламі» презентували у Житомирі. Відкриття відбулося на вулиці Михайлівська біля приміщення Житомирської міської ради.
Серед спікерів презентації були:
Також на презентації були присутні Регіональний Координатор Уповноваженого Верховної Ради з прав людини, представники Регіонального центру з надання БПВД, Дому Ветеранів, Червоного хреста та ВПО, волонтери і журналісти.
Ірина Гладка, голова ГО "Мир на Долоні", сама є переселенкою та прекрасно розуміє проблеми, з якими стикнулися цивільні внаслідок початку війни на Сході України. На її думку, найголовніша проблема, яка робить категорію ВПО вразливою - забуття з боку суспільства та держави.
Ми не маємо забувати, що в нас досі йде війна, страждають люди. Це такі, як ми, які сьогодні і досі намагаємось інтегрувати в місто. Також хочемо привернути увагу, що взагалі ці люди мешкають в місті, ці люди й досі мешкають в Донецькій і Луганській областях, в регіонах, які граничать з окупованими. І нам хотілося б щоб ці люди отримували допомогу і підтримку. Тому що вони кинуті, вони мають багато проблем і не можуть потрапити на свою рідну землю. Вони не можуть відвідати навіть могили, які там залишилися.
Марія Білякова, документаторка благодійного фонду "Восток СОС", відзначила роботу організацій-учасників Коаліції з документування та розповіла про те як саме підбиралися історії для виставки.
Вже шостий рік поспіль ми документуємо історії колишніх полонених чи людей, які пережили значні порушення прав людини. Ми намагалися відшукати не просто свідчення про кричущі злочини, але й історії зі своєю драмою, з певним надривом, які змусять глядачів задуматися над долею людей, які пережили війну. Наразі наша робота з документування триває й ми фіксуємо все нові і нові злочини.
Вікторія Краснопір та Василь Павлюк розповіли детальніше про взаємодію переселенців та постраждалих внаслідок війни з держорганами. Зокрема, місцева влада надала приміщення готелю "Житомир" для перших переселенців. На даний момент у області проживає понад сім тисяч ВПО, багатьом з ним так і не вдалося повноцінно інтегруватися у громаду міста.
Є приклади людей, які і досі дуже складно звикаються з тим, що їм прийшлося переїхати і облаштовуватися на абсолютно новому місті серед абсолютно інших людей. Але точно можна сказати, що кожна внутрішньо переміщена особа дійсно переживає внутрішній злам, і уявити це собі кожному з нас дуже-дуже непросто, - зауважила Вікторія Краснопір.
Після завершення презентації відвідувачі почали активно обговорювати надання допомогу ВПО та питання реінтеграції. «Знаю хлопця молодого, сирота, з Луганської області. Не можуть вже другий рік йому надати житло по закону, від органів місцевої влади – нічого», - сказав переселенець Микола, який проживає у Житомирі. Інші гості презентації також вважають, що проблеми ВПО дедалі більше відходять на другий план, особливо після початку пандемії коронавірусу.
Презентація та створення виставки «На Зламі» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнським центром громадських ініціатив (Україна) спільно з ГО "Мир на Долоні" та партнерами за підтримки Федерального уряду Німеччини.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г