7 липня, в Слов’янську відбулася презентація книг-звітів про окупацію міста «Місто, з якого почалася війна» та «Місто, з якого почалася війна: на головну роль призначено».
Видання «Місто, з якого почалася війна: на головну роль призначено», підготовлене та представлене УГСПЛ, присвячено загальному висвітленню діяльності незаконних збройних формувань, підконтрольних РФ та безпосередньо командувачу Ігорю Гіркіну під час захоплення та окупації Слов’янська.
Видання «Місто, з якого почалася війна» є спільною роботою громадських організацій «Східноукраїнський центр громадських ініціатив», БФ «Восток SOS», «Молода просвіта Прикарпаття», «Правозахисний центр громадських досліджень», «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», які входять до правозахисної Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі».
Книга розгорнуто описує життя окупованого міста – реакцію місцевої влади , розгортання російської пропаганди, переслідування через віру, незаконні затримання, функціонування незаконних в’язниць, катування та вбивства, які там відбувалися, примусову працю в незаконних тюрмах, випадки торгівлі людьми, надання медичної допомоги, вплив війни на життя дітей та підлітків; подальше спільне життя у громаді людей, який були по різну сторону барикад. З цією метою правозахисники провели 78 глибинних інтерв’ю з людьми, які стали жертвами чи свідками порушень прав людини.
Євгенія Бардяк, голова ГО «Молода просвіта Прикарпаття», авторка розділу про надання медичної допомоги під час свого виступу подякувала медичним працівникам, зазначивши, що в тих умовах кожен їхній робочий день був подвигом.
Один з присутніх лікарів Михайло Андріянов згадав, що медичні працівники працювали під обстрілами, без світла, без води, без телефонного зв’язку, за нестачі медикаментів і працівників:
«Зникло транспортне сполучення – операційні медсестри за 8 км за 10 км пішки з сіл приходили. Не вистачало лікарів, травматологів. З дев'ять лишалося два. З хірургів із десяти лишалось троє. З анестезіологів третина лишалася. Але всі працювали. Одна медсестра за п’ятьох. І ніхто не плакав. Не нарікав, що їм чогось не дають, що зарплати нема... Оце справжній медичний працівник. І ніякий пафос тут не потрібен. Це історія. Ми її маємо знати».
Олексій Біда, координатор Центру документування УГСПЛ під час презентації розповів про книгу «Місто, з якого почалася війна: на головну роль призначено»: «Наше видання присвячене тому, хто відповідальний за те, що відбувалося в цьому місті. В першу чергу випливає особа Ігоря Гіркіна. Особи, яка керувала та командувала збройними формуваннями підконтрольними РФ в Слов’янську в той момент».
Олексій Біда зазначив, що зі слів очевидців Гіркіна супроводжували озброєні люди, одягнені у військову форму по певному зразку. Їх була небагато, близько 10-15 людей. Але це був кістяк, який займався охороною Гіркіна, навчав людей, займався озброєнням людей, а також займався допитами і тортурами.
Аналітикиня ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив» та авторка одного з розділів книги «Місто, з якого почалася війна
Ганна Куровська розповіла про те, який вплив мала окупація на дітей та підлітків Слов’янська.
Діти отримували поранення, втрачали рідних, руйнувалася соціальна інфраструктура для дітей, були випадки, коли неповнолітні долучалися до незаконних збройних формувань зі зброєю.
«Діти є найвразливішою і зрештою найважливішою категорією. Саме молодь, саме підростаюче покоління проносять цей досвід далі та продовжують життя цілої спільноти як нове покоління, - додала Ганна, - Тому важливо, щоб вони вчилися досягати порозуміння та не ворогувати на політичному підґрунті чи інших підґрунтях, вирішувати протиріччя за допомогою компромісів, а не з використанням насильства».
Документаторка Благодійного Фонду Восток SOS Наталія Каплун та співавторка книги «Місто, з якого почалася війна» зазначила, що автори через історію Слов’янська доносять до читача, що права людини – це важливо і вони мають бути захищені.
«І права людини, відновлення справедливості, відповідальність за порушення прав людини можуть бути чимось спільним, що може об’єднати людей з різним трактуванням минулого і можливо різним баченням майбутнього. Мені здається, що люди можуть об’єднатися навколо загальнолюдських цінностей і прав людини, і власне про це наша книга», - додала Наталія.
Своїми враженнями від презентованої книги поділилась начальниця відділу культури Слов’янської міської ради Марина Олійник:
«Ви уявіть собі, що через 100 років нас не буде, але залишаться ті книжки, які написали професіонали. Залишаться ті фільми, які зняті... І наші нащадки будуть знати нашу історію. І це дуже важливо зберігати нашу з вами історію».
Звіт «Місто, з якого почалася війна» складається з двох видань.
Видання «Місто, з якого почалася війна» підготовлено Східноукраїнським центром громадських ініціатив, БФ «Восток SOS», Правозахисним центром громадських досліджень, ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», які є членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі», за підтримки Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках програми «Громадянська служба миру», яка фінансується Федеральним урядом Німеччини.
Видання «Місто, з якого почалася війна: на головну роль призначено...» підготовлено та представлено УГСПЛ за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) «Права людини в дії».
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г