1 жовтня у Харкові у прес-центрі «Накипело» та у приміщенні Харківського літературного музею відбулася презентація збірки звітів про проблеми цивільного населення «Жити всупереч».
Спікерами презентації були авторка збірки Катерина Котлярова і редактор-упорядник видання Сімон Шлеґель. Вони розповіли про порушення прав цивільних на Донбасі, які постраждали внаслідок обстрілів населених пунктів, розміщення військової техніки і полону. Окрім того, спікери обговорили надання медичної допомоги на підконтрольних територіях відповідно до міжнародного права та національного законодавства. Модерував презентації Антон Удовенко, менеджер проектів Східноукраїнського центру громадських ініціатив.
Гостями презентацій були представники громадських організацій Харкова, представники ХОГО “Спілка ветеранів АТО" і “Дружини ветеранів АТО”, волонтери та переселенці.
«Ми писали про людей, які стали заручниками ситуації, в якій вони опинилися. На жаль, держава приділяла мало уваги таким людям і їм часто доводилося звертатися до різноманітних громадських організацій», - розповів Антон Удовенко.
Шість правозахисних організацій, які входять у правозахисну Коаліцію «Справедливість заради миру на Донбасі» задокументували порушення прав людей, які стали заручниками злочинного режиму «ДНР» та «ЛНР». Сімон Шлеґель розповів про глави книги та пояснив, що автори збірки старалися уникнути об’єктивізації особистих історій.
«Ми старалися поєднувати статистику та особистий досвід людей. Це дозволило нам показати чутливий підхід до прав людини в комбінації з аналітичними даними», - прокоментував Сімон Шлеґель.
Описані історії не відображають усю повноту, а лише описують досвід людей, які постраждали внаслідок конфлікту на сході.
«Це більше схоже на підхід, який застосовується в усній історії, але у поєднанні зі статистикою. Це дозволяє нам зберігати персональні історії з чіткими деталями, щоб їх можна було використати у суді», - пояснила Катерина Котлярова, ветеран батальйону Айдар та дослідниця Східноукраїнського центру громадських ініціатив.
Учасники презентації в «Накипело» проявили неабияку активність та зацікавленість у роботі Коаліції. Катерина Котлярова розповіла про специфіку роботи правозахисного об’єднання:
«Ми займаємося збором інформації та створенням бази злочинів. На основі цих даних, наші юристи потім роблять подання в Міжнародний кримінальний суд та Європейський суд з прав людини. Наприклад, 11 проведених інтерв'ю допомогли створити цілісну картину про діяльність злочинного формування «ГШР Бетмен», а також виокремити головних «дійових осіб», - пояснила Катерина Котлярова.
У літературному музеї, окрім презентації книги, автори також подискутували з читачами стосовно проекту Закону про заборону колабораціонізму.
«Я вважаю, що декілька проектів Закону являється беззаперечною перевагою. Втім, є загроза, що люди боятимуться потрапити за ґрати. Це мотивуватиме їх ще більше підтримувати той режим, який зараз існує в ОРДЛО» - відзначив Сімон Шлеґель.
Учасники презентації погодились, що Закон про заборону колабораціонізму має діяти стратегічно. Наприклад, він має стосуватися директорів шкіл, які мають безпосередній вплив на навчальний процес. Окрім того, автори збірки пояснили гостям презентації, що збереження пам'яті про злочини допоможе подальшому встановленню справедливості:
«Ми виступаємо за відновлення не просто справедливості, а й історичної справедливості. Ми хочемо, щоб збереження пам’яті про війну на Донбасі вплинуло на розслідування цих злочинів на міжнародній арені» - підсумувала Катерина Котлярова.
Презентація та видання «Жити всупереч» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) за підтримки Федерального уряду Німеччини.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г