05 жовтня у Львові у приміщенні Меморіального музею тоталітарних режимів "Територія Терору" при сприянні громадської організації “Молода Просвіта Прикарпаття” відбулася презентація збірки публіцистично-аналітичних звітів “Жити всупереч: проблеми цивільного населення під час війни на Донбасі”. Книга містить 6 самостійних описів, авторами яких є представники різних громадських організацій – членів Коаліції “Справедливість заради миру на Донбасі”.
Участь у заході взяли співавторки Євгенія Бардяк, Катерина Котлярова, Наталія Каплун. Також приєдналася громадська діячка зі Слов’янська Ірина Степанова.
Присутніх детально ознайомили зі структурою збірки, висвітленими темами та найближчими планами проектної команди.
“У нашій роботі ми спробували через призму індивідуальних свідчень розкрити найбільш болючі проблеми, з якими стикається мирне населення сходу, - розповідає Євгенія Бардяк, голова ГО “Молода Просвіта Прикарпаття”. – Спершу кожен автор опитував тих, хто був свідком подій, пов’язаних з війною, потім аналізував отриманий матеріал та доповнював перевіреною інформацією з відкритих джерел”.
Наталія Каплун, дослідниця благодійного фонду «Восток-SOS», пригадала випадок, коли люди висловлювали протилежні спогади про одну і ту ж подію. Але це суб’єктивне сприйняття, тому важливо надавати свідчення правозахисникам, які завдяки різним фактам зможуть бачити події більш масштабно і робити точніший аналіз. На сайті Коаліції є спеціальна форма, де кожен може анонімно залишити важливу інформацію та бути певним у відповідальному ставленні зі сторони працівників.
Не дивно, що багато людей, які пережили різні події під час воєнних дій на Донбасі, часто прагнуть забути свій складний досвід. Історії, описані дослідницею ГО “Східноукраїнський центр громадських ініціатив” Катериною Котляровою, викривають злочини, що відбувалися в незаконних місцях позбавлення волі. Так група швидкого реагування «Бетмен», очільником якої був Олександр Бєднов і яка катувала людей у підвалах Луганська, застосовувала насильство не тільки до проукраїнського населення, але й до тих, хто симпатизував режиму «ЛНР».
Як зазначила модераторка заходу голова ГО “Патронус” Ніна Хома, окреме болюче питання – це обстріли мирного населення, тому закономірно, що в звіті “Жити всупереч” аж три розділи торкаються цієї проблеми. Зокрема, Ірина Степанова, яка є волонтеркою та координаторкою ГО “Проліска”, пригадала власну історію, коли її дочка з друзями проводили репетицію до останнього дзвоника і на актовий зал у школі впала бомба. Те, що діти зібралися тоді в іншому приміщенні, Ірина називає тільки щасливим випадком. Каже, що таких ситуацій було багато і, на жаль, не усі з добрим кінцем.
Присутні активно долучилися до обговорення і під час неформального спілкування, а також отримали друковані примірники видання.
Презентація відбулася у рамках проекту «Уповноваження громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується Коаліцією “Справедливість заради миру на Донбасі” та громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) і Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) за підтримки Федерального уряду Німеччини.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г