18 серпня правозахисники опублікували історію «Мій брат» з графічного роману в новелах «Перехрестя: дев’ять історій про війну та насилля». Вона в малюнках переповідає історію Оксани та її брата Олександра, який безслідно зник під час виходу по «зеленому коридору» під Іловайськом.
Олександр не міг спокійно спостерігати за російською військовою агресією, яка розгорнулася на Сході України у 2014 році. Він вирішив записатися в добровольці та в складі батальйону «Донбас» вирушив на війну. Про своє рішення він не сказав рідним і довго не виходив на зв’язок. Згодом він зателефонував сестрі, повідомив, що воює під Іловайськом - і зв’язок обірвався. З телебачення Оксана дізналася, що українські військові під Іловайськом потрапили в оточення.
Згодом повідомили, що сторони домовилися про перемир’я та українських військових випустять. Сотні сімей завмерли в очікуванні своїх рідних.
Олександр зателефонував рідним: «Я живий. Нас виводять по зеленому коридору. Я вас люблю. Скоро зустрінемося».
Замість Олександра прийшло повідомлення про те, що Російська Федерація порушила домовленості, колону українських військових обстріляли.
Оксана вимагала відправити медиків чи підмогу сподіваючись на домовленості сторін, шукала брата у лікарнях, але марно.
Згідно з даними Генштабу, українська армія втратила у боях за Іловайськ у серпні 2014 року 220 військових, 40 військових зникли безвісти. Під час виходу «зеленим коридором» загинуло 129 осіб, поранено - 18 осіб, зникли безвісти - 22 особи.
Не знайшовши брата в живих, Оксана вирішила вибороти часточку справедливості для нього – офіційного визнання учасником АТО. Це було нелегко, але вона разом з побратимами Олександра добилася через суд визнання його учасником війни та захисником Батьківщини.
Графічний роман у новелах «Перехрестя: дев’ять історій про війну та насилля», створений правозахисниками «Східноукраїнського центру громадських ініціатив» разом з партнерами з Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» та ГО «Libereco – Партнерство за права людини», був опублікований ще у 2017 році.
Зараз правозахисники вирішили зробити книгу доступною онлайн. В книзі через історії звичайних українців розповідається як складаються долі тих, кого війна зачепила безпосередньо. Історія, опублікована минулого місяця, була про Микиту. Чоловік потрапив в полон влітку 2014 року, коли його рідне місто захопили учасники незаконних збройних формувань, контрольованих РФ. Вони відібрали автомобіль Микити, знайшли в ньому прапор України і через це відправили чоловіка «на підвал». В полоні Микиту катували, змушували бігти по мінному полю, він став свідком вбивств інших полонених. Чоловік досі не може оговтатися від пережитого й страждає на посттравматичний стресовий розлад.
Впродовж наступних місяців будуть опубліковані інші історії графічної новели. Вони про людей, які загинули в прифронтовій зоні та на окупованих територіях, про наших співгромадян, які втратили у війні рідних та здоров’я, про тих, хто пройшов полон, голод, а також про тих, хто чекає повернення миру та України на тимчасово окупованих територіях.
Історії українською та російською мовою публікуватимуть на сайті Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» в розділі «Графічна новела», а також на Facebook сторінці організації.
На сайті Libereco публікуватимуть історії перекладені англійською та німецькою мовами.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г