17 вересня о 15:00 у Обласній універсальній науковій бібліотеці м. Хмельницький відбулася презентація інтерактивної виставки свідчень "На зламі" про порушення прав цивільного населення під час війни на Донбасі. Хмельницький став вже 12 містом, у якому показують виставку. Серед гостей презентації були представники громадських організацій, колишні полонені та свідки війни з Донецької та Луганської областей, волонтери та учасники бойових дій, представники сфери культури та медіа.
Виставка "На зламі" розкриває всю сутність змін з якими стикнулося цивільне населення від 2014 року на 14 стендах, 5 з яких є інтерактивними. Останній стенд "Що у нас спільного?" працює також як інтерактивна книга відгуків, де глядач має змогу залишити власний коментар щодо побаченого.
"Ми обрали назву «На зламі» бо вона чітко фіксує безповоротність змін, які відбулися в житті людей через безчинство бойовиків так званих «Л/ДНР». Ключові теми – людський страх, роз’єднання сімей, атомізація суспільства, невизначеність, розпач, страхіття, які пережили бранці в полоні, сексуальне і гендерне насильство під час утримання в незаконних в’язницях на Донбасі. Демонструємо ґрунтовні дослідження з питань: «Коли для вас почалася війна?», «Що є для вас відновлення справедливості?", - відзначив Антон Удовенко, менеджер проектів Східноукраїнського центру громадських ініціатив, співавтор ідеї виставки.
Виставка "На зламі" також створена як дискусійний майданчик для обговорення проблем постраждалих внаслідок війни. "Ми ще раз маємо змогу пересвідчитися, що мистецтво може слугувати інструментом змін, коли у суспільстві існує сильна поляризація. Завдяки свідченням цих людей, які згадані у виставці, ми можемо пройнятися їхніми історіями та випробуваннями через які вони пройшли. Це виставка-емпатія, про те, що варто вчитися розуміти один одного, щоб не допустити подій як у 2014", - сказала Ольга Бауер, голова ГО "Еко-Культура", місцевий співорганізатор виставки.
Мали змогу виступити у колишні полонені та свідки бойових дій на Сході України: Галина Гайова, яка була бранкою незаконної в'язниці "Ізоляція" впродовж 16 місяців, та Катерина Крамскова, ВПО та дружина військовослужбовця, яка була свідком захоплення Луганська.
Під час презентації між учасниками розгорнулася дискусія щодо бачення реінтеграції окупованих територій. Деякі з присутніх різко висловилися щодо перспектив інтеграції та її неможливості у майбутньому.
"Як можна казати, що можна зачистити ту територію? Там живуть люди, це позбавлено поваги до них", - різко зауважив Іван, колишній мешканець Луганська.
"У Луганську й досі є люди, які підтримують Україну. Вони вивішували жовто-сині футболки поруч на День прапора, щоб показати свою позицію. Не варто про це забувати", - відзначила Анастасія, також колишня мешканка Луганська, голова місцевого Центру толерантності.
Facebook трансляція події: https://www.facebook.com/jfp.org/videos/338672117469868
Презентація та створення виставки «На Зламі» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнським центром громадських ініціатив (Україна) спільно з ГО "Еко-Культура" та партнерами за підтримки Федерального уряду Німеччини.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г