2 жовтня о 16:00 у приміщенні Полтавського художнього музею (вул. Європейська, 5) відбулася презентація видання "Місто, з якого почалася війна", яке присвячене темі порушення прав людини у Слов'янську та відновлення миру у громаді міста після звільнення. Презентацію відвідали колишні полонені та постраждалі внаслідок війни на Сході, ВПО, медіа та представники сфери культури.
Спікерами презентації були:
Захоплення Слов'янська стало можливим внаслідок бездіяльності місцевої влади та місцевих правоохоронних органів. "Наше завдання як правозахисників нагадувати громадськості про злочини та осіб, відповідальних за них. Ми не можемо не казати, що місцева влада не була відповідальна за події 2014 року у Слов'янську. На жаль, ми не бачимо якогось прогресу у розслідуваннях. Ба більше, деякі з політиків, які брали участь у подіях "русской весны" зараз претендують на високі посади," - підкреслив Антон Удовенко.
Андрій Москаленко розповів про функціонування незаконних в'язниць та торгівлю людьми під час окупації міста. "Цивільних дуже часто передавали між підрозділами, незаконними угрупуваннями, які змушували ув'язнених рити окопи під обстрілами. Фактично, люди перетворилися на товар," - розповів юрист. "Також ми працювали над частиною про мінування і, мушу одразу зазначити, бойовики замінували у Слов'янську фактично все: школи, міську раду, будівлю СБУ, чим поставили під загрозу життя невинних людей".
Ганна Куровська працювала над розділом про дітей та підлітків, які пережили окупацію міста. У розділі вона зазначає і про випадки залучення неповнолітніх до незаконних збройних формувань. "Тому вихованню дітей потрібно приділяти особливу увагу. На жаль, багато опитаних відзначає посилену мілітаризацію молоді, яка відбувалася під час окупації міста і триває далі в самопроголошених республіках".
"Історія кожного мешканця є особливою, і важливим є наше завдання - її зберегти та поширити серед громадськості для переосмислення того досвіду, який пережили невинні люди у 2014 році," - зазначила Марія Білякова. "Ми побачили в процесі документування декілька варіантів того, як може відбуватися примирення у громаді та усі вони базуються на вмінні дослухатися до думки іншого, низових ініціативах та повазі до життя та гідності людини. Саме тому великий рівень довіри одразу після звільнення мали волонтери".
Колишня полонена "ДНР" Ірина Бойко під час презентації засвідчила про побачене під час утримання в одній з незаконних в'язниць. "Місцевих кидали на 15 діб на підвал і казали або сплатити величезний "штраф", або ти долучаєшся до нас, або ми тебе стратимо. І, звичайно ж, багато хто йшов до незаконних формувань аби вижити. І я мушу сказати, що такі люди заслуговують на прощення," - сказала Ірина Бойко. "Я також бачила багатьох дітей, це були підлітки 14-17 років, які облаштувалися там на прокуратурі. Я чула як їх муштрували, і це був надзвичайно сильний тиск на дитячу психіку".
Facebook-трансляція події: https://www.facebook.com/jfp.org/videos/1030542370717977/
Видання «Місто, з якого почалася війна» підготували Східноукраїнський центр громадських ініціатив, БФ «Восток SOS», Правозахисний центр громадських досліджень, ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», які є членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі», за підтримки Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action в рамках програми «Громадянська служба миру», яка фінансується Федеральним урядом Німеччини.
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г