26 березня до Запорізького краєзнавчого музею приїхали представники правозахисної Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі», щоб презентувати звіт про місця позбавлення волі у Донецькій та Луганській областях. Звіт «Ті, що пережили пекло» включає видання та однойменний документальний фільм, який, зокрема, покажуть на великому екрані на фестивалі Docudays у Києві.
Правозахисник Олександр Павліченко розповів те, про що документатори Коаліції дізналися від колишніх бранців підвалів, гаражів та інших імпровізованих в’язниць на територіях, контрольованих «ДНР» та «ЛНР». Зокрема, він наголосив, що в жодної категорії людей немає гарантії не потрапити «на підвал» і уникнути катувань – адже серед ув’язнених трапляються проукраїнські активісти і сепаратисти, літні люди і неповнолітні, журналісти і священики, багаті бізнесмени й злиденні алкоголіки, інваліди і вагітні жінки. Більш того, ті, в кого на окупованих територіях лишилися родичі і друзі, свідчать, що останнім часом, аби убезпечитися від переслідувань, стало замало лише мовчати – потрібно вихваляти «ДНР/ЛНР».
Перед присутніми виступив безпосередній свідок – колишній житель нині окупованого Стаханова Євген Шляхтін, якого схопили «ополченці» за проукраїнську позицію. Щонайперше його потягли до будівлі стаханівського УБОЗа, а саме – до більярдної, яка слугувала катівнею. Молодого чоловіка били гумовими палицями, прикували ланцюгом, цим же ланцюгом душили. За словами Євгена, найтяжчими були перші три дні, коли він був «наче рослина», не маючи сил ані розмовляти, ані їсти, ані про щось думати. Також він вважає одним із найжахливішим моментів те, що камери утримання розташовувалися поряд із катівнею: коли бойовики забирали на тортури співкамерника, потім було чути, як той кричить і стогне від болю. «Це неймовірний психологічний тиск, це тебе просто вбиває морально», – згадує Євген. Загалом він провів у неволі місяць.
Історія Євгена зачепила присутніх: цікавили питання, що допомогло йому вижити, як він налагодив життя після звільнення і переселення до Одеси, що йому відомо про обставини захоплення Стаханова, які люди лишилися «на тому боці». Євген наголосив, що на окупованих територіях наразі живуть дуже різні, зокрема й за поглядами, люди. Є ті, хто переїхав би до інших регіонів, але не може залишити хворих родичів або не наважується кинути оселю й бізнес, розуміючи, що на контрольованій українською владою території доведеться все починати з нуля. Наразі переселенці можуть сподіватися на державні виплати в розмірі 400-800 грн або, у кращому разі, на допомогу благодійних організацій.
Презентація звіту відбулася в рамках проекту «Посилення інституційного розвитку Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» через зміцнення внутрішніх та зовнішніх комунікацій». Захід пройшов завдяки фінансовій підтримці посольства Великої Британії в Україні в рамках реалізації проекту «Українська миротворча школа».
5 квітня в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури Східноукраїнський центр громадських ініціатив презенту...
5 квітня о 13:00 в м.Канів, Черкаська область у приміщенні Міського будинку культури (вул. Кошового, 1) Східноукраїнський центр гром...
18-19 березня в столиці Болгарії, м.Софія в просторі «Український вулик» та Софійському університеті Святого Климента Охридського пр...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г