12 квітня 2014 р. учасники групи «Терця» під керівництвом росіянина Вадима Іловченка («Іловайський Терець») за підтримки місцевих міліціонерів захопили будівлю Краматорської міської ради. До захоплення причетні ті ж особи, що декількома годинами раніше того ж дня захопили міськраду м. Слов’янськ.
В чотирьохповерховій будівлі міськради учасники незаконного збройного формування «Терська вовча сотня» та «Народне ополчення Донбасу» організували свій штаб та незаконну в’язницю. Вони сформували власний «орган місцевої влади», а законним представникам місцевого самоврядування в м. Краматорськ погрожували розстрілом і змусили подати заяви про звільнення.
«Я був у справжньому Гестапо», – згадує колишній бранець про кімнату на першому поверсі міської ради Краматорська, де влітку 2014 року бойовики «ДНР» утримували в’язнів.
Для поповнення робочої сили бойовики щоночі затримували людей, наприклад, за порушення громадського порядку, розпиття алкоголю, за «неправильну прописку» (громадян з дніпровською та львівською реєстрацією) тощо та тягли до імпровізованої камери. Зазвичай за «дрібні порушення» призначали термін ув’язнення 5-10 діб. Також можна було сплатити штраф, але немаленький, наприклад 3 тисячі гривень.
Тюремними камерами слугувала крихітна гардеробна кімната та ще менша скляна кабінка вахтера праворуч від входу в міськраду. На віконце гардеробної бойовики приварили решітку, а скляні стіни кабінки завішали тканиною. Деяких бранців також могли декілька годин утримувати в кабінетах на другому поверсі будівлі.
Кімната чергового – це маленьке приміщення зі скляними стінами, яке використовувалось як ізолятор тимчасового тримання. Після затримання заручників могли доставляти в цю кімнату, де показували «коменданту», та вирішували, що з ними робити далі. В кінці травня 2014 р. в цій кімнаті протягом доби утримувалось близько восьми осіб. Жінок та чоловіків утримували разом. Їжі та води не давали, а в туалет заручники ходили в пластикові пляшки та відра в цьому ж приміщенні. Також їм було заборонено спати та голосно розмовляти.
В гардеробній кімнаті площею 3х6 м з меблів було крісло, стіл, декілька стільців. В кінці червня 2014 р. в даному приміщенні утримувалось від семи до тридцяти осіб. Заручники спали на стільцях, столах, підлозі. Годували два рази на день кашею та салатом, супом, іноді виводили в туалет під конвоєм, але в більшості випадків для справляння природних потреб використовували пластикові пляшки.
Води не було. Воду набирали в їдальні під час прийняття їжі. Годували, двічі в день, кашу та салат, зранку до примусових робіт не годували.
Не було ані матрасів, ані ковдр, люди спали просто на підлозі, часом сидячи. Та й навіть так затриманим не давали виспатися – посеред ночі до кімнати заходили «ополченці», знущалися, били – ногами, електрошокером, прикладами. «Тримали нас як худобу, загнали та й по тому», – розповідає один із потерпілих.
В’язнів будили щоранку і вели рити окопи, зводити укріплення, набивати мішки землею, укріпляти позиції бетонними блоками. В середньому затриманим призначали 5 днів примусових робіт. Працювали годин по дев’ять.
До бранців застосовували різні форми насильства: їх били прикладами, лопатою, використовували електрошокер прямо в кімнатах для утримання. Хоча багато утримуваних були побиті та покалічені, жодної медичної допомоги їм не надавалося.
На другому поверсі міськради знаходився кабінет для допитів. Допитував оперуповноважений відділу карного розшуку Сергій Костельний, наразі засуджений та ув’язнений, та російський військовий Громов. Рішення про затримання заручників приймали «коменданти» міста «Кім» та «Бабай».
Про долю одного із заручників, утримуваного в міськраді, директора Краматорського трамвайно-тролейбусного депо Сергія Шацького, якого викрали 4 травня 2014 р., до цих пір нічого не відомо. За свідченнями очевидця, до затримання Сергія Шацького причетний один з ватажків «ДНР» в Краматорську Іван Лисенко з позивним «Псих» (затриманий СБУ в травні 2014 р.).
Заручник, якого утримували в гардеробній кімнаті в кінці червня 2014 р. свідчить, що бранців змушували працювати на території дитячого садка неподалік від міськради. В приміщенні дитсадка був штаб російських найманців: «Вони не приховували, що вони з Росії та казали, що приїхали сюди захищати російських людей Донбасу».
За його словами, одного разу заручники готували приміщення в краматорському палаці культури під казарми російського спецназу, який, утім, так і не з’явився. Також, колишні бранці стверджують, що в квітні 2014 р. в міськраді був присутній російський спецназ «Тайфун» та «голова ради міністрів ДНР», громадянин РФ, Олександр Бородай.
Краматорськ був окупований бойовиками «ДНР» з 12 квітня до 5 липня 2014 року.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г