Такі дані оприлюднив Фонд «Демократичні ініціативи» імені Ілька Кучеріва у співпраці з соціологічною службою Центру Разумкова у опитуванні "Пошуки шляхів відновлення суверенітету України над окупованим Донбасом". Великий відсоток опитаних на підконтрольних територіях Донецької та Луганської областей не впевнені з ким воює Україна – 21%. Найбільше у російській агресії переконані на заході країни – 91%, тоді як жителі центру та півдня на 80% та 63% відповідно. Водночас, 49% опитаних мешканців Донбасу вважають Росію стороною конфлікту.
Водночас, більшість жителів Донбасу переконані, що відповідальною за конфлікт є українська влада. Так думають 57% респондентів. 33% опитаних вважає, що під час президентства Віктора Януковича склалися усі необхідні умови для початку війни. В той же час, лише 14% населення підконтрольних територій Донецької та Луганської областей звинувачує бойовиків та керівництво так званих «ЛНР»/»ДНР».
Найбільше надій на вирішення конфлікту жителі Донбасу покладають на народ України (24%) та на кандидата у Президенти України за якого вони готові проголосувати (25,6%). Лише 11,6% довіряють чинному Президенту Петру Порошенку, тоді як 5,5% готові покластися на Володимира Путіна. 14,4% вважають, що врегулювати конфлікт зможуть ЗСУ.
46% опитаних на Донбасі готові на компроміси будь-якою ціною задля досягнення миру, тоді як так само вважають лише 16% у загальнонаціональному опитуванні. Лише 34% респондентів прагнуть досягти раціонального компромісу, а перемоги однієї з сторін військовим шляхом прагнуть 9,7%.
48% опитаних жителів Донбасу вважають, що найважливішим для встановлення миру є відбудова та повернення до нормальних умов життя. В той же час, лише 18% опитаних вірить, що посилення санкцій та тиску на Росію допоможе повернути мирне життя. Дієвішими кроками вважають затвердження російської мови як другої державної (19%) та «особливого статусу» Донбасу (24%).
Дослідники дізналися погляди громадян України і щодо амністії учасників бойових дій, які воювали проти українських військових. Майже 27% жителів сходу України та Донбасу вважають це прийнятною мірою для настання миру, але великий відсоток не зміг відповісти на це питання – 32,1% та 27,7%. Переважна більшість мешканців заходу і центру не готові прийняти факт амністії – понад 68%.
Загалом соціологи опитали 2017 респондентів старше 18 років протягом 19-25 грудня 2018 року. Регіональний вимір дослідження провели у листопаді 2018 року. Він охоплює репрезентативну вибірку з 500 осіб у кожному з регіонів України, окрім ОРДЛО та окупованого Криму. Похибка регіонального опитування не перевищує 3,5%, тоді як загальнонаціонального – 2,3%.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г