5 років з початку Революції Гідності. Скільки змінилося з того часу, як Майдан змінив свідомість населення і що могло бути, якби Революції не сталося? Роздуми над цими питання концентруються 21 листопада. Для України ця дата стала переломною.
Змінюються події, обставини, люди, але не змінюється одне – швидкість часу. Важливо зберегти свою історію. Тому важливо документувати свідчення вже зараз. Документуванням свідчень і займаються організації коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі".
Через 5 років дата 21 листопада стала не просто днем, коли з’явився допис у фейсбуці про чай і парасольки. З того дня вся увага була прикута до Києва. Однак в регіонах мешканці теж висловлювали свою позицію, долучаючись до загальноукраїнської акції.
Якими були акції на сході України згадують учасники донецького і луганського майдану.
Першим, хто вийшов на акцію в Донецьку найпершого дня, був Євген Насадюк. Він згадує, що як тільки побачив новини про зібрання у Києві, зрозумів, що має теж якось впливати на події. Тоді ним була проведена соло-акція, без організаторів і гасел, але з розумінням необхідності змін. Євген інтуїтивно пішов до пам’ятника Шевченку. Подальші систематичні акції в Донецьку відбувалися саме там.
Донеччанин Юрій Яковенко і до Революції Гідності брав участь у протестних акціях, однак революція 2013-2014 для нього стала визначальною: «Переломний момент стався 30 листопада. Зранку подзвонив друг по скайпу з Києва і каже, що в нього голова перемотана, беркут розігнав. Я собі подумав, чому він там отримує по голові, а я ні. Зібралися тоді на віче в Донецьку і вчотирьох прямо звідти поїхали в Київ. Мотався між двома містами. Моя Революція продовжилася боями в Пісках уже добровольцем у лавах Дніпра-1».
Точкою неповернення для донеччан стало вбивство активіста Дмитра Чернявського 13 березня. Донецький Євромайдан у 2014 році переріс у мітинги за Україну. У квітні було проведено акцію «Ланцюг Єднання», до якої долучилися сотні жителів міста. Однією з організаторок стала донеччанка Ольга. Її революція переросла у військову службу в батальйоні «Донбас», а тепер в батальйоні «Азов».
Активіст Віталій Овчаренко підмічає, що не слід забувати, що Майдан був не лише в Донецьку, а й в Маріуполі, Костянтинівці й менших містах: «Нехай не масштабні, але систематичні. Було зрозуміло, що боротися тоді з «донецькою елітою» - як пробивати головою монолітну стіну. Впливати на ситуацію мені видавалося дієвішим з Києва. Але мій респект тим, хто систематично виходив в Донецьку на мирні акції».
Луганськ теж приєднався до всеукраїнської акції. «Пам’ятаю наш марш містом. Ми йшли Луганськом. Були дуже різні реакції довкола. Нас супроводжувала міліція. Але нам сказали, що йти далі небезпечно. Тому ми з українськими прапорами не дійшли до місця, де проводилася акція, підтримана російською організацією. Але я завжди слідкувала за подіями. Вдома висів прапор український. Коли змушена була виїхати, він так і залишився там. Виїхала 27 червня і все…», - згадує активістка Марія.
З початків Євромайдану був Олександр Волчанський. З камерою в руках, з дружиною і донькою він став очевидцем усіх подій луганського майдану. «Побачив оголошення в ліфті, що в неділю о 12й буде віче щодо непідписання договору Януковичем. Всією родиною пішли», - згадує свій перший вихід на всеукраїнську акцію Олександр. Фотодокументатор не пропускав зібрань і ретельно збирав інформацію на жорсткому диску для історії. Коли виїжджав з міста, то диск надійно приховав серед речей разом із жовто-блакитною символікою. «Якось на КПВВ затримали одну блогерку луганського порталу. Їй сказали, що відпустять, якщо здасть мене. Це вже третє підтвердження, що в Луганську я в особливому списку. Заїхати то я туди зможу, але виїхати вже навряд». Останній раз рідне місто Олександр бачив 6 червня 2014 року. Чотири роки потому чоловік написав на своїй сторінці у фесбуці: «Кто-то считает, что уехав из города, он потерял все: жизнь на этом закончилась и дальнейших перспектив нет. Для меня и моей семьи все только началось. Я - не переселенец! Я - украинец, я живу в своей Стране!».
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г