У рамках проекту «Розповісти про конфлікт: створення графічних новел про війну на Донбасі», що реалізовує Правозахисна організація Libereco – Partnership for Human Rights та Східноукраїнський центр громадських ініціатив в рамках діяльності Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі», команда документаторів порушень прав людини та художників з України побувала у Берліні.
Другий етап проекту передбачав участь у дискусіях із представниками німецьких організацій, які працюють в сфері правозахисної освіти, та майстер-класи із створення графічних новел — одного з популярних жанрів, за допомогою якого у багатьох країнах розповідають про важливі та актуальні теми.
З німецьким досвідом українські активісти мали можливість познайомитися в Берлінському Центрі Анни Франк, де успішно запроваджують освітні графічні новели про Голокост. Новела “Пошук” наразі вже вийшла вісьмома мовами, зокрема, українською. Директор центру Патрік Зігеле розповів про пілотні освітні проекти вивчення проблем переслідування євреїв у 20 століття, коли сам новела стає для школярів не тільки джерелом інформації, але й важливим емоційним маркером. Учасники групи побачили численні приклади подібних книжок у спеціалізованих галереях та бібліотеках.
«Для неформальної освіти у Німеччині звичним і поширеним явищем є використання такого інструменту як комікс. За допомогою нього, виявилося, можна розповідати про дуже важливі та болючі суспільні теми. Така практика виправдовує себе, адже знаходить позитивний відгук у читачів. Гадаю, зображення через графічну новелу живої історії воєнного конфлікту на Донбасі - унікальна можливість для української молоді і не тільки краще усвідомити складність сучасних подій»
– поділилася враженнями про поїздку Євгенія Бардяк, голова Івано-Франківської обласної організації "Молода Просвіта".
Під час майстер-класів українські правозахисники отримали практичні навички із створення образів та сюжетних ліній графічних новел. Українці застосовуватимуть їх для роботи із реальними історіями, які були розказані людьми, які в різний спосіб постраждали під час збройного конфлікту на Донбасі.
У рамках навчального візиту його учасники також ознайомилися з досвідом миротворчих зустрічей, що проводить організація OWEN в країнах, де точаться конфлікти, почули, як реалізується альтернативна освіта в Німеччині на прикладі таких відомих інституцій, як Федеральний Центр цивільної освіти та DARE. А також взяли участь у тренінгу, який пропонують школярам центрі позашкільної освіти “7 x juing”, де були вражені високими професійними стандартами та креативними підходами до обговорювання з дітьми таких складних тем, які виникають на межі сучасного так і минулого (зміна соціальних і гендерних ролей у суспільстві, проблем еміграції, запобігання відродженню нацизму тощо).
«У Німеччині ми побачили кардинально іншу культуру викладання історії конфлікту, аніж ту, до якої ми звикли на шкільних уроках історії та позашкільних виховних заходах. Незважаючи на соціальні, національні, вікові відмінності, трагічні події 80-річної давнини під час тренінгу ставали для нас близькими і зрозумілими. Людиноцентричний виклад трагічного минулого, вміння поєднати його із проблемами сучасності сприяє запобіганню виникненню нових конфліктів та грубих порушень прав людини. Після деокупації Криму та частини Донбасу німецький досвід безперечно стане корисним у вихованні нового покоління українських громадян»
– коментує результати поїздки Володимир Щербаченко, голова Східноукраїнського центру громадських ініціатив.
Проект "Розповісти про конфлікт: створення графічних новел про війну на Донбасі" реалізовується за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г