У квітні 2014 року за рішенням Верховної ради на території Луганської і Донецької областей розпочалася антитерористична операція, яка, за очікуваннями майбутнього Президента України Петра Порошенка, мала завершитися впродовж кількох тижнів. Але перетворившись у війну, ситуація на сході України затяглася на роки. Нині країна пережила чотири роки смертей, жалю і тривоги.
Експерти військові, з політики, економіки бачать вирішення конфлікту в більш-менш однаковому ключі, однак кожен має свої застереження. Дають свою оцінку і прогнози про ситуацію. Вирішення конфлікту бачать військовим шляхом впродовж кількох тижнів, адже українська армія все таки стала куди сильнішою за чотири роки. При цьому наслідки і кількість жертв передбачити не можливо.
Є позиція вирішення конфлікту невідомої часової тривалості, однак у рамках Міжнародних домовленостей, зокрема тих, що підписувалися в Мінську. Правові відносини в умовах конфлікту – важливий стратегічний момент, однак експерти сходяться на розумінні, що ситуація проясниться лише з рішенням однієї особи – очільника країни-агресора.
З 30 квітня Антитерористичну операцію перейменують в Операцію об’єднаних сил. Однак на скільки зміниться ситуація на сході, залишається лише розмірковувати і складати стратегічні плани.
Нещодавно голова МВС Арсен Аваков поділився з журналістом виданням Українська Правда своїм планом вирішення ситуації та сході та подальшої реінтергації Донбасу. За його словами, сьогодні в експертів міністерства статистика свідчить, що можливі два варіанти розвитку ситуації: втома країни-агресора від санкції, а отже згасання конфлікту та вирішення в умовах міжнародних мирних домовленостей, та ескалація конфлікту і вирішення ситуації збройними методами з невідомими наслідками.
Поки ж про війну в Україні можна говорити в цифрах, однак і в цьому випадку реальної і об’єктивної статистики досягти важко.
В інтерв’ю 5 каналу з начальником Центрального управління інженерного забезпечення ГУ оперативного забезпечення ЗСУ Віктором Кузьміним ідеться про наслідки замінувань територій збройного конфлікту.
"З початку війни на мінно-вибухових загородженнях і вибухо-небезпечних предметах бойові втрати становили 937 осіб. Загинули 211 чоловік, дістали поранення 726. Знищено та пошкоджено 113 одиниць озброєння та військової техніки. Втрати від вибухонебезпечних предметів серед цивільного населення Донбасу вищі, ніж серед військових – відомо, що з початку війни загинули більш як 2000 цивільних, серед них 242 дитини"
Упродовж чотирьох років втрат зазнало цивільне населення Донбасу, явище внутрішнього переміщення сягнуло сотень тисяч осіб. Поки у бою гинуть військові, снаряди долітають і до житлових будівель, руйнуючи їх та завдаючи каліцтв мешканцям. При цьому, про матеріальну допомогу інформація лише звучить з вуст високопосадовці. Аналітики порталу «Слово і Діло» склали інфографіку на основі обіцянок українських політиків.
І якщо з кількістю втрат військового складу ведеться статистика на державному рівні, то правопорушення, що стосуються цивільного населення, просто тонуть на тлі війни. Експертами Східноукраїнського центру громадських ініціатив спільно з членами коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» було задокументовано численні випадки порушень прав людини на території збройного конфлікту. Частими є випадки незаконного позбавлення волі. На основі свідчень постраждалих експертами центру було сформовано карту незаконних місць позбавлення волі, яка постійно доповнюється в силу віднайдення нових фактів про війну і жертв війни.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г