У рамках виставки «Uтопія: трансформаціі українського Сходу» в просторі креативної спільноти IZONE 27 лютого відбулася дискусія за участю експертів з питань соціокультурних змін на сході України. В поле дослідження експертів потрапили Маріуполь, Краматорськ і Слов’янськ. Про економічну ситуацію, ринок праці, вплив збройного конфлікту на порушення прав людини, креативну індустрію та розвиток громадських організацій розповіли шестеро експертів.
Людмила Гераймович зазначила про різке скорочення ВВП на Донеччині у 2014–2015 роках та висловила свої пропозиції виправлення ситуації. Олександр Слободян навів інфографіку ринку праці в східних регіонах, відзначивши, що до служб зайнятості звертаються переважно жінки працездатного віку, а також чоловіки і жінки старшого віку. Про потенціал креативної і культурної сфер у Маріуполі, Слов’янську і Краматорську розказала Анастасія Бойчук. Експертка порадила будувати більш реальні довгострокові стратегії розвитку міст, що перетворилися б на моделі самозабезпечення регіонів.
Тему присутності внутрішньо переміщених осіб в місцевих медіа порушив Антон Лягуша. Нагальним потребою, на його думку, має бути проведення тренінгів для місцевих журналістів з проблем новинної грамотності та розробка стратегій формування соціального капіталу. Про сучасний стан громадського суспільства в регіонах і перспективи розвитку громадських організацій навела дані Марія Грищенко.
З дослідженням впливу збройного конфлікту на стан дотримання прав людини виступив аналітик Андрій Солодько. Навівши дані про кількість порушень, яка міститься нині в базі, сформованій Коаліцією правозахисних організацій «Справедливість заради миру на Донбасі», він представив до уваги присутніх свій погляд на першочерговість прав людини в контексті опозиції соціально-політичних прав та політичних прав і громадських свобод.
На сьогодні зафіксовано близько 7 тисяч злочинів на території Донецької та Луганської областей, а кількість ув’язнених, за даними СБУ, сягає близько 10 тисяч. У більшості випадків об’єктивні цифри дізнатися не вдається через відсутність інформації у відкритих джерелах. До того ж, як зазначив аналітик, баланс між рівнем захисту прав людини і захистом національної безпеки переважно вирішується на користь другого.
За спостереженнями Андрія, на права людини впливають такі зовнішні фактори:
Гарантований Конституцією України захист прав людини порушується в умовах збройного конфлікту. Крім того, держава пріоритизує соціально-економічні права людини. Але разом з тим, відповідно до національного опитування (Демократичні ініціативи – 2017), Донбас – це єдиний регіон, де населення вважає на сьогодні політичні права та громадянські свободи важливішими за соціально-економічні блага. Є низка рекомендацій для вирішення ситуації з правопорушенням. Андрій Солодько вбачає необхідність у таких діях:
Детальніше ознайомитися з іншими матеріалами досліджень міст сходу можна на сайті.
18 січня Служба безпеки України повідомила, що оголосила в розшук учасника незаконних збройних формувань так званої «ЛНР». Судячи з...
Прокурор Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда заявила, що за результатами попереднього аналізу злочинів, вчинених під час зб...
Велика палата Європейського суду з прав людини ухвалила приєднати до позову України проти Росії, який стосується агресії на Донбасі,...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г