Сьогодні, 20 грудня, Кризовому медіа центрі «Сіверський Донець» презентація аналітичного звіту «Війна без правил: гендерно-обумовлене насильство, пов’язане зі збройним конфліктом на сході України».
Звіт підготований Східноукраїнським центром громадських ініціатив спільно з партнерами з Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» та містить нові дані про кількість сексуальних злочинів.
У тексті видання ідентифіковані та названі із адресами понад 30 незаконних в'язниць, де військовополонених і цивільних осіб піддавали сексуальному насильству. За словами голови Східноукраїнського центру громадських ініціатив Володимира Щербаченка, ця інформація зібрана винятково на підставі особистих інтерв’ю з людьми, які були безпосередніми постраждалими або свідками гендерно-обумовленого насильства у незаконних місцях несвободи на Донбасі. В основу звіту увійшло близько 170 таких випадків.
«У результаті аналізу ми з’ясували, що кожна третя жінка, яка перебувала у незаконних в’язницях, була свідком або постраждалою від сексуального насильства. Його застосовували також і щодо чоловіків: кожен четвертий цивільний чи військовий у місцях несвободи безпосередньо бачив або пережив сексуальне насильство»
– зауважила дослідниця Східноукраїнського центру громадських ініціатив Ганна Янова.
У звіті згадано про різні форми гендерно-обумовленого насильства. Зокрема, проаналізовано випадки домашнього насильства, вчинені демобілізованими солдатами. За словами Ганни Янової, в одному з інтерв’ю колишній військовий розповідав про те, як «влаштовував Дебальцево в себе вдома». У виданні також ідеться про насильство щодо представників ЛГБТІ-спільноти. Як зазначила Ганна Янова, у результаті дослідження з’ясувалося, що до геїв та лесбійок у місцях несвободи ставилися значно гірше, ніж до інших утримуваних.
«Ми називаємо по іменах кривдників, на яких вказують у своїх інтерв’ю опитані нами люди. Серед таких потенційних злочинців – і Захарченко, і Плотницький. Вони знали про існування незаконних місць несвободи і про застосування в них насильства. Вони могли це припинити. Але насильство набуло масового характеру. Наша функція – звернути увагу суспільства на цю тему та стимулювати правоохоронців ефективно розслідувати вказані злочини»
– наголосив Володимир Щербаченко.
За його словами, випадки гендерно-обумовленого насильства зафіксовані і з боку українських військових і правоохоронців. Їх, проте, значно менше, оскільки на підконтрольній території дії система юстиції та правоохоронних органів.
Правозахисники заявили, що сексуальне насильство є зброєю війни під час збройного конфлікту на Донбасі. Вони також окреслили низку проблем, пов’язаних із документуванням та розслідуванням таких злочинів, і навели рекомендації щодо їх вирішення.
«Винні особи мають бути притягнуті до відповідальності. Це – єдиний механізм протидії, попередження і боротьби з гендерно-обумовленим насильством. Саме тому Східноукраїнський центр громадських ініціатив та Коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі» документує свідчення про гендерно-обумовлене та сексуальне насильство»
– підсумувала Ганна Янова.
Презентований правозахисниками звіт підготовлено за сприяння Міжнародного фонду «Відродження».
Протягом 2022 року команда Східноукраїнського центру громадських ініціатив продовжувала роботу, розпочату ще 2014 року, зі збору док...
Умисні вбивства й катування цивільних, сексуальне насильство та умисні напади на цивільне населення та цивільні об’єкти - це далеко ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують ігнорувати норми міжнародного права. Зокрема, в жовтні експертами Схід...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г