30 січня 2017 року відбулося вже 57-ме (!) за рахунком засідання Іллічівського районного суду м. Маріуполя у справі за обвинуваченням чотирьох маріупольців у тому, що 9 травня 2014 року вони у складі терористичної групи «Мангуста» із застосуванням вогнепальної зброї здійснили спробу захоплення адміністративної будівлі міськвідділу міліції Маріуполя. Внаслідок терористичного акту загинуло шестеро міліціонерів та військовослужбовців, 11 осіб отримали тілесні ушкодження різного ступеня тяжкості, а будівля міськвідділу – повністю знищена. За неофіційними даними, кількість жертв терористичного акту щонайменше вдвічі більша.
Оскільки підсудним інкримінується вчинення злочинів, за які законом передбачено покарання у вигляді довічного позбавлення волі, за клопотанням обвинувачених кримінальне провадження розглядає суд присяжних у складі двох професійних суддів та трьох присяжних.
За словами Тетяни Єрмоленко, матері загиблого під час теракту працівника міліції Михайла Єрмоленка, за майже два роки слухання справи, з березня 2015 року, з 57 призначених за її підрахунком судових засідань фактично відбулося лише близько 15, та й ті здебільшого стосувалися продовження обвинуваченим строку тримання під вартою або вирішення інших процедурних питань.
За словами потерпілої, слухання призначаються зі значними проміжками у часі, відкладаються через відпустки або хвороби професійних суддів, їхнє перебування у нарадчих кімнатах з інших справ, а також через неявку свідків сторони обвинувачення. Кожного разу знаходиться вдалий привід відкласти розгляд. Прокурор, який підтримує державне обвинувачення, на це не реагує, займаючи пасивну позицію у справі.
«На мої письмові скарги до прокуратури Донецької області щодо надмірно тривалого провадження у справі прокуратура надає відповідь, що це нібито обумовлено необхідністю дослідження великого обсягу доказів. Але про яке дослідження доказів йдеться? Жодного дослідження не відбувається – судові засідання постійно відкладають. На мій погляд, розгляд справи свідомо затягують, оскільки ніхто не хоче брати на себе відповідальність за вирок»
– стверджує Тетяна Єрмоленко.
Під час останнього судового засіданні з’ясувалося, що головуюча суддя пішла у декретну відпустку і її замінив інший професійний суддя. Через це суд у новому складі ухвалив, що потрібно розпочати розгляд справи спочатку (!).
Ще на самому початку розгляду відповідно до вимог процесуального закону (ст. 320 КПК) у справі було призначено запасного суддю. Це – професійний суддя, який перебуває в залі судового засідання протягом судового розгляду, і якщо основний суддя не може з якихось причин надалі брати участь у судовому засіданні, той замінює його без шкоди для судового розгляду. Разом з тим, із невідомих потерпілій причин призначеного раніше запасного судді не було в залі судового засідання протягом судового розгляду. Саме через це суд ухвалив рішення про розгляд справи спочатку.
«За час розгляду справи вже допитали деяких свідків сторони обвинувачення, провели інші процесуальні дії. Тепер все треба розпочинати спочатку. Два роки судового розгляду пройшли дарма. Чому в залі судового засідання не було запасного судді? Чому суд та прокурор не контролювали це питання?»
– обурюється Тетяна Єрмоленко.
З 30 січня 2017 року інтереси потерпілої в суді представляє адвокат Східноукраїнського центру громадських ініціатив.
20 лютого 2017 року суд оголосить своє рішення за клопотанням представника потерпілої – призначити або відмовити у призначенні запасного судді.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г