Починаючи з 19 листопада на Івано-Франківщині відбуваються презентації звіту та фільму «Ті, що пережили пекло». Зусиллями місцевих активістів поширити інформацію про незаконні місця несвободи на Донбасі вдалося в більшості районів області.
Кілька презентацій відбулося безпосередньо в обласному центрі – Івано-Франківську, зокрема, у Прикарпатському національному університеті, під час Мандрівного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA та на круглому столі «Євромайдан. Революція гідності. Три роки потому». Студентство, молодь, місцеві громадські активісти, інші присутні на заході - усі щиро перейнялися порушеною темою.
Особливий резонанс презентації викликали у Рожнятівському та Долинському районах Івано-Франківської області. У місцевій бібліотеці смт Рожнятів зібралися бібліотекарі, громадські діячі та військовослужбовці.
Голова районної організації воїнів АТО Богдан Мельник брав участь у боях у Донецькому аеропорту та отримав поранення ніг. За його словами, разом з пораненим побратимом вони вирішили, що краще підірвуть себе самі, якщо буде імовірність потрапляння в полон.
«Ми знаємо, які жахіття кояться в полоні і чудово розуміємо, про що ви розповідаєте», – сказав військовий.
Інший учасник презентації – військовий комісар родом із Прикарпаття підполковник Олександр Жилак, який 18 років свого життя прожив у Донецькій області та переїхав за кілька днів до припинення залізничного сполучення. Він закликав присутніх говорити про факти, зафіксовані у звіті, як про злочини, але аж ніяк не як привід для помсти.
«Не можна сіяти розбрат між людьми по обидві сторони лінії розмежування. Ми маємо пам’ятати, що вони – такі самі люди. Треба зберігати любов і взаєморозуміння між людьми, бо лише так ми зможемо відновити мир», – зауважив військовий комісар.
Присутній на презентації військовий капелан отець Іван Креховецький розповів про те, що на передовій неодноразово спілкувався з бійцями та колишніми полоненими.
«Іноді людина говорить по 5–6 годин, не може зупинитися, бо їй дуже тяжко. Просто вислухати – це надзвичайно важливо. Їм потрібно, щоб їх почули», – додав Іван Креховецький.
Під час презентації в Народному домі «Посвіта» у м. Долина серед учасників були переважно представники студентської молоді та школярі старших класів, а також військові. Один із солдатів підкреслив, що зараз на тимчасово окупованих територіях надзвичайно мало місцевих проросійськи налаштованих бойовиків. За його словами, сьогодні там здебільшого – представники російської армії.
Загалом аудиторія перейнялася проблемою незаконних місць несвободи та нелюдського поводження з ув’язненими. Учасники презентацій зауважують, що порушена у звіті та фільмі «Ті, що пережили пекло» тема змушує задуматися, і водночас є емоційно важкою.
«Війна відбувається не лише на сході держави, війна – в Україні. І проблеми та її наслідки стосуються кожного від Закарпаття до Луганська. Важливо не забувати по це задля перемоги нашої країни», – підсумувала Євгенія Бардяк, керівник Івано-Франківської обласної організації «Молода Просвіта».
Презентації звіту та фільму «Ті, що пережили пекло» в Івано-Франківській області проводяться Івано-Франківською обласною організацією «Молода Просвіта» в рамках проекту «Ті, що вистояли» за підтримки Департаменту освіти, науки та молодіжної політики Івано-Франківської ОДА.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г