Коаліція «Справедливість заради миру на Донбасі» допомагає військовим-добровольцям отримати статус учасника бойових дій та усі пільги, гарантовані таким статусом. Зокрема, громадська організація «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод людини» вже досягла позитивного рішення у справі встановлення факту участі добровольця у бойових діях.
Так, у рамках проекту «Моніторинг порушень міжнародного гуманітарного права та надання правової допомоги учасникам АТО» правозахисники займаються моніторингом порушень прав людини в зоні АТО та супроводом бійців у суді. У той же час в особливому фокусі «Громадського комітету захисту прав людини» - захист прав бійців-добровольців.
Сьогодні 25 бійців за допомогою правозахисників склали заяви про встановлення юридичного факту участі в бойових діях. У двох випадках вердикти суддів були негативними, але в одній справі – позитивним. Рішення, прийняте Ківерцівським районним судом Волинської області, вже набрало чинності. Це означає, що відтепер доброволець, який захищав нашу державу в ході військового конфлікту на сході України, може отримувати пільги на рівні з іншими учасниками АТО.
«Це рішення фактично є прецедентом в контексті сучасних обставин війни та її наслідків, оскільки воно було прийняте без жодних додаткових документів. Єдиним доказом участі добровольця у бойових діях стала інформація, надана свідками», - зауважив Микола Козирєв, голова ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод людини». – Але така практика доказів участі особи у різних військових обставинах вже була після Другої світової війни».
Коаліціанти наголошують, що подібні рішення повинні мати масовий характер. Крім того, вирок суду має бути повноцінною підставою для того, щоб відомчі комісії надавали добровольцям статус учасника бойових дій.
«Актуальна проблема надання правової допомоги учасникам бойових дій, особливо в частині правового статусу учасника бойових дій, не може вирішитися ефективно тільки силами правозахисних організацій. Необхідно задіяти комплекс законодавчих, організаційних, політичних мір для негайної зміни ситуації: при цьому виходити із презумпції, що неповага до бійця-захисника Вітчизни, бюрократична тяганина під час оформлення необхідних документів, а тим більше, порушення його прав – це само по собі злочин», - йдеться в аналітичному матеріалі «Військова агресія Росії проти України та її наслідки: правовий аналіз», підготованому ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод людини».
Моніторинг прав людини в зоні АТО, а також правова допомога воїнам-добровольцям надається в рамках проекту ПРООН «Моніторинг порушень міжнародного гуманітарного права та надання правової допомоги учасникам АТО», що триває з 30 листопада 2015 року до 30 вересня 2016 року.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г