У четвер, 21 квітня, в Антикризовому медіа-центрі Краматорська відбулася презентація звіту та фільму "Ті, що пережили пекло". Цей захід став наймасовішим з-поміж близько двох десятків попередніх: в офлайновому та онлайновому режимі до події долучилося понад 700 учасників.
Про звіт, який є результатом піврічної роботи документаторів порушень прав людини, розповів Володимир Щербаченко, координатор Коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі". Він навів факти про умови і особливості утримання людей, які потрапили до незаконних місць несвободи в ході конфлікту на сході України.
Так, за словами Володимира Щербаченка, у полоні перебували серед інших і вагітні жінки. Одну з них тримали у "стакані" - закритій душовій кабіні, та годинами не випускали в туалет. Інша жінка у неволі втратила дитину. Полоненого чоловіка, який необачно обмовився про те, що він "за єдину Україну", довго і жорстоко катували, після чого один із мучителів наскочив йому на грудну клітку. Почувся хрускіт, людина сконала. За даними, зібраними у звіті, людей мучили, засовуючи ложки та ножі їм під очі так, щоб око при цьому не витікало. Інших бранців били електрошокером в голову.
Причини поневолення були різними, часто - абсолютно абсурдними. Наприклад, людину могли захопити через чорно-білу фотокартку в паспорті чи яскраво виражену засмагу. Проте найбільше діставалося "політичним" - людям, які потрапили в полон через проукраїнську позицію.
Олексій Демко, який перебував у полоні міськвідділу міліції Горлівки близько 30 днів, поділився своїми спогадами з учасниками презентації. За його словами, умови утримання людей були спартанськими. Так, майже місяць Олексія тримали в полоні, і весь цей час у його тілі була куля, яку він отримав внаслідок поранення вогнепальною зброєю. Полікуватися чоловік зміг тільки тоді, коли звільнився та поїхав до Києва. Крім цього, колишній полонений засвідчив, що сепаратисти практикували психологічний тиск - у рот засували кляп, надягали мішок на голову і саджали зв'язаним на стілець.
Текст Мінських домовленостей містить вимогу амністії для всіх учасників збройного конфлікту на сході України. Та чи можна амністувати злочинців, які скоювали подібні злочини? Це питання стало приводом для дискусії між учасниками презентації. "Нам що, після миру відмовлятися від Кримінального кодексу? Єдине рішення - це поширювати силу закону на звільнені територі. Шевченко казав - у своїй хаті своя правда і воля. Волю ми маємо, мусить бути ще й правда... Бо до нас прийшла кривава біда" - прозвучало з аудиторії.
Загалом краматорчани неодноразово повторювали, що такі звіти і фільми, як "Ті, що пережили пекло", треба поширювати насамперед на непідконтрольних Україні частинах Донбасу.
На думку учасників презентації, треба зрозуміти для себе, що це за конфлікт. Якщо це громадянська війна, як стверджують в тому числі офіційна Росія, то треба домовлятися з громадянами. А з тими, хто не вважає себе громадянами України, треба домовлятися тільки про кордон. В іншому випадку діалог неможливий.
Презентація звіту проволдиться в рамках програми"Посилення інституційного розвитку Коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі" через зміцнення внутрішніх та зовнішніх комунікацій", що реалізується за підтримки ПРООН в рамках проекту «Продукти діяльності коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» для мешканців зони конфлікту». Проведення заходу стало можливим завдяки фінансовій підтримці Міжнародного фонду "Відродження" за програмною ініціативою «Права людини та правосуддя».
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г