У понеділок та вівторок, 23 і 24 липня, у Слов’янську, Дружківці та Краматорську відбулися презентації збірки звітів шести правозахисних організацій «Жити всупереч: проблеми цивільного населення під час війни на Донбасі». Серед присутніх на заходах були ВПО, військові, представники місцевого самоврядування та журналісти.
Під час першої презентації у Центральній бібліотеці Слов’янська для усіх присутніх не вистачило примірників: послухати про збірку звітів прийшло близько трьох десятків небайдужих.
«Це книжка про людей, які з тих чи інших причин не змогли або не захотіли переїхати і досі живуть всупереч обставинам, в які їх поставила війна. До книжки увійшли 6 тем, пов’язаних із проблемами, з якими стикаються жителі прифронтових зон. Правозахисники Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі» дослідили такі теми та сформулювали рекомендації для відповідальних інституцій», – зауважила Аліна Боднар, редакторка-упорядниця видання та менеджерка проектів ГО «Східноукраїнський центр громадських ініціатив».
Про роботу над розділом про обстріл Бахмута розповіла Наталія Каплун, дослідниця благодійного фонду «Восток СОС», а про проблеми з наданням медичної допомоги на лінії розмежування – голова ГО «Молода Просвіта Прикарпаття» Євгенія Бардяк.
Під час дискусії після презентації слово взяв чоловік-переселенець із Донецька. Він розповів про те, як його сина «забрали на підвал» у Донецьку та піддавали тортурам.
Опісля серед учасників та присутніх розгорілося обговорення про те, як протидіяти вкидам та фейкам в умовах гібридної війни та інформаційної агресії з боку Російської Федерації.
«Треба гуртуватися, комунікувати сходу і заходу, обмінюватися одне з одним правдивою інформацією. У нас безліч стереотипів одне про одного, і саме на цьому працює пропаганда. Наприклад, коли я сюди їхала, моя мати проводжала мене зі сльозами на очах, боячись за мою безпеку. Що далі від лінії фронту, то менше люди знають і говорять про війну», – зауважила Євгенія Бардяк.
Під час презентації у Дружківці до авторок також долучився Денис Денисенко, голова Центру громадських досліджень (м. Бориспіль) та автор розділу про обстріл Маріуполя. Тут захід відбувся у просторі Халва HUB.
Наталія Каплун, дослідниця благодійного фонду «Восток-СОС» та авторка розділу про обстріл Бахмута у лютому 2015 року, наголосила на тому, що з часу обстрілу минуло вже три роки, а деякі постраждалі і досі не отримали допомоги. За словами авторки, держава залишила постраждалих напризволяще. Крім того, обстріл наніс постраждалим психологічну шкоду, з якою ніхто не працює.
24 липня відбулася презентація у просторі «Вільна Хата» у Краматорську. Був серед присутніх і журналіст-переселенець із Донецька, в якого батька тримали у полоні у Донецьку. Тут між учасниками презентації та присутніми пройшла активна дискусія про те, як людям жити далі в умовах обстрілів. Гості заходу розповідали і про власні спогади обстрілів міста. У результаті дискусії учасники зійшлися на тому, що про досвід війни не можна мовчати.
«Потрібно розповідати і документувати правдиві свідчення, аби винуватці понесли справедливе покарання за скоєне. Лише тоді можна буде говорити про відновлення миру», – підсумувала Аліна Боднар.
Презентація та видання звіту «Жити всупереч: проблеми цивільного населення під час війни на Донбасі» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) за підтримки Федерального уряду Німеччини.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г