5 жовтня в Одеській обласній науковій бібліотеці ім. М. Грушевського відбулася презентація збірки звітів «Жити всупереч». Спікерами заходу були Сімон Шлеґель, редактор-упорядник видання зі Швейцарії, та Євген Шляхтін, член «Української асоціації полонених».
Видання є спільним напрацюванням шести правозахисних організацій, які входять у Коаліцію «Справедливість заради миру на Донбасі». Автори «Жити всупереч» проаналізували обстріли Бахмута та Маріуполя, розміщення військової техніки у житлових кварталах у Трьохізбєнці та надання медичної допомоги постраждалим на підконтрольній території. Автори опитали і респондентів, які були у полоні в «ГШР Бетмен» та проаналізували функціонування незаконної мережі місць несвободи.
Сімон Шлеґель розпочав презентацію з опису діяльності Коаліції та про основі виклики, які з’явилися у процесі написання книги.
«Якщо ти починаєш говорити про злочини війни, завжди є небезпека демонізувати цивільних осіб. Ми старались бути об’єктивними, тому старалися опитати респондентів як з української сторони, так і жителів непідконтрольних територій», - пояснив Сімон Шлеґель.
Сімон Шлеґель також розповів, що головною проблемою з постраждалими є відсутність адекватної допомоги з боку української держави. Дуже часто цивільні потребують правової, а також матеріальної допомоги. Втім, у респондентів немає довіри до державних інституцій:
«Вони знали, що допомагає завод Ілліча чи приватні фонди і саме тоді люди повірили, що приватні структури працюють краще, ніж державні», - зазначив Сімон Шлеґель.
Євген Шляхтін вважає «Жити всупереч» надзвичайно важливою роботою, оскільки вона становиться джерелом усної історії. У книзі можна знайти багато історій цивільних, які постраждали внаслідок військового конфлікту на Сході.
«Ця збірка дуже важлива, оскільки з часом стирається пам’ять про злочини. Вона зможе стати основою для збереження усіх історій та жахіть, які сталися під час війни», - пояснив Євген Шляхтін.
Загалом презентацію відвідало близько 35 осіб. Гості презентації жваво дискутували зі спікерами на тему статусу полонених та важливості документування порушень прав людини.
«На жаль, в списки потрапляють тільки ті, у яких родичі подають заяви про зникнення до СБУ. Виходить така ситуація, що є люди, які там знаходяться, але про це ніхто не знає. Саме тому Коаліція і займається документуванням, щоб знайти ці втрачені ниточки з полоненими та задокументувати інформацію про злочинців», - прокоментував Євген Шляхтін.
«Уявіть, що у сусідньому будинку стається пожежа – хіба ви не допоможете? «Жити всупереч» - це не просто збірка історій, це прояв солідарності з жителями Донбасу. Звичайно, ми очікуємо, що справедливість переможе», - підсумував Сімон Шлеґель.
Презентація та видання «Жити всупереч» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) за підтримки Федерального уряду Німеччини.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г