24 вересня у приміщенні Закарпатської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. Ф. Потушняка при сприянні громадських організацій “Молода Просвіта Прикарпаття” і “Закарпатська громада” відбулася презентація збірки публіцистично-аналітичних звітів “Жити всупереч: проблеми цивільного населення під час війни на Донбасі”. Над виданням працювало шість авторів, які представляють громадські організації – члени Коаліції.
“Протягом трьох років правозахисники Коаліції документують злочини, які вчиняються у ході війни на Донбасі, - зазначила під час презентації одна зі співавторів звіту Євгенія Бардяк. – Ми виокремили ті проблеми, що хвилюють багатьох людей. Це і обстріли Маріуполя, Бахмута, Трьохізбенки, і катування у незаконних місцях несвободи, і складнощі з отриманням медичної допомоги”.
Зокрема спікерка наголосила на тенденціях медичної міграції між окупованою і неокупованою територіями. Багато якісної діагностичної апаратури та кваліфікованих спеціалістів залишилися в Донецьку, тому люди з прифронтових територій та сусідніх областей часто їдуть за лікуванням на непідкронтрольну українському уряду територію.
Важливу проблему описано в розділі про злочинну діяльність групи швидкого реагування «Бетмен», очільником якої був Олександр Бєднов і яка займалась організацією незаконних місць несвободи у Луганську. Члени угруповання масово застосовували насильство не тільки до проукраїнського населення, але й до людей, які симпатизували режиму «ЛНР».
Одна із респонденток у книзі згадує, що вона сама просилася на примусові роботи, аби тільки не залишатися у підвалі і не слухати крити тих, кого безперервно катують. Інший респондент описав, як йому примусово доводилося вивозити тіла з підвалів на очисні споруди, де вони просто тонули в мулі.
Представник громадської організації “Закарпаття - Донбас” Костянтин Блажевич зазначив, що розшукує свого рідного брата, який був проукраїнськи налаштованим і зараз числиться серед зниклих безвісті. Чоловік вірить, що після звільнення окупованих територій його шанси збільшаться, і не перестає надіятися.
Книга також відображає, наскільки важким та суперечливим є життя людей на Донбасі. Частково описані проблеми обабіч лінії розмежування, втрати цивільного населення з обох сторін.
Радниця Міністерства соціальної політики України з питань ВПО в Закарпатській області Анжела Бабкіна об’єктивно оцінює ситуацію і розуміє, що багато українців на окупованій території стали заручниками обставин і режиму. Тим людям немає куди їхати, тому вони, навіть маючи протилежні погляди, залишаються жити під гнітом окупантів.
Модератор заходу Юрій Опаленик запропонував присутнім сторонам обмінятися контактами та продовжити співпрацю по збору інформації про порушення прав людини в час воєнного конфлікту на Донбасі.
Презентація відбулася у рамках проекту «Уповноваження громадянського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується Коаліцією “Справедливість заради миру на Донбасі” та громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) і Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) за підтримки Федерального уряду Німеччини.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г