26 жовтня о 14:00 в Донецькому обласному краєзнавчому музеї м. Краматорськ відбулося відкриття мандрівної виставки «На зламі» про зміни в житті цивільного населення в ході збройного конфлікту на Сході України. Захід відвідали журналісти, дослідники, громадські активісти міста та працівники культурної сфери.
Виставку відкрила директорка краєзнавчого музею Катерина Філонова та підкреслила важливість виставки для місцевого контексту.
Ми надзвичайно раді показати "На зламі" у нашому фактично новому музеї. Дуже добре, що маємо змогу дискутувати не лише про минуле, але й про теперішнє та майбутнє нашого регіону. Надзвичайно важливо говорити про проблеми цивільного населення та не забувати про людей, які постраждали внаслідок війни.
У проекті зі створення виставки "На зламі" взяли участь організації-учасники Коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі", які збирали свідчення постраждалих та свідків порушень прав людини від початку збройного конфлікту у 2014 році. Антон Удовенко, проектний менеджер ГО "Східноукраїнський центр громадських ініціатив" та співавтор ідеї виставки, розповів про місію учасників Коаліції та ціль виставки.
Вже п'ять років правозахисники Коаліції збирають свідчення про порушення прав цивільних на Донбасі. Наша головна мета - стимулювати дискусію про притягнення до відповідальності злочинців, від чиїх дій постраждали невинні люди. Виставка - не лише інтерактивний продукт, але й нагадування про відновлення справедливості.
Ольга Гордієнко, авторка ілюстрацій та інфографіки, провела екскурсію для гостей презентації та розповіла про роботу над виставкою. "На зламі" поєднує інфографіку та статистику про корінні зміни в структурі українського суспільства разом з історіями постраждалих та свідків порушень прав людини. На кожному стенді особисті історії поєднуються з ілюстраціями, які зображують ключові проблеми, з якими стикнулися цивільні - невизначеність, перехід від страху до ненависті, проблеми ВПО та відсутність бачення реінтеграції.
Мені важливо було пропустити через себе історії з задокументованих свідчень. Я намагалася створити візуальні образи та персонажів, які б викликали емпатію та з якими б люди могли себе асоціювати. Також я створила метафоричні образи, які знайомі кожному, хто пережив війну.
Презентація та створення виставки «На Зламі» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) спільно з партнерами за підтримки Федерального уряду Німеччини.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г