16 липня о 14:00 на Європейській площі у Вінниці відбулося публічне відкриття мандрівної виставки "На зламі" про зміни в житті цивільного населення внаслідок війни на Донбасі. Побачити виставку мали змогу десятки охочих - на площі Серед присутніх були представники громадських організацій, постраждалі внаслідок бойових дій, колишні полонені, ветерани, журналісти та усі зацікавлені жителі міста.
Виставка "На зламі" є результатом чотирирічної діяльності організацій-учасників Коаліції, які задокументували понад три сотні свідчень свідків та постраждалих від порушень прав людини. Правозахисники поставили собі за мету розповісти про зміни в житті звичайного українця, який стикнувся з війною, зрадою, свавіллям з боку незаконних формувань, чи вимушеної міграції.
«Ми хочемо, щоб українці не забували, що поруч з ними живуть люди, які пережили війну, втратили близьких, зазнали катувань. Ці історії не мають бути забутими, це наші співгромадяни. В той же час, багато людей взагалі не помічає війни, в цьому ми пересвідчилися сьогодні під час спілкування з деякими глядачами», – зазначив співавтор ідеї виставки та проєктний менеджер Східноукраїнського центру громадських ініціатив Антон Удовенко.
Співорганізаторами показу виступила ГО «Об'єднання переселенців "Спільна справа"». Голова організації Юрій Зиков відзначив важливість обговорення проблем ВПО, які, на жаль, дедалі менше привертають увагу влади та громадян.
«Експозиція покликана акцентувати увагу глядачів на атомізації суспільства, складній адаптації ВПО, демографічних змінах в Донецькій та Луганській областях, відсутності спільного бачення реінтеграції втрачених територій, – відзначає Юрій Зиков. – Представлені історії та інформація нікого не залишать байдужим. І, сповідаються, спонукають до переосмислення подій, які відбуваються в Україні – тоді і зараз».
Серед населення виставка викликала неоднозначні відгуки. Подекуди траплялися суперечки між прихильниками проросійської та проукраїнської політики.
"Я вважаю, що Донецьк - це Україна, він завжди ним був, є і буде! Як ви можете так говорити, коли тисячі людей постраждали внаслідок війни?" - обурилася переселенка Олена, яку незаконно утримували на одному із підвалів у Донецьку. Досвід полону лише підсилив патріотичні погляди жінки та переконав, що утворення "ДНР" призведе до сотень невинних жертв. "Ще у Донецьку я виступала проти так званого референдуму. Але мене запроторили у підвал на декілька місяців. Але я вийшла сильнішою, і не дам, щоб люди паплюжили честь моєї держави".
"Для мене ця виставка є більше, ніж доказом. Це також історія моєї сім'ї певною мірою", - зазначив переселенець Олег з Луганської області. "Люди дедалі більше забувають, що триває війна, шкода, що доводиться нагадувати".
Один з колишніх полонених також залишив на картках для відгуків і свою особисту історію як він потрапив "на підвал".
"Відвели подалі від складу. Запитали, але я не був в курсі справи. Відповідь "не знаю" їх не задовольнила. Били ногами, прикладом - поки не впав."
Презентація та створення виставки «На Зламі» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнським центром громадських ініціатив (Україна) спільно з ГО "Об'єднання переселенців "Спільна справа"" та партнерами за підтримки Федерального уряду Німеччини.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г