25 липня о 16:00 у холі Луганської обласної військово-цивільної адміністрації відбулася презентація мандрівної виставки про порушення прав цивільного населення на сході України «На Зламі». Перед глядачами виставки постало 13 тем, пов’язаних з порушенням прав людини на сході України та з кардинальною зміною життя внаслідок конфлікту на Донбасі. Відкриттю передувала прес-конференція у кризовому медіа-центрі «Сіверський Донець». Захід відвідали громадські активісти, переселенці, журналісти та жителі Сєвєродонецька.
«На Зламі» - виставка з людським обличчям, яка поєднує особисті історії постраждалих разом з інфографікою, щоб продемонструвати зміни, які відбулися в житті українського суспільства після 2014 року. 13 зламів містять відверті свідчення людей, які пережили страх перед невизначеністю та війною, руйнування сімейних зв’язків, вимушену міграцію та життя у беззаконні. Глядач має змогу співставити інтерв’ю разом з даними, які ілюструють глибші процеси: атомізацію суспільства, маргіналізацію населення, правове свавілля у «ДНР/ЛНР», відсутність бачення реінтеграції.
Виставка «На Зламі» - спільна ініціатива організацій учасників правозахисної Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі»: Східноукраїнського центру громадських ініціатив, БФ «Восток СОС», ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», ГО «Громадський центр правозахисних досліджень», ГО «Громадський Комітет захисту конституційних прав та свобод громадян» та кризового медіа-центру «Сіверський Донець».
Роботі над виставкою передувала тривала робота організацій Коаліції з документування порушень прав людини у Луганській та Донецькій областях. Сергій П’ятниця, координатор кризового медіа-центру «Сіверський Донець», відзначив, що документатори організацій-учасників намагалися одразу фіксувати усі правопорушення, щоб усіх злочинців притягнули до відповідальності.
«Проте, ми документували злочини не лише для судів, а й щоб розповісти про це широкому загалу: як ламається людська доля, як руйнуються родини, як люди залишаються без житла».
Ну думку Наталії Каплун, документатора БФ «Восток СОС», «На Зламі» - не лише мистецький, а й комунікаційний проект, який апелює не лише до жителів Донецької та Луганської областей, а й до усіх людей, життя яких торкнулась війна.
«У виставці ми згадуємо 26 історій і усі вони про те, як людина проходила крізь злами та випробування. Спочатку від тривог і страху, і потім – до повної невизначеності. Більшість наших респондентів почали втрачати відчуття безпеки навесні 2014 року», - сказала Наталія Каплун.
«Злам, наче тектонічний розлом, поділив життя людей на період До та Після», – відзначив Антон Удовенко, співавтор ідеї виставки. «Проте, нам надзвичайно приємно, що люди намагаються проникнутися історіями постраждалих і проектують цей досвід на себе: “А що якби війна була у нас?”».
Презентація та створення виставки «На Зламі» стали можливими у рамках проекту «Уповноваження громадського суспільства для трансформації культури пам’яті – ненасильницькі шляхи вирішення жорстокого минулого Донбасу», що реалізується громадськими організаціями Kurve Wustrow (Німеччина) та Східноукраїнський центр громадських ініціатив (Україна) спільно із Кризовим медіа-центром «Сіверський Донець» та партнерами за підтримки Федерального уряду Німеччини.
18 січня Служба безпеки України повідомила, що оголосила в розшук учасника незаконних збройних формувань так званої «ЛНР». Судячи з...
Прокурор Міжнародного кримінального суду Фату Бенсуда заявила, що за результатами попереднього аналізу злочинів, вчинених під час зб...
Велика палата Європейського суду з прав людини ухвалила приєднати до позову України проти Росії, який стосується агресії на Донбасі,...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г