4 серпня о 17:30 на території Освітнього дому прав людини в Чернігові відбулася презентація збірки видань "Місто, з якого почалася війна". Гостями презентації були правозахисники та громадські активісти з усієї України, які стали учасниками Освітнього Фесту прав людини.
Серед спікерів презентації були:
- Антон Удовенко, менеджер проектів Східноукраїнського центру громадських ініціатив, редактор видання "Місто, з якого почалася війна";
- Наталія Каплун, докуменаторка БФ "Восток СОС", співавторка видання "Місто, з якого почалася війна";
- Олексій Біда, голова Центру документування УГСПЛ, редактор видання "Місто, з якого почалася війна: на головну роль призначено..."
У збірці використано 78 задокументованих свідчень постраждалих та свідків порушень прав людини у Слов'янську. Правозахисники намагалися зробити глибокий документальний аналіз подій, які мали місце під час окупації, а згодом і звільнення міста у 2014-2018 рр. Автори Коаліції "Справедливість заради миру на Донбасі" зібрали свідчення цивільних про пошук примирення, надання медичної допомоги, життя підлітків в ході воєнних дій, а також зробили аналіз інформаційного впливу російської пропаганди на місцеві медія. Окрім цього, надзвичайно важливими є свідчення цивільних про торгівлю людьми, релігійні переслідування, катування, обстріли, мінування Слов'янська.
"Ми намагалися зробити аналіз як і багатьох гуманітарних аспектів життя міста, так і наголосити на свавіллі НЗФ та російських військових, які скористалися бездіяльністю влади і захопили місто у 2014 році. Більше того, ми хотіли й показати як Слов'янськ став рольовою моделлю для поширення полум'я війни на Сході України", - сказав Антон Удовенко.
Олексій Біда зосередився на російському сліді у захопленні Слов'янська та підкреслив роль Гіркіна (Стрєлкова), який разом зі своїм загоном координував захоплення міста та встановлення злочинного режиму.
З Гіркіним "приїхали" і громадяни Російської Федерації, називались вони "спецами". Це були люди, які контролювали місто, влаштовували так звані трибунали та вирішували кому жити, а кому - ні. Нам відомо про їхні позивні: "Адлєр", "Нос", "Зубр" та інші.
На думку Наталії Каплун найважливішим у роботі документаторів та правозахисників є збереження фокусу саме на людських історіях, а також збереженні пам'яті про жахіття війни про які люди часто бояться говорити - як і у сім'ях, так і у власних громадах.
Ми намагалися максимально наблизитися до переживань самих цивільних, адже переживання звичайних людей дуже часто губляться серед історій про військових чи взагалі про війну. Я би хотіла наголосити і про пам'ять про захоплення міста, адже багато цивільних й досі зберігає власні переживання і думки щодо подій 2014 року. Такі речі мають проговорюватися, а також має створюватися фундамент для подальшого діалогу з таких чутливих тем.
Побачити повну версію презентації можна за лінком: https://www.facebook.com/ehrhch/videos/1578431642334274
Видання «Місто, з якого почалася війна» підготовлено Східноукраїнським центром громадських ініціатив, БФ «Восток SOS», Правозахисним центром громадських досліджень, ГО «Молода Просвіта Прикарпаття», ГО «Громадський комітет захисту конституційних прав і свобод громадян», які є членами Коаліції «Справедливість заради миру на Донбасі», за підтримки Kurve Wustrow – Centre for Training and Networking in Nonviolent Action у рамках програми «Громадянська служба миру», яка фінансується Федеральним урядом Німеччини.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г