Громадське обговорення за участю постраждалих у збройному конфлікті на Донбасі жінок та представників різних державних органів, що відбулося 30 травня у Маріуполі, своєю метою бачило вироблення спільних рекомендацій для встановлення справедливості. Робота у групах, а потім загальне обговорення учасниками, яких було понад сорок, дали змогу спільно дійти рішення щодо механізмів встановлення справедливості.
Одним із фокусів зустрічі стало обговорення питання гендерно-обумовленого насильства. Дослідниця центру Ганна Янова, яка працювала над звітом «Війна без правил: гендерно-обумовлене насильство, пов’язане зі збройним конфліктом на сході України», зазначила: «Конфлікт сприяв тому, що виникло дуже багато різних порушень прав людини. Це і обстріли, і примусові зникнення, вбивства, катування. Є різні відповідальні особи, різна специфіка, але є одне спільне – люди хочуть відновити справедливість: знайти компенсацію чи судове рішення, знайти винних, тіло особи, яка зникла».
Відштовхуючись від бачення постраждалими якою має бути справедливість та що заважає її досягненню, спільне обговорення допомогло структурувати результати.
Зміна законодавства
За результатами обговорення сформувався ряд пропозицій. Серед них – внесення змін до кримінального та кримінально-процесуального кодексу України, приведення їх у відповідність з міжнародними стандартами, зокрема щодо сексуального та гендерно-обумовленого насильства, що вчиняється в контексті збройного конфлікту.
Піднімалося питання необхідності врегулювати на законодавчому рівні статусу цивільного населення в зоні проведення операції об’єднаних сил та цивільних осіб, що постраждали внаслідок конфлікту
Забезпечення соціальних гарантій і прав
Через необхідність зміни місця проживання у людей виникає ряд труднощів, для подолання яких частина учасників сформулювала рекомендацію змінити правила про регулярне підтвердження факту проживання на новій території для внутрішньо-переміщених осіб. Нині ж є правило кожні півроку проходити процедуру підтвердження реєстрації.
Є потреба у можливості віддавати своїх дітей до школи не лише за місцем реєстрації, оскільки не завжди є можливість зняти квартиру і переїхати.
Нерідко трапляються випадки, коли постраждалі не звертаються до правоохоронних органів. Тож учасниками висунута пропозиція спрощення процедури подання заяви про злочин, оскільки жертвам необхідно доводити, що вони постраждали, а це не лише бюрократичний бар’єр, а й додаткова психологічна травма.
Необхідною складовою у відновленні справедливості є надання статусу постраждалим у збройному конфлікті. Постраждалі Цивільні особи, маючи статус на зразок учасника бойових дій, мали би надії на підтримку. Відповідно могла би бути передбачена державна програма з надання пільг у медичній і соціальній сфері.
Для соціалізації внутрішньо-переміщених осіб і тих, хто постраждав у ході збройного конфлікту на Донбасі необхідна допомога у працевлаштуванні чи перекваліфікації. Гострою також є потреба у центрах психологічної допомоги, де постраждалі могли би поділитися своїм досвідом, знайти допомогу аби пережити ситуацію, в яку потрапили.
З метою полегшення отримання матеріальної допомоги, соціальних виплат відчутна необхідність збільшення кількості банкоматів у містах вздовж лінії розмежування. Така потреба виникла, оскільки часто люди витрачають кілька годин на черги до банкоматів, в яких швидко закінчується готівка, і витрачений час є безрезультатним. Часто буває, що багатьом доводиться приїздити наступного дня спеціально з іншого міста.
Інформаційне забезпечення
Сьогодні більшість переселенців потрапляють у ситуацію безвиході, оскільки просто не знають, до кого звертатися по допомогу. Дієвим рішенням в такому разі є розповсюдження інформаційних матеріалів, у яких люди могли не лише ознайомитися зі своїми правами, а й дізнатися, де і як можна отримати допомогу (правоохоронні органи, департаменти соціального захисту, тощо). Буклети і газети такого характеру могли би роздаватися на блокпостах і в населених пунктах, наближених до лінії розмежування.
Зважаючи на засоби зв’язку та аудиторію, інформаційні ролики також варто подавати на телеканалах, місцевого і національного рівня та на сайтах телебачення і радіомовлення.
Слід також зважати на інформаційний конфлікт і зменшити інформацію дискримінаційного характеру. Часто переселенці та постраждалі зіштовхуються з нерозумінням і байдужістю, як з боку співгромадян, так і з боку соціальних служб та державних установ.
Це лише частина рекомендацій, які сформували учасники обговорення. Результати були передані Урядовій уповноваженій з питань гендерної політики Катерині Левченко для подальшого розгляду.
Більше інформації про результати обговорення на сайті Східноукраїнського центру громадських ініціатив: http://totalaction.org.ua/news/18
Захід проводився за підтримки Шведського інституту і державного Департаменту США
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г