Світло впливає на здоров’я та самопочуття людини, якісне освітлення є необхідною умовою повноцінного життя. Така буденна і звична річ як світло може стати цілеспрямованим засобом психологічного тиску чи навіть катувань. У в’язницях, як правило, це стосується темряви або надмірного освітлення. Колишні полонені у своїх свідченнях правозахисникам «Східноукраїнського центру громадських ініціатив» зазначали про системні випадки використання освітлення як засобу тиску у в’язницях «ДНР» та «ЛНР».
Часто тюремники замальовують чи закладають вікна в’язниць. Це значно зменшує сонячне освітлення в камерах. Зокрема, в «Ізоляції» в Донецьку вікна в камерах замальовували білою чи зеленою фарбою, заклеювали папером.
В деяких випадках тюремники замуровували вікна цеглою. Цивільний луганчанин, якого тримали в будівлі гуртожитку Східноукраїнського національного університету імені Володимира Даля з повністю замурованими вікнами, згадував як розбивав цеглини, щоб побачити сонячні промені. Це було небезпечно: «Я вибив дві цегли, тихенько витягнув. Вікна були закладені цеглою… Вже потім я витягнув дві цеглини і тоді вдень до мене стало потрапляти світло, і очі звикли до цієї вже напівтемряви».
Один із незаконно ув’язнених у неідентифікованому підвалі в Донецьку розповідав, що перед ним стояв вибір: побачити сонячне світло чи мерзнути: «З вулиці світло не надходить, тому що кульком чорним закрито вікно, щоб холод не йшов. Відкриєш — будеш мерзнути. Закриєш — і повна темрява».
Колишні полонені неодноразово згадували, що їх утримували в темряві. Стосувалося це переважно підвалів та інших необладнаних для тримання людей приміщень, які «ЛНР» та «ДНР» перетворили в незаконні в’язниці.
«В одному місці (підвалі) темно було... взагалі світла не було... Коли я в друге місце вже переїхав, я через мішок бачив світло... хоч трохи», - так колишній незаконно ув'язнений згадував про своє перебування у підвалі в Донецьку.
Повною відсутністю світла тюремники завдавали страждань ув’язненим і в обладнаних для тримання людей приміщеннях. Наприклад, так колишній полонений військовий описував своє перебування в будівлі захопленої СБУ в Донецьку: «У карцері дві доби без світла був і потім три доби ще в одиночній камері. П'ять діб без світла сидів... Так тисне на мізки, страшне. Не треба ні бити, ні топити, нічого — ось так просто посадити без світла…».
Часто було навпаки, й тюремники цілодобово не вимикали світло, а в’язні не мали змоги його гасити. Про це згадують колишні в’язні «Ізоляції», СІЗО Донецька, Луганська та інших в’язниць. «Світло цілодобово не вимикалося, прямо давило на мізки», - згадував офіцер української спецслужби
перебування в захопленій будівлі СІЗО Луганська.
Для того, щоб хоч якось виспатися при постійному освітленні полонені шили зі старих речей накидки на лампи чи завішували їх одягом, закривалися речами від світла.
В рішеннях, які виносив Європейський суд з прав людини щодо умов ув’язнення важлива увага зверталася на ступінь освітлення в камерах. Поміщення ув’язненого в умови з поганим освітленням разом з іншими факторами суд трактував як нелюдське або таке, що принижує гідність, поводження.
Зокрема, постраждалий у справі І.І. проти Болгарії скаржився на те, що камера була темною і через це погіршилося його здоров’я. Суд визнав, що умови тримання заявника в камері сягали рівня нелюдського і принизливого для гідності, поводження. У рішенні Моїсєєв проти Росії чоловік, серед іншого, скаржився, що на те, що в камері не було вікна або доступу до природного освітлення чи свіжого повітря. Суд з визнав порушенням його умови утримання.
Ми отримуємо радість від денного освітлення, а вночі відпочиваємо від освітлення. Водночас, злонамірне використання світла у в'язницях перетворює буденну річ у спосіб катування.
Впродовж 2023 року російські військовослужбовці продовжили здійснювати на території України ряд порушень норм МГП - умисні вбивства ...
Російські військовослужбовці на території України продовжують порушувати норми міжнародного права. Зокрема, впродовж 1 червня 2023 п...
З початку повномасштабного вторгнення РФ Східноукраїнський центр громадських ініціатив регулярно фіксує випадки умисних вбивств, нап...
(063) 640 96 40
(044) 578 14 38
jfpcoalition (at) gmail.com
Київ, 04060, вул. Ризька, 73-Г